Skocz do zawartości

Kupno teleskopu


Andriej

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar kupić sobie teleskop Observer 70mm EQ z oferty firmy AstroKrak - www.astrokrak.pl. I mam parę pytań odnośnie tego teleskopu.

 

Po pierwsze: czy zobaczę przez niego jakieś szczegóły na planetach, np. czapy polarne na Marsie czy pasy na Jowiszu oraz inne różne szczegóły na pozostałych planetkach?

Po drugie: czy tym teleskopem da radę obserwować komety, mgławice itp.?

I po trzecie: czy teleskop nadaje się do fotografowania, szczególnie planet, Księżyca i Słońca?

 

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy zacząć od tego że planety będą małe ale widać będzie fazę Merkurego i Wenus, czapę na Marsie(obie będą widoczne za kilka opozycji o ile dobrze pamiętam) i może Syrtis Major, pasy na Jowiszu i jego księżyce, może WCP i raczej aberracje chromatyczną :mrgreen: , dostrzeżesz że Saturn ma pierścienie i może szczelinę Cassiniego, Uran i Neptun to będą małe kropki, Mglawice i komety tylko jasniejsze będa okazałe, pozostałe małe szare mgiełki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bradzo fajny teleskop dla kogoś początkującego. Jeżeli chodzi o Marsa to jakiekolwiek szczegóły można na nim zobaczyć praktycznie tylko podczas opozycji, akurat w przyszłym roku będzie taka okazja. Uranem i Neptunem to się nie przejmuj one w większych sprzętach też są kropkami. :D. Fotki planet, księżyca i słońca można nim robić najlepiej kamerą internetową od razu kup sobie do niej złączkę w astrokraku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ostatnio dostałem mały zastrzyk pieniędzy i rozważam możliwość kupienia teleskopu AstroView 90mm EQ w Astrokraku. Jego cena to 1499 zł.

I mam pytanie co wybrać: czy Observer 70mm EQ (za 790 zł) tak jak początkowo planowałem czy ten drugi? Chodzi mi o to, że cena AstroViewa jest 2 razy wyższa niż Observera a nie wiem czy AstroView jest dużo lepszy od Observera. Jeśli np. obydwa teleskopy mają zbliżone parametry to lepiej chyba kupić tego tańszego, a jeśli Astroview jest zdecydowanie lepszy to wiadomo co wybrać.

 

Co o tym Sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z jakich okolic opola jesteś jakichś wiejskich z dobrym czarnym niebem?

to co sprzedaje Adam to jest duzo lepsze rozwiązanie.

 

"Niestety" jestem z troszkę większej miejscowości i pełno tutaj lamp itp. więc z czarnym niebem jest mały kłopot.

 

A co do propozycji Adama to nie jestem zbytnio przekonany do tego teleskopu. Po prostu upatrzyłem sobie AstroViewa i Observera i chyba na tym pozostanę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl też nad Newtonem 150/750 z Delty: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...58d8cb4b0f71be3

 

Lusto 150 mm do mgławic czy galaktyk da lepsze wyniki niż soczewa 100, planety, mimo iż mniej kontarstowe, będą bez aberracji, montaż też wcale nie najgorszy. Mam ten teleskop i uważam, że to całkiem dobry zakup, zwłaszcza, że cena jest naprawdę atrakcyjna.

 

Jeśli chodzi o Astroview i mgławice to bardzo dużo, o ile nie najwięcej, zależy od ciemnego nieba. W porównaniu z Celestronem to różnice w obserwacjach będą może zauważalne, ale na pewno nie ogromne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat lustro 150mm i soczewa 100mm z MC zbierają porównywalne ilości światla a Soczewa jest mniej czuła na zaświetlenie Nieba sztucznym światłem i poza tym teleskop jest sporo mniejszy co jest ważne w częstym transporcie na obserwacje :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ziomalu :Cheers:

 

dopiero teraz zobaczyłem ten wątek

 

Andriej odezwij się na "pw" to

zapewne umówimy się na jakieś obserwacje

i bedziesz mógł popatrzyć przez różne rurki

(parę sztuk mamy z Dziadkiem) :oops:

wtedy będziesz mógł bardziej obiektywnie ocenić swoje potrzeby i oczekiwania.

 

Pozdrawiam

:smoke:

 

 

p.s.

Wszystkiego Najlepszego z okazji Urodzin :Beer:

 

18 lat to piękny wiek

ech..........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.