Jump to content

Aparat


Lukasz_S
 Share

Recommended Posts

Najbardziej ubawila mnie jego 3 miesięczna gwarancja, to jawna kpina z praw konsumenta :salu:

 

Janusz zapewne mylisz rękojmię z gwarancją

 

"Gwarancja wynika z woli sprzedawcy. Jeżeli jej nie udzieli kupującemu pozostają jedynie uprawnienia z rękojmi. Gwarancja dotyczy jakości towaru, a więc sprowadza się do zobowiązania udzielającego gwarancji do usunięcia wad rzeczy lub wymiany rzeczy na wolną od wad. Gwarancji może udzielić zarówno sprzedawca jak i wytwórca rzeczy, lecz zobowiązanym do jej wykonania jest zawsze sprzedawca. Gwarancja jest udzielana na piśmie i powinna określać termin. Jeżeli nie został on określony termin gwarancji wynosi rok. W dokumencie gwarancyjnym należy określić warunki gwarancji, a więc przede wszystkim rodzaj wad za które odpowiada udzielający gwarancji, liczbę i rodzaj wad uzasadniających wymianę rzeczy na niewadliwą, termin wykonania obowiązków z gwarancji.

Termin gwarancji ulega przedłużeniu o czas, w którym kupujący nie mógł z rzeczy korzystać w związku z naprawami gwarancyjnymi. Jeżeli w wykonaniu gwarancji rzecz została wymieniona na nową lub dokonano jej istotnych napraw, na przykład wymiana silnika w maszynie – termin gwarancji biegnie od nowa dla całej rzeczy.

Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady i z tytułu gwarancji są wykonywane niezależnie i w tym samym czasie, a wybór rodzaju wykonywanych uprawnień należy do kupującego.

[odniesienia: PODSTAWA PRAWNA Kodeks Cywilny art.577-582]"[/b]

Link to comment
Share on other sites

Rękojmia i gwarancja to dwie różne sprawy.

 

1.Rękojmia dotyczy wad fizycznych i prawnych. Trwa od 1-3 lat. Rękojmia oparta jest na zasadzie ryzyka i ma charakter absolutny. Sprzedawca nie może się z niej zwolnić, nie może jej ograniczyć lub wyłączyć.

Z tytułu rękojmi konsumentowi przysługuje:

 

- odstąpienie od umowy, czyli zwrot pieniędzy za zwrotem wadliwej rzeczy ale - nie można od umowy odstąpić, jeśli sprzedawca niezwłocznie rzecz wymieni na inną, wolną od wad, albo wadę usunie. Odstąpienie od umowy jest możliwe dopiero wówczas, gdy rzecz już raz wymieniono lub naprawiono;

 

- obniżenie ceny;

 

- wymiana rzeczy wadliwej na inną, bez wad (tylko w przypadku rzeczy oznaczonych co do gatunku - takimi są rzeczy produkowane masowo, seryjnie, które można zastąpić inną, np. obuwie, odzież, sprzęt gospodarstwa domowego, meble);

 

- usunięcie wad (tylko przy rzeczach oznaczonych co do tożsamości - takimi są rzeczy wykonane na indywidualne zamówienie, niepowtarzalne, niezamienne, np. płaszcz uszyty na miarę).

 

Sprzedawca ma obowiązek przyjąć i rozpatrzyć reklamację. Odpowiedzialnym wobec konsumenta jest sprzedawca, a nie producent, hurtownik, importer lub dealer. Sprzedawca nie może do nich odsyłać konsumenta, sam musi przyjąć reklamację.

 

2.Gwarancja dotyczy jakości. Jest to pisemne zobowiązanie gwaranta do bezpłatnego usunięcia wad lub wymiany towaru na niewadliwy. Gwarantem może być: producent, hurtownik, importer, dealer, sprzedawca. Udzielenie gwarancji jest nieobowiązkowe. Gwarancja jakości chroni konsumenta tylko wtedy, gdy gwarant tej ochrony udzielił. Szczegółowo sposób załatwiania reklamacji oraz przysługujące uprawnienia określa karta gwarancyjna. Jeśli karta nie określa innego terminu, gwarancja trwa 1 rok.

 

Od 1996 roku konsument ma prawo wyboru między realizacją uprawnień z rękojmi i gwarancji. Z uprawnień tych można korzystać jednocześnie, ale nie łącznie, np. jeśli konsument naprawia telewizor w ramach gwarancji, to w stosunku do tej samej wady nie będzie mógł korzystać z rękojmi, ale do każdej innej wady tak.

 

 

 

W ogóle to najlepiej jak by się Oskar wypowiadał na tematy prawnicze bo ja jestem prawnik amator. Dodam jeszcze, że najlepiej jest rozpatrywac każdy przypadek indywidualnie. Istnieje także w tych tematach różnica pomiędzy sprzedażą dla klienta indywidualnego, a firmy.

Link to comment
Share on other sites

No a dokładnie aparat kosztuje 2 369 złoty.

Trzeba też kupić karte pamięci 128 Mb - 149 zł, a 256 Mb - 219 zł.

No więc trzeba troche wydać :Cry:

http://www.maximedia.pl/aparaty_cyfrowe/?c...on_coolpix_4500

Sam się kiedyś nim interesowałem, ale jak narazie to sobie moge tylko poczytać :P

Albo fotki oglądać wykonane tym aparatem ;)

Link to comment
Share on other sites

No a dokładnie aparat kosztuje 2 369 złoty.

Trzeba też kupić  karte pamięci 128 Mb - 149 zł, a 256 Mb - 219 zł.

No więc trzeba troche wydać  :Cry:  

http://www.maximedia.pl/aparaty_cyfrowe/?c...on_coolpix_4500

Sam się kiedyś nim interesowałem, ale jak narazie to sobie moge tylko poczytać :P

Albo fotki oglądać wykonane tym aparatem ;)

No nistety ;] Adasiu .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.