Skocz do zawartości

Mocowanie aparatu do wyciągu okularowego


Krzysiek_22

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Potrzebuję Waszej pomocy przy doborze sprzętu potrzebnego do połączenia aparatu z teleskopem.. Posiadam teleskop Tasco 500x114mm Galaxsee Reflector oraz aparat FUJIFILM FINEPIX S5000. Bez problemu znajdziecie na internecie dane techniczne ww. sprzętu. Obstawiam, że potrzebuję T-Adapter oraz T-Ring ale jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić. ;) Niestety nie mogę znaleźć T-Adaptera oraz T-Ringa konkretnie pod mój aparat czy teleskop wiec proszę o pomoc :) Dopiero zaczynam swoją przygodę z kosmosem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wątpliwości czy połączysz aparat z teleskopem, aparat ma obiektyw na stałe, a więc odpada fotografowanie w ognisku teleskopu. Następna sprawa to do czego chcesz dołączyć T-ringa, nawet jeżeli jest gwint do filtrów na obiektywie to nie możesz dać całego obciążenia na obiektyw, uszkodzisz obiektyw. Aparat nie może być powieszony obiektywie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi i pomysły, jak już napisaliście dany aparat ma obiektyw na stałe, ale jest gwint do tulejek więc może w tym kierunku pójdę i postaram się coś znaleźć. Mam jeszcze jeden pomysł, a dokładnie to posiadam kamerę TRACER eXplore SJ 400 (coś typu GO PRO). Już z "ręki" próbowałem coś nakręcić przykładając kamerę do okulara ale zdecydowanie łatwiej było by mieć jakiś stojak czy uchwyt do tego. Możecie mi jakiś polecić ?

hire_44647.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerą wyposażoną w pełną automatykę, pozbawioną możliwości regulacji ostrości, czasu naświetlania itp raczej nic nie zrobisz. Moje próby rejestracji oryginalną GoPro zakończyły się fiaskiem. Raczej sobie odpuść, szkoda czasu.

Ale widzę że nie czytasz postów. Przecież ten uchwyt co Ci podlinkowałem pasuje do kamery...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mylcie notorycznie projekcji okularowej z projekcją pozaogniskową, bo do obu potrzebne są różne akcesoria i można się naciąć przy kupnie. W przypadku każdego aparatu z niewymiennym obiektywem (kompakt, smartfon itd.) w grę wchodzi wyłącznie ta ostatnia metoda. Mocowanie -wspomniane uchwyty regulowane jak ten baader microstage linkowany przez wessela albo tzw. tulejki filtrowe a la post Wojtkasw (niestety, mało który kompakt obecnie posiada tę opcję, a mocowanie do gwintu filtrowego odpada ze względu na groźbę uszkodzenia wysuwanego obiektywu, jak powiesimy na nim aparat)

Projekcja pozaogniskowa sprawdza się w nielicznych przypadkach, paradoksalnie dość ładne poglądowe zdjęcia Księżyca itp. można zrobić smartfonem przez okular teleskopu. Z kompaktami jest różnie. Obowiązuje zasada ogólna, że najlepiej sprawują się aparaty z małymi (w sensie rozmiaru 1-szej soczewki) obiektywami z krótkim zoomem (dlatego te smartfony). Prawdopodobnie więc ten Fuji S5000 średnio się nada. ALE reguła jak wyżej nie jest bezwzględna, są od niej odstępstwa i to w obie strony. Tak naprawdę zależy od sztuki, czyli konkretnego modelu aparatu i ostateczny werdykt dać może w każdym przypadku eksperyment.

Aha, do współpracy z aparatem w projekcji pozaogniskowej należy uzywac zawsze okularu z możliwie dużym (min. 20mm) wysunięciem źrenicy wyjściowej (eye relief). Zwykle oznacza to okulary długoogniskowe (te do małych powiększeń), co jest korzystne też z innego względu -ta metoda projekcji daje bardzo duże efektywne ogniskowe dla całego układu, co nie zawsze jest akurat korzystne.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.