Skocz do zawartości

Kamera DMK daje dziwnie nieostry obraz


Karol Wójcicki

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nietypowy problem. Przyznam się szczerze, że nawet nie wiem od której strony go ugryźć.

 

Mam kamerkę DMK 41AU02.AS. Podpięta jest pod refraktor 400mm z SolarMax II.

Obraz z kamery wyświetlam w IC Capture 2.4

 

Do tej pory wszystko było OK ale niedawno zmieniłem komputer.

Obraz z kamery wygląda teraz tak:

 

Zrzut ekranu 2015-09-14 o 14.54.52.png

 

Żeby nie było wątpliwości - w teleskopie jest poprawnie ustawiona ostrość. Po podłączeniu do laptopa wszystko śmiga wyraźnie. Ale w nowym komputerze obraz jest właśnie taki...

 

Nowy sprzęt to PC

Intel i7-3770 @ 3,40 GHz, 16GB RAM,

AMD Radeon HD 6570

 

Czy ktoś z Was ma pomysł dlaczego obraz z kamery wygląda właśnie tak?

Dla pewności odpalałem obraz w dwóch programach - w obu to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój problem z kamerką chyba jest podobnej natury co mój. Wszytko opisałem tu: http://astropolis.pl/topic/44794-dmk-41au02as-usb-nie-dziala-poprawnie-pod-win-7/?hl=%2Bkamil+%2Bk.+%2Bdmk&do=findComment&comment=535077

 

Po zmianie systemu z XP na WIN7, na komputerze z prockiem AMD z którym dotychczas kamerka pracowała bez zarzutów wystąpiły 2 problemy z których jeden w dalszym ciągu nie jest rozwiązany i przez to moja kamerka jest uziemiona. Na innych komputerach było to samo - kamerka daje bardzo niewyrażny obraz https://www.flickr.com/photos/8995460@N04/5008539749/sizes/o/in/photostream/. Niestety żadne próby rozwiązania problemu nie pomogły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytamy, czytamy.

 

Ten sam teleskop, ta sama kamera, ta sama czysta szybka - podłączone 5 minut wcześniej do innego komputera dawały czysty, wyraźny i ostry obraz. Wierzcie mi lub nie.

 

Czy po ponownym odpięciu od nowego i podłączeniu do lapka wszystko wraca do normy (bez ruszania kamerką i sprzętem)?

Czy ustawienia Gain Shutter i inne w Adjustments są jednakowe na obu kompach ?

 

Wygląda jak pisał riklaunim na coś w optyce (mimo wszystko) ale jeżeli coś jest przejechane z gain lub innym ustawieniem to czasem wychodzą wady optyki, które nie widać normalnie na poprawnych ustawieniach.

 

Andrzej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innych możliwości: zbyt niskie zasilanie na USB (mało prawdopodobne, ale jednak), różnice w zainstalowanych sterownikach TIS.

 

W FireCapture jest to samo? (można też zajrzeć do logów FireCapture czy przypadkiem nie rzuca jakimiś ostrzeżeniami/błędami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany!

(choć to nieco zaskakujące!)

 

Problemem okazała się spora ilość... zwiniętych, zbyt długich kabli z prądem pod kopułą teleskopu!

Przy wymianie komputera poukładałem trochę kabli, żeby było więcej miejsca. Jeden taki zwinięty kabel z prądem leżał zbyt blisko kamery i przewodu USB i działając jak cewka powodował zakłócenia. Dlatego obraz wyglądał jakby był nieostry!

 

Z tego samego powodu ten sam setup poza kopułą pracował prawidłowo - tam nie było zakłóceń.

 

Mało tego! Zrobiliśmy nawet taki myk, że użyliśmy zamiast przewodu USB dłuuuuugiej skrętki. Ona jest maskowana i gdy teleskop znajdował się kilka metrów poza kopułą to komputer w środku odbierał już sygnał prawidłowo.

 

Wniosek?

Pod kopułą używamy jak najkrótszych kabli USB i nie trzymamy zwiniętego nadmiaru kabla z prądem... tylko skracamy na wymiar ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.