Skocz do zawartości

M13


Sebastianus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

35 x 180 sek, kilkanaście darków i flatów. ISO 800

10 lipiec 2015

 

TS APO65Q + 450Dmod+ IDAS D1

AZ-EQ6GT + guiding TS 50/330+ZWO ASI120MM przez ST4 PHD2

"Obróbka" DSS + Photoshop Elements 1.0

 

 

Czy to za mało materiału? O ile zbieranie materiału sprawia mi frajdę to juz obróbka to istna katorga i loteria co wyjdzie.

 

Sebastian

 

m13adobemaly.jpg

Edytowane przez Sebastianus
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebastaianie,

Nie wim jakiego sprzętu użyeś (sct czy apo, canona czy asi), jakie było iso?

Czy zdjęcie robiłeś przy pełni czy nowiu, kiedy?

M13 ładnie Ci wyszła. Dlaczego te dwie jasne gwiazdki obok M13 nie mają spajków :), tylko takie coś popielatego?

Moje małe doświadczenie podpowiada mi też, że tło zrobiłeś za czarne. Nie ma delikatnego przejścia między tłem a gwiazdkami.

Ogólnie zdjęcia można pozazdrościć. Zazdraszczam Ci :).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

dzięki za recenzje. Spajków nie ma bo to refraktor. Mogę dorobić. Te mgiełki przy gwiazdach to szum plus kompresja.

 

Uzupełniłem dane co do sprzętu.

 

Pozrawiam

 

Sebastian

 

 

Nowa wersja. Pomogłem sobie zestawem AstronomyTools od Prodigitalsoftware ale część opcji nie działa w wersji 1.0 elements. Spajki sztuczne.

m13adobe copy3.jpg

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym aby każda kolejna klatka była przesunięta względem poprzedniej tak aby hoty i inne wady matrycy przy stackowaniu nie wypalały się w jednym miejscu lecz migrowały po kadrze względem fotografowanych obiektów co ułatwia ich pozbycie się np. medianą. Bo jeśli będziesz robił 50 klatek idealnie w te same pixele to skąd algorytm ma wiedzieć że ten hot to hot a nie gwiazda skoro się nie przemieszcza względem reszty i na każdej klatce ma taką samą wartość. Jeśli program guidujący nie ma tej funkcji to warto z ręki co lika klatek zmienić współrzędne gwiazdy prowadzenia o 2 pixele, pozwolić mu się przesunąć i jazda dalej. Tylko najlepiej kręcić się w okolicy (choć nie za gęsto) aby nam zbytnio kadr nie uciekał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli do obsługi aparatu użyjesz APT, to on może się połączyć z PHD2 i robić dithering w przerwach pomiędzy klatkami.

 

gear-->connect scope i guide, w camera-->antyvibration pause np: 7s.

auto-cancel powinno byc wlaczone?

 

jezeli w APT ustawie dithering to juz w PHD2 nie musze nic zaznaczac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Guide ustawiasz opcje i łączysz się z PHD. W PHD musisz mieć włączony serwer.

Anti Vibration Pause ustawiasz tak jak chcesz, na czas działania dithering plany są wstrzymywane i wznawiane dopiero po ustabilizowaniu gwiazdy. Nie pamiętam teraz, czy korzystam z auto-cancel i czy on powoduje tylko przerwanie ekspozycji, czy też wstrzymanie całego planu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.