Jump to content

Kupno teleskopu


Andriej
 Share

Recommended Posts

Mam zamiar kupić sobie teleskop Observer 70mm EQ z oferty firmy AstroKrak - www.astrokrak.pl. I mam parę pytań odnośnie tego teleskopu.

 

Po pierwsze: czy zobaczę przez niego jakieś szczegóły na planetach, np. czapy polarne na Marsie czy pasy na Jowiszu oraz inne różne szczegóły na pozostałych planetkach?

Po drugie: czy tym teleskopem da radę obserwować komety, mgławice itp.?

I po trzecie: czy teleskop nadaje się do fotografowania, szczególnie planet, Księżyca i Słońca?

 

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

Należy zacząć od tego że planety będą małe ale widać będzie fazę Merkurego i Wenus, czapę na Marsie(obie będą widoczne za kilka opozycji o ile dobrze pamiętam) i może Syrtis Major, pasy na Jowiszu i jego księżyce, może WCP i raczej aberracje chromatyczną :mrgreen: , dostrzeżesz że Saturn ma pierścienie i może szczelinę Cassiniego, Uran i Neptun to będą małe kropki, Mglawice i komety tylko jasniejsze będa okazałe, pozostałe małe szare mgiełki.

Link to comment
Share on other sites

Bradzo fajny teleskop dla kogoś początkującego. Jeżeli chodzi o Marsa to jakiekolwiek szczegóły można na nim zobaczyć praktycznie tylko podczas opozycji, akurat w przyszłym roku będzie taka okazja. Uranem i Neptunem to się nie przejmuj one w większych sprzętach też są kropkami. :D. Fotki planet, księżyca i słońca można nim robić najlepiej kamerą internetową od razu kup sobie do niej złączkę w astrokraku.

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Ostatnio dostałem mały zastrzyk pieniędzy i rozważam możliwość kupienia teleskopu AstroView 90mm EQ w Astrokraku. Jego cena to 1499 zł.

I mam pytanie co wybrać: czy Observer 70mm EQ (za 790 zł) tak jak początkowo planowałem czy ten drugi? Chodzi mi o to, że cena AstroViewa jest 2 razy wyższa niż Observera a nie wiem czy AstroView jest dużo lepszy od Observera. Jeśli np. obydwa teleskopy mają zbliżone parametry to lepiej chyba kupić tego tańszego, a jeśli Astroview jest zdecydowanie lepszy to wiadomo co wybrać.

 

Co o tym Sądzicie?

Link to comment
Share on other sites

z jakich okolic opola jesteś jakichś wiejskich z dobrym czarnym niebem?

to co sprzedaje Adam to jest duzo lepsze rozwiązanie.

 

"Niestety" jestem z troszkę większej miejscowości i pełno tutaj lamp itp. więc z czarnym niebem jest mały kłopot.

 

A co do propozycji Adama to nie jestem zbytnio przekonany do tego teleskopu. Po prostu upatrzyłem sobie AstroViewa i Observera i chyba na tym pozostanę.

Link to comment
Share on other sites

Po odbyciu krótkiej rozmowy z Adamem zmieniłem zdanie co do Jego teleskopu. Ale mam pytanko czy faktycznie Jego teleskop jest lepszy od AstroView 90mm EQ? Chciałbym poznać Waszą opinię na ten temat.

Link to comment
Share on other sites

Pomyśl też nad Newtonem 150/750 z Delty: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...58d8cb4b0f71be3

 

Lusto 150 mm do mgławic czy galaktyk da lepsze wyniki niż soczewa 100, planety, mimo iż mniej kontarstowe, będą bez aberracji, montaż też wcale nie najgorszy. Mam ten teleskop i uważam, że to całkiem dobry zakup, zwłaszcza, że cena jest naprawdę atrakcyjna.

 

Jeśli chodzi o Astroview i mgławice to bardzo dużo, o ile nie najwięcej, zależy od ciemnego nieba. W porównaniu z Celestronem to różnice w obserwacjach będą może zauważalne, ale na pewno nie ogromne.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Akurat lustro 150mm i soczewa 100mm z MC zbierają porównywalne ilości światla a Soczewa jest mniej czuła na zaświetlenie Nieba sztucznym światłem i poza tym teleskop jest sporo mniejszy co jest ważne w częstym transporcie na obserwacje :salu:

Link to comment
Share on other sites

Witaj ziomalu :Cheers:

 

dopiero teraz zobaczyłem ten wątek

 

Andriej odezwij się na "pw" to

zapewne umówimy się na jakieś obserwacje

i bedziesz mógł popatrzyć przez różne rurki

(parę sztuk mamy z Dziadkiem) :oops:

wtedy będziesz mógł bardziej obiektywnie ocenić swoje potrzeby i oczekiwania.

 

Pozdrawiam

:smoke:

 

 

p.s.

Wszystkiego Najlepszego z okazji Urodzin :Beer:

 

18 lat to piękny wiek

ech..........

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.