Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas wczorajszej - krótkiej, ale treściwej - sesji w Blizinach, oprócz B138, odwiedziłem też inne ciemnotki w Orle.


Po pierwsze, nie wiem przy którym końcu układu pokarmowego miałem oczy jak obserwowałem LDN 617, ale tym razem - i teraz jestem tego pewien - znacznie wyraźniejsza była krawędź południowa, która ogranicza od północy nieco jaśniejszy fragment Drogi Mlecznej. Dało się nawet wypatrzeć wcięcie w połowie południowej części ciemnotki, choć to raczej nieliczne gwiazdy pierwszego planu sugerowały miejsce rzeczonego załamania konturu (choć różnica jasności tła również zdawała się delikatnie zaznaczać). W końcu dopadłem też leżącą jakiś stopień na południe kolejną ciemnotkę - LDN 582. Swych pełnych granic nie pokazała, ale całkiem wyraźnie (czytaj: ledwo) było widać jej północną krawędź. Ponad tą mgławicą, dało się wypatrzeć delikatną smugę równoległą do konturu LDN 582 - prawdopodobnie była to LDN 589 (ale tu muszę jeszcze skonsultować z atlasami).


LDN617p.jpg


Powróciłem też nieco powyżej δ Aql, gdyż ostatnio miałem wrażenie, że coś mi uciekło. Trzy Barnardy o numerach od 331 do 333 są w pewnym sensie mało przekonujące jako obiekty (porównajcie sobie zdjęcia: to i to, przełączając między nimi). Mam wrażenie, że niektórych pasm, szczególnie oznaczonych numerem 333 Barnard doszukiwał się na siłę, choć nie ulega wątpliwości, że w tych miejscach są widoczne pewne zagęszczenia międzygwiezdnych pyłów. Wygląda to tak, jakby obiekty miały źle zaznaczone kontury - ale to wynika z tego, czego poszukiwał Barnard (a poszukiwał pasm i miejsc, których nikt nie podważy jako obszary "rzadziej zagwieżdżone").

Niemniej, tym co umknęło mi w tym rejonie najbardziej, była wyraźna ciemna plama na zachód od B331. Jak się okazało, już w małej lornetce była świetnie widoczna. Co więcej, ma swój numerek z literką "B" - to Barnard 330. Podejrzewam, że wiele razy widywałem go wcześniej, ale jakoś... obiekty nie poszukiwane czasem nie zwracają swojej uwagi tak, jak powinny.

Zdecydowanie polecam tę ciemnotkę - nawet początkującym.


konst-orla-B330.jpg


Próbowałem się również siłować z Barnardem 335 - maleństwem bardzo dobrze widocznym na zdjęciach. Tutaj jednak sprawę utrudniała bezpośrednia bliskość gwiazdy - może niezbyt jasnej, ale wystarczającej, jako przeszkadzajki. Dodatkowo, próbując ją wyłapać w szerokim polu lornetki, w kadr wcinał się Terazed, co troszkę pogarszało sprawę. Koniec końców, wydaje mi się, że jakieś pociemnienie widziałem we właściwym miejscu, ale ze względu na wizualne sąsiedztwo wspomnianej gwiazdy, mogłem ulec autosugestii. Obiekt do potwierdzenia.


Na sam koniec sesji, bezskutecznie mocowałem się z B336 (kolejna mała kropencja). Ale może kiedyś i ją dopadnę... Dajcie mi tylko Miyauchi BR-141 ;)

Edytowane przez panasmaras
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolejna relacja coś wolno się pisze, ale nie zaszkodzi zasilić tego wątku niewiele znaczącą uwagą: tydzień temu, podczas jednej z weekendowych sesji miałem okazję odnotować mały sukces w swojej walce z ciemnotkami w okolicach pogranicza Orła i Tarczy.

B133-6.jpg
W bardzo dobrych warunkach, na północnym skraju Borów Tucholskich wycelowałem lornety (10x50 i 20x80) w okolice λ Aql, żeby przyjrzeć się maksymalnie dobrze tamtejszym ciemnotkom.
Na pierwszy ogień poszła oczywiście podłużna sylweta Barnarda 133, która z każdą upływającą minutą stawała się coraz wyraźniejsza. Pobliski Barnard 134 również padł, choć jego wyjście z cienia trochę się dłużyło (dodam, że nawet przebąkiwał o swojej obecności w 10x50!)
Upewniwszy się jeszcze raz przy mapach, przesunąłem pole widzenia bardziej na północ, w poszukiwaniu Barnarda 135 i 136. Obie bestie są dość trudne, gdyż tło, na którym leżą jest znacznie przesłonięte innymi obłokami pyłowymi. Tym razem nie chciałem się zadowalać zgrubnym wyznaczeniem położenia ciemnotki, lecz najwyraźniejszą koncentracją w tym rejonie. Po kilku minutach walki, udało mi się wypatrzeć wyraźniejszy fragment konturu B135, mniej więcej w północno-zachodniej części ciemnotki. Za to B136 był tak idealnie wtopiony w tło i wlepiony w większą B135, że o wydzieleniu tego obiektu nie mogło być mowy.
Walka z wymagającymi obiektami ma jedną bezsprzeczną zaletę - doskonale adaptuje wzrok i uwrażliwia oczy na naprawdę subtelne różnice jasności. Tak więc, po walce z B135-136, od razu wróciłem do najłatwiejszej w tym gronie B133, ale ze znacznie lepszą adaptacją - i teraz widziałem ją chyba w pełnej krasie, przynajmniej jak na sprzęt i warunki, jakie mam do dyspozycji. Rozciągnięta, nieco łezkowata smuga była cudownie zawieszona na delikatnie jaśniejszym tle, i mimo stosunkowo niewielu gwiazd bliższego i dalszego planu, odniosłem wrażenie oglądania tego obłoku w trzech wymiarach, już nie jako "dziurę w niebie", a zwarty obiekt. I mimo podglądania wielu wyraźniejszych obiektów podczas tej sesji, ten widok szczególnie utkwił mi w pamięci. Szczególnie pięknie wyglądało to wszystko w Fujinonie 10x50 - niewielkim, ale doskonałym optycznie. Pomyśleć, jak to mogłoby się prezentować kilkadziesiąt stopni wyżej nad głową...
Gdyby komuś trafiły się jeszcze warunki w tym roku, bardzo polecam zerknięcie ten obiekt, szczególnie posiadaczom średnio-dużych i dużych lornet. Spójrzecie zresztą sami, czyż nie jest piękny?
dso-nebulae-b133.jpg
I na koniec jeszcze mała ciekawostka: jeśli dobrze liczę, udało mi się w sumie upolować 26 ciemnych mgławic w Orle - wyłącznie przy pomocy lornetki :)
Edytowane przez panasmaras
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.