Skocz do zawartości

Obserwujecie słońce przez lornetkę? Filtry Baadera ND5 - DIY


Centurion

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Niedawno ukończyłem filtry słoneczne do mojej lornetki, zbudowane w oparciu o folię Baadera ND5. Wykonałem także pudełko z tekturki w którym je przechowuje aby przypadkiem ich nie uszkodzić.

140920151260.jpg

 

140920151262.jpg

W pierwszym teście (w dniu wykonania) nic ciekawego poza tarczą słońca nie zobaczyłem. Widocznie trafiłem na słońce w fazie bez większych plam. Filtry poszły w odstawkę na kilka dni i przy kolejnej próbie (wczoraj) zaobserwowałem już wyraźne dwie palmy koło siebie i jedną słabszą. Ucieszyłem się bo już myślałem, że cały trud poszedł na marne i lornetka po prostu się nie nadaje do takich obserwacji.

Schowek01.jpg
Grafika powyżej to dzisiejsze słonce a zaznaczyłem to co było widoczne dzień wcześniej.

Żałuję tylko, że nie miałem tych filtrów 20-go marca tego roku ;) Na kolejne zaćmienie trzeba będzie trochę poczekać.

Mam też kilka pytań:
Jeśli lornetka ma fabrycznie 10x50 a otwory filtrów mają 46mm to spada mi powiększenie do 0,92 nominalnego? W tym wypadku powiększenie z filtrami wyniesie 9,2x46 dobrze rozumuje?
Czy oprócz plam jest szansa zaobserwować jeszcze coś ciekawego (rozbłyski, protuberancje)?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam też kilka pytań:
Jeśli lornetka ma fabrycznie 10x50 a otwory filtrów mają 46mm to spada mi powiększenie do 0,92 nominalnego? W tym wypadku powiększenie z filtrami wyniesie 9,2x46 dobrze rozumuje?

 

 

Powiększenie pozostaje takie samo. Zależy od ogniskowej obiektywu/układu i ogniskowej okularu.
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Cieszy mnie fakt, że i tak małe powiększenie lornetki pozostało bez zmian. W sumie nie wiem czy bym zauważył różnicę miedzy x9 a x10.

Co do jasności słońca w 10x50 to jest ono akceptowalne i nie męczy oczu. Chociaż na tą chwilę prowadziłem tylko krótkie obserwacje bez statywu więc nie wiem jakby to było wpatrywać się kilka minut.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy oprócz plam jest szansa zaobserwować jeszcze coś ciekawego (rozbłyski, protuberancje)?

 

Tak - możesz jeszcze zaobserwować granulację (widoczną jako coś w rodzaju faktury papieru na powierzchni Słońca; samych granul nie zobaczysz) i przede wszystkim pochodnie fotosferyczne (jasne, często dość zawiłe struktury widoczne wokół obszarów aktywnych, najwyraźniejsze przy krawędzi naszej gwiazdy).

Ponadto, gdy trafi się większa plama, możesz spróbować wyróżnić w niej cień i półcień. W większości przypadków nie pozwoli Ci na to jednak nie tyle niewielkie powiększenie, co aberracja chromatyczna lornetki.

 

W sumie nie wiem czy bym zauważył różnicę miedzy x9 a x10.

 

Zauważyłbyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.