Skocz do zawartości

Dylemat średnio doświadczonego


Atlas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam teleskop Sky-Watcher 14'' GoTo. Dokładnie taki: http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-dobson-14-goto,d2614.html

Stoję przed decyzją zakupu okularu ES 6,7mm jednak powstrzymuje mnie jedna sprawa, a mianowicie możliwość zakupu okularu nowego okularu Baader SCOPOS 30mm. W tym przypadku dokupiłbym również Barlowa GSO ED 2x 2''.

 

W Scoposie w moim teleskopie źrenica wynosi około 6,45mm, więc wydaje mi się, że jest nieco przyduża, ponieważ moje niebo niestety nie jest aż tak ciemne jak typowy wiejski nieboskłon.

Nie ukrywam, że przydałby mi się okular do przeglądu nieba w dużym polu, ale brakuje mi również większego power-a do planet i kulek.

(Posiadam ogniskowe: 14mm, 17mm, 24mm oraz kitowy okular 10mm, który nie zachęca zbytnio swojego właściciela do używania go.)

 

Doskonale rozumiem również, że powiększenie jakie wygeneruje w moim teleskopie ES 6,7mm wynosi około 250x, więc będzie dosyć mocno wrażliwe na seeing.

 

Zastanawiam się również nad zakupem okularu: Vixen SLV 9mm.

 

Która z opcji byłaby bardziej korzystna na przyszłość ?

Mój maksymalny budżet na ten wydatek to około 500zł, ale nie chciałbym wydać pieniędzy na rzecz, która będzie leżała nieużywana przez większość czasu.

 

Z góry dziękuję za wszystkie cenne rady.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Atlas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Doskonale rozumiem również, że powiększenie jakie wygeneruje w moim teleskopie ES 6,7mm wynosi około 250x, więc będzie dosyć mocno wrażliwe na seeing.

 

Tego nie uznałbym za tak straszne - była szeroka dyskusja i duże apertury jednak są OK do takich powiększeń nawet w typową noc.

Jak na tak śliczną zdolność rozdzielczą 250x to jeszcze duży zapas i żal nie wykorzystać tego teleskopu - choćby seeing polepszył się tylko na krótkie chwile, warto:

 

http://astropolis.pl/topic/50650-apertura-vs-seeing/page-12?do=findComment&comment=591900

 

A ten okular 24 mm to co to jest?

Im dłuższy okular tym (niektóre) wady stają się mniej dokuczliwe więc 30mm nie robi rewolucji (moim skromnym zdaniem)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scoposa 30mm raczej nie polecam do f/4,5. Rozjeżdża się wszystko dość mocno na brzegach pola- nie ta półka cenowa.

W ESie 30mm jest znacznie lepiej, a i pole większe, chociaż i tak nijak się to ma do Naglerów czy Ethosów.

Powiększenie 250x, tak jak pisze ekolog, to nic strasznego. Ja używam 280x w 15" i jest przydatne również np. przy obserwacji mgławic planetarnych. Ogólnie z tych dwóch okularów czyli Scopos 30mm i ES 6.7mm bez wahania brałbym ESa.

 

Pozdrawiam

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(Posiadam ogniskowe: 14mm, 17mm, 24mm oraz kitowy okular 10mm, który nie zachęca zbytnio swojego właściciela do używania go.)

 

 

Też uważam, że w tym momencie bardziej potrzebujesz krótkiego okularu, który zastąpi badziewiasty kitowiec 10mm, niż Scoposa 30mm. Masz teraz okular 24mm, który na razie może służyć do przeglądu nieba i obserwacji DS-ów przy dużej źrenicy wyjściowej (nadałby się nawet, gdyby to był ,,kit", a jest to chyba coś lepszego, bo kitowiec ma 25mm), nie masz natomiast nic krótszego niż 14mm i w pierwszym rzędzie to trzeba nadrobić.

Scopos ma swoją legendę i jest ona w pełni zasłużona, ale wg mnie Twoja pierwsza potrzeba to okular dający źrenicę wyjściową w okolicach minimalnej dla Twojego teleskopu (przy uwzględnieniu przeciętnego seeingu w Polsce i w Twojej lokalizacji).

Oczywiście to moja opinia, Ty sam musisz rozważyć wszystko swoim rozumem i zdecydować :g:.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Tu masz LVW 8mm w dobrej cenie (o ile ogłoszenie jeszcze aktualne): http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=36588

W Twoim teleskopie z tym okularem uzyskasz powiększenie 206x przy źrenicy wyjściowej 1.7mm i będziesz mógł komfortowo (odległość oka 20mm) obserwować gromady kuliste i planety, rozdzielać gwiazdy podwójne. Szczerze polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.