Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Pilne jest potrzebna fotometria wizualna i CCD/DSLR pięciu cefeid w Łabędziu (SZ Cyg, X Cyg, VX Cyg, TX Cyg, MZ Cyg)!
Szczegóły: https://www.aavso.org/aavso-alert-notice-529
5_cefeid_w_Labedziu.jpg

Na mapce wskazałem orientacyjnie, w której części gwiazdozbioru Łabędzia znajdują interesujące cefeidy. Małe żółte prostokąciki (coś około 3x4stopnia) pokazują obszar wokół danej cefeidy widziany przez mój zestaw fotometryczny (Tair300mm + Canon400D + EQ3-2). Do kolejnej wiadomości załączę zdjęcia okolicy 5 cefeid w Łabędziu wykonane wspomnianym zestawem.

W alercie AAVSO nr 529 dr George Wallerstein (University of Washington) zgłosił zapotrzebowanie na obserwacje pięciu gwiazd pulsujących-cefeid z gwiazdozbioru Łabędzia o jasności obserwowanej 6-13mag:
SZ Cyg, X Cyg, VX Cyg, TX Cyg, MZ Cyg.

Potrzebne są obserwacje fotometryczne wizualne i CCD/DSLR/PEP w barwie V w okresie od października do końca grudnia 2015r. Są to cefeidy długookresowe (okresy 15-21dni). Dlatego wystarczy jedna obserwacja na noc.
Dr Wallerstein pracuje na krzywymi prędkości radialnych tych gwiazd i potrzebuje optyczne krzywe blasku do korelacji z widmami tych cefeid, które uzyska(ł) w następujących terminach:
-) 2X2015r. godz.1-3UT, 4X2015r. godz.1-3UT
-) 3XI2015r. godz.2-4UT, 4XI2015r. godz.2-4UT, 30XI2015r. godz.2-4UT,
-) 2XII2015r. godz.2-4UT, 30XII2015r. godz.2-4UT, 31XII2015r. godz.2-4UT.

 

Poniżej załączyłem listę cefeid do obserwacji.
MZ Cyg jest mniej regularna jako cefeida II-go typu. Natomiast pozostałe gwiazdy SZ Cyg, X Cyg, VX Cyg, TX Cyg są cefeidami klasycznymi.
Tabela_z_cefeidami_w_labedziu.jpg

*) MZ Cyg jest ciekawym przypadkiem- obiekt pośredni pomiędzy cefeidami II typu i zmiennymi typu RV Tauri. Jako cefeida typu CWA ma okres 21.4 dnia, natomiast jako RVA - 42.8dnia.

 

Oto aktualne krzywe blasku 5 interesujących cefeid z Łabędzia.
Z polskich obserwatorów narazie tylko Marian Legutko wrzucił obserwacje najjaśniejszej cefeidy X Cyg do bazy AAVSO.
Również mam obserwacje tych cefeid z 6 dni w październiku, ale jeszcze ich nie opracowałem :(
Zapraszam innych chętnych obserwatorów!!! Aktualnie obserwacje cefeid w Łabędziu najlepiej wykonywać z wieczora, gdy Łabędź jest wysoko na niebie i nie widać Księżyca.
Obserwacje_SZ_Cyg.jpg

Obserwacje_TX_Cyg.jpg

Obserwacje_VX_Cyg.jpg

Obserwacje_X_Cyg.jpg

Obserwacje_MZ_Cyg.jpg

 

 

Materiał źródłowy: https://www.aavso.org/aavso-alert-notice-529

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólny widok gwiazdozbioru Łabędzia z pięcioma cefeidami:

5_cefeid_w_Labedziu.jpg

 

Zgodnie z zapowiedzią z pierwszego posta poniżej załączyłem zdjęcia (5-minutowe "alignowane" i stackowane ekspozycje) o polu ok.3x4stopnia w okolicy pięciu cefeid z Łabędzia. Interesowała mnie identyfikacja innych ciekawych gwiazd zmiennych w polu widzenia o porównywalnej jasności.
Zdjęcia przedstawiają okolice gwiazd zmiennych tak, jak je widać na niebie (orientacyjnie: północ - u góry, wschód - na lewo).

