Skocz do zawartości

[APOD] Kometa ISON niszczona przez Słońce


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

zastanawiam sie czy odgrzewanie starych kotletow w Astronomy Pic of the Day nie obniza troche rangi tej świetnej inicjatywy.

Widziałem też ostatnio informację (o ile nie mylę), ze to samo zdjecie zrobione kilka lat temu bylu juz 3x APOD, w tym kilkanascie dni temu

 

Jest tez taka inicjatywa OPOD http://www.atoptics.co.uk/opod.htmzdjecia ciekawe, unikatowe, z wyjasnieniem, acz niecodzien sie coś nowego pojawia. Heh, jednak daleko jej do popularnosci APOD.

 

Młody jestem, niewypierzony, moze zle myślę. Nikim jestem by podwazac dorobek NASA, tak aby pomyslałem.

 

 

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się cieszę, że zobaczyłem tą przyspieszoną agonię Isona - sam ją 2 lata temu śledziłem robiąc zdjęcia co kilka dni i jest jakoś mi bliska:)

Pięknie widać tu też koronę słoneczną.

Swoją drogą, czy jest gdzieś wytłumaczona zasada działania tego obserwatorium, że widać i koronę słoneczną i gwiazdy i komety?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, czy jest gdzieś wytłumaczona zasada działania tego obserwatorium, że widać i koronę słoneczną i gwiazdy i komety?

Zdaje się, że to po prostu koronograf czyli instrument dający podobny efekt jak ten przy całkowitym zaćmieniu Słońca. Tarcza Słońca jest przesłonięta, więc nie zdjęcia nie są prześwietlone. Rejestracja gwiazd mimo względnej bliskości Słońca jest jak sądzę ułatwiona ze względu na brak ośrodka, w którym rozpraszałoby się światło tak jak to ma miejsce przy obserwacjach z Ziemi. Komety tak blisko Słońca są bardzo jasne, więc raczej nie ma problemów z ich rejestracją.

LASCO C3 naświetla zdjęcia z czasem 19 s, LASCO C2 z czasem 26s. Myślę, że więcej informacji znajdziesz szukając właśnie po "SOHO LASCO...".

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Large_Angle_and_Spectrometric_Coronagraph

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam sie czy odgrzewanie starych kotletow w Astronomy Pic of the Day nie obniza troche rangi tej świetnej inicjatywy.

Widziałem też ostatnio informację (o ile nie mylę), ze to samo zdjecie zrobione kilka lat temu bylu juz 3x APOD, w tym kilkanascie dni temu

 

Jest tez taka inicjatywa OPOD http://www.atoptics.co.uk/opod.htmzdjecia ciekawe, unikatowe, z wyjasnieniem, acz niecodzien sie coś nowego pojawia. Heh, jednak daleko jej do popularnosci APOD.

 

Młody jestem, niewypierzony, moze zle myślę. Nikim jestem by podwazac dorobek NASA, tak aby pomyslałem.

Odgrzewanie starych kotletów to chyba najmniejszy problem. Najgorsze jest to, że większość publikowanych tam zdjęć jest kiepskiej lub beznadziejnej jakości i znacznie lepsze robią np użytkownicy naszego forum. Tam jest po prostu miernota. Często zdarzają się zdjęcia z wielkich obserwatoriów (czyli super sprzętu) obrobione przez kogoś beznadziejnie i podpisane jego nazwiskiem (tak jakby to ten ktoś zrobił to zdjęcie). Niestety, nawet najdoskonalszy materiał nie jest się w stanie obronić przy tak fatalnej obróbce, jaką nam tam często serwują.

Czyli podsumowując, inicjatywa była świetna, ale od pewnego czasu (może od zawsze?) poziom tamtejszych prac jest bardzo niski i rzadko jest tam coś godnego miana Astronomy Picture of the Day. To żaden "dorobek NASA", tylko dziadostwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była kiedyś taka akcja, że wybieraliśmy zdjęcie co miesiąc. Niestety już nie jest organizowana, a to zapewne z powodu ogromu pracy, jaką musiał włożyć organizator. Gdyby zrobić jakiś automatyczny system do tego, żeby nie trzeba było siedzieć wielu godzin, to pewnie miałoby to sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.