Skocz do zawartości

Który okular?


AoiStar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.



Powoli przymierzam się do zakupu nowych okularków do mojej synty 8". Na razie nie mam zamiaru jej zmieniać, może w dalekiej przyszłości na coś większego. Zastanawiam się nad okularkami ES 82* i Maede UWA S5000. Chciałbym się dowiedzieć, które będą lepsze? Myślałem też nad Naglerami, tylko zależy od ceny używek, bo nie byłem w stanie jej znaleźć. Ewentualnie wasze propozycje dobrych okularków. Nie mam zamiaru dać za okular 1000zł, ale tak do 800zł za sztukę jest jeszcze akceptowalne, chociaż trochę bolesne dla portfela :P



I zastanawiam się nad filtrem zmniejszającym LP, tylko jaki i jakiej firmy? Myślałem o OIII lub UHC-S, ale nie wiem czy to będzie dobry wybór.



Myślę, że to wszystko co na razie przychodzi mi do głowy, więc liczę na waszą pomoc :)



Pozdrawiam.



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 8" i po zakupie ES-ów 82* na prawdę jestem mega zadowolony, zdecydowanie polecam, szeroki kąt i gwiazdy jak szpileczki, na planetach super kontrastowo (w porównaniu do kitowców), Co do Made to bym się nie pchał bo z tego co czytałem to jedyny ich atut wobec ES-ów to regulowana muszla, a to raczej nie jest niezbędna rzecz, za to jak Cię stać na Naglery to na pewno warto, podobno najlepsze szkła i docelowe dla amatorów ;)

Mam też Ultrablocka i również polecam, niektóre mgławice jak Veil wyskakują z tła i powalają. Niestety na niektóre Ultrablock nie działa i dlatego też chce kupić w przyszłości OIII lub UHC-S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może takie podejście wynika z tego co czytałem m.in. tutaj na tym forum od ok. 13lat - "Kup okular najlepszy na jaki Ciebie stać/jest dostępny. Teleskop można zmienić zawsze - okulary zostaną.." Z jednej strony - "raz, a dobrze" a z drugiej - czy tak naprawdę widać różnicę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, dla mnie jest jeszcze coś takiego jak komfort obserwacji, naprawdę patrzenie przez 9mm okular o polu 45* przez 8" nie należy do fajnych rzeczy, uciekanie obiektu i problemy z trafieniem w obiekt potrafią skutecznie zniechęcić do obserwacji, kwestię kontrastu pomijam bo to inna półka. Ale dla mnie 82* w okularze 6.7mm to jest coś za co warto dopłacić, z resztą ja jednak też jestem zdania że dobre okulary sobie zostaną, a teleskop może kiedyś zmienię na 10" albo 12" jak się dorobię własnego podwórka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do synty 8",10",12" brałbym ES'y 82 st. - są w kategori cena/jakość najlepsze. Gwiazdy ostre jak brzytwa, piękne jak diamenty:)

Jedyny minus -małe ER i dość szybko w zimne noce pokrywają się parą wodną.

Jak napisał kolega Pawcio - "Kup okular najlepszy na jaki Ciebie stać/jest dostępny. Teleskop można zmienić zawsze - okulary zostaną.."

Przy Newtonie 16" i powyżej:) brałbym już tylko Naglery.

Odnośnie filtra - bardziej uniwersalny będzie UHC-S, tak czy tak filtr zmniejsza znacznie jasność obserwowanych obietków (jakby nie było wycina pewne częstotliwości fali światła -więc stosujesz go tylko do wybranych obiektów DS).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak napisał kolega Pawcio - "Kup okular najlepszy na jaki Ciebie stać/jest dostępny. Teleskop można zmienić zawsze - okulary zostaną.."

 

To nie jest regułą.

Czasami okulary zostaną ... nieużywane ;)

Wystarczy, ze kupisz Neglera 5mm do Newtona f5 i zmienisz teleskop na MAKa f15 ;)

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.