 

Nie jest to najwyższej klasy astrofoto, ale ostatnio znalazłem w jaki sposób usunąć ze zdjęcia zielone tło nieba. W Irisie zaznaczam fragment nieba bez gwiazd i wykonuję komendę BLACK, i już zrobione... :)

 

SZ Cygni: cefeida niedaleko Deneba.
Ciekawym obiektem w polu widzenia jest również U Cyg (miryda, 7.7-13.9mag) i zmienna nieregularna późnego typu widmowego TV Cyg (LB, 10.9-11.4mag).

SZ_Cygni_ident.jpg

TX Cyg i VX Cygni: cefeidy po przeciwnych stronach jasnej gwiazdy ni Cygni (V=3.94mag).
Dodatkowo w polu widzenia znalazłem inne gw.zmienne o porównywalnych jasnościach: V1059 Cyg (SRA 9.3-10.3), V2562 Cyg (EB 9.0-9.5), VY Cyg (DCEP 9.2-10.0).

VX_Cyg__TX_Cyg_ident.jpg

MZ Cyg: słaba cefeida (w porównaniu do pozostałych) o jasności 10.9-12.7V
MZ Cyg można dość łatwo znaleźć jako 6 gwiazdkę w łańcuszku, licząc od jasnej (6.5V) HD203784.

V2484 Cyg - bazie VSX jest sklasyfikowana jako typ zmienności LB, ale o jasności 9,7-10,6??? w bliżej nieokreślonym systemie fotometrycznym. Gwiazda teraz ma jasność ok.13mag na zdjęciu). Obiekt wart dalszych obserwacji ...

MZ_Cyg_ident.jpg

X Cyg: najjaśniejsza z zestawu cefeid o zmienności 5.9-6.9mag.
W polu widzenia znalazłem również ciekawy układ zaćmieniowy GO Cyg (EB 8.5-9.1mag.) o okresie tylko 0.7dnia.
X_Cyg_ident.jpg

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok później...

Niesamowicie podobny przebieg zjawiska, zwłaszcza dla najwyższych jasności dla dwóch ostatnich rejestracji. 

Czy mógłbyś to jakoś skomentować? - przy okazji może zachęcimy (bardziej potocznym/kolokwialnym językiem) kogoś do wejścia głębiej w tę tematykę ;)

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No do 8 Grudnia 2018 roku już mam zaliczone 217 obserwacji punktów na wykresie,było by więcej ocen ale pogoda mi nie umożliwiła chmury i chmury :D Obserwacje wizualne dla X Cyg najlepiej lornetką się ocenia,dużo gwiazd porównania w jej okolicy. Jak widać na wykresie fazowej maksimum wypada u mnie prawie dokładnie względem 0 - 1. Od minimum jasności do maksimum wypada około 6 dni okresu :astronomer2:

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, ekolog napisał:

OK a czemu te górki takie podobne?

Pozdrawiam

aaa.jpg

Powtórzenie fazy w kolejnym okresie. Punkt, który znajduje się np. przy 0.40, pojawi się także przy -1.60, -0.60, 1.40, 2.40 itd. Pomiary, które leżą w obrębie 1 (np. 0.00-1.00), będą tymi wszystkimi wykonanymi.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ona jest bardzo regularna, powtarzalna ale zastanawia mnie czemu ten extra podskok jasności najjaśniejszej obserwacji (po takiej samej chwili) się powtórzył - analizujmy konkretne punkty (a nawet punkt).

 

Powtórki tego są nie tylko na jednym rysunku ale ... po ponad pół roku. WOW.

 

Pozdrawiam

p.s.

Wszak można zastanawiać się: Przypadek to czy stała cecha zmienności tej gwiazdy (taki podskok po "chwili").

extra_p.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
W dniu 3.02.2019 o 19:49, LibMar napisał:

No bo ta obserwacja będzie zawsze powtarzać się na wykresie fazowym, jak napisałem wyżej.

Ależ też może być tak,że w gwieździe mogą być jakieś zakłócenia w procesie pulsacji,jakieś gwałtowne nieregularne i wtedy maksimum może się opóźnić albo przedłużyć i wtedy maksimum jasności na krzywej fazowej może być przesunięte w lewo lub w prawo względem 0 - 1 Faza. Z gwiazdami zmiennymi jest różnie o dość chaotycznym zachowaniu w jądrze gwiazdy czyż nie prawda :D :D

x cyg faza.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.