Skocz do zawartości

Aparat


Lukasz_S

Rekomendowane odpowiedzi

Najbardziej ubawila mnie jego 3 miesięczna gwarancja, to jawna kpina z praw konsumenta :salu:

 

Janusz zapewne mylisz rękojmię z gwarancją

 

"Gwarancja wynika z woli sprzedawcy. Jeżeli jej nie udzieli kupującemu pozostają jedynie uprawnienia z rękojmi. Gwarancja dotyczy jakości towaru, a więc sprowadza się do zobowiązania udzielającego gwarancji do usunięcia wad rzeczy lub wymiany rzeczy na wolną od wad. Gwarancji może udzielić zarówno sprzedawca jak i wytwórca rzeczy, lecz zobowiązanym do jej wykonania jest zawsze sprzedawca. Gwarancja jest udzielana na piśmie i powinna określać termin. Jeżeli nie został on określony termin gwarancji wynosi rok. W dokumencie gwarancyjnym należy określić warunki gwarancji, a więc przede wszystkim rodzaj wad za które odpowiada udzielający gwarancji, liczbę i rodzaj wad uzasadniających wymianę rzeczy na niewadliwą, termin wykonania obowiązków z gwarancji.

Termin gwarancji ulega przedłużeniu o czas, w którym kupujący nie mógł z rzeczy korzystać w związku z naprawami gwarancyjnymi. Jeżeli w wykonaniu gwarancji rzecz została wymieniona na nową lub dokonano jej istotnych napraw, na przykład wymiana silnika w maszynie – termin gwarancji biegnie od nowa dla całej rzeczy.

Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady i z tytułu gwarancji są wykonywane niezależnie i w tym samym czasie, a wybór rodzaju wykonywanych uprawnień należy do kupującego.

[odniesienia: PODSTAWA PRAWNA Kodeks Cywilny art.577-582]"[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rękojmia i gwarancja to dwie różne sprawy.

 

1.Rękojmia dotyczy wad fizycznych i prawnych. Trwa od 1-3 lat. Rękojmia oparta jest na zasadzie ryzyka i ma charakter absolutny. Sprzedawca nie może się z niej zwolnić, nie może jej ograniczyć lub wyłączyć.

Z tytułu rękojmi konsumentowi przysługuje:

 

- odstąpienie od umowy, czyli zwrot pieniędzy za zwrotem wadliwej rzeczy ale - nie można od umowy odstąpić, jeśli sprzedawca niezwłocznie rzecz wymieni na inną, wolną od wad, albo wadę usunie. Odstąpienie od umowy jest możliwe dopiero wówczas, gdy rzecz już raz wymieniono lub naprawiono;

 

- obniżenie ceny;

 

- wymiana rzeczy wadliwej na inną, bez wad (tylko w przypadku rzeczy oznaczonych co do gatunku - takimi są rzeczy produkowane masowo, seryjnie, które można zastąpić inną, np. obuwie, odzież, sprzęt gospodarstwa domowego, meble);

 

- usunięcie wad (tylko przy rzeczach oznaczonych co do tożsamości - takimi są rzeczy wykonane na indywidualne zamówienie, niepowtarzalne, niezamienne, np. płaszcz uszyty na miarę).

 

Sprzedawca ma obowiązek przyjąć i rozpatrzyć reklamację. Odpowiedzialnym wobec konsumenta jest sprzedawca, a nie producent, hurtownik, importer lub dealer. Sprzedawca nie może do nich odsyłać konsumenta, sam musi przyjąć reklamację.

 

2.Gwarancja dotyczy jakości. Jest to pisemne zobowiązanie gwaranta do bezpłatnego usunięcia wad lub wymiany towaru na niewadliwy. Gwarantem może być: producent, hurtownik, importer, dealer, sprzedawca. Udzielenie gwarancji jest nieobowiązkowe. Gwarancja jakości chroni konsumenta tylko wtedy, gdy gwarant tej ochrony udzielił. Szczegółowo sposób załatwiania reklamacji oraz przysługujące uprawnienia określa karta gwarancyjna. Jeśli karta nie określa innego terminu, gwarancja trwa 1 rok.

 

Od 1996 roku konsument ma prawo wyboru między realizacją uprawnień z rękojmi i gwarancji. Z uprawnień tych można korzystać jednocześnie, ale nie łącznie, np. jeśli konsument naprawia telewizor w ramach gwarancji, to w stosunku do tej samej wady nie będzie mógł korzystać z rękojmi, ale do każdej innej wady tak.

 

 

 

W ogóle to najlepiej jak by się Oskar wypowiadał na tematy prawnicze bo ja jestem prawnik amator. Dodam jeszcze, że najlepiej jest rozpatrywac każdy przypadek indywidualnie. Istnieje także w tych tematach różnica pomiędzy sprzedażą dla klienta indywidualnego, a firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a dokładnie aparat kosztuje 2 369 złoty.

Trzeba też kupić karte pamięci 128 Mb - 149 zł, a 256 Mb - 219 zł.

No więc trzeba troche wydać :Cry:

http://www.maximedia.pl/aparaty_cyfrowe/?c...on_coolpix_4500

Sam się kiedyś nim interesowałem, ale jak narazie to sobie moge tylko poczytać :P

Albo fotki oglądać wykonane tym aparatem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a dokładnie aparat kosztuje 2 369 złoty.

Trzeba też kupić  karte pamięci 128 Mb - 149 zł, a 256 Mb - 219 zł.

No więc trzeba troche wydać  :Cry:  

http://www.maximedia.pl/aparaty_cyfrowe/?c...on_coolpix_4500

Sam się kiedyś nim interesowałem, ale jak narazie to sobie moge tylko poczytać :P

Albo fotki oglądać wykonane tym aparatem ;)

No nistety ;] Adasiu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do aparatu to wczoraj udalo mi sie po raz pierwszy w Zyciu szczelic fotki ksiezycowi takim oto damskim aparatem http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=5131 ja nazywam go mydelniczka ( Żona sie wscieka wtedy). Moze to przypadek ze tak wyszly a moze..... mam nowy talent ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.