Skocz do zawartości

Łzy astronoma - czyli skraplanie


Slawek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wczoraj po wyciągnięciu sprzętu i wystudzeniu (2h), szczęśliwy że pogoda wreszcie dopisała zacząłem spoglądać w niebo. Na obiektywach i okularach lornetki pojawiła się para i zaczęła się skraplać. To samo działo się na szukaczu teleskopa. Po kilkukrotnym przetarciu niestety nie dało rady oglądać. Lustra w teleskopie nie były pokryte parą(?).

Czy ktoś próbował w jakiś sposób z tym walczyć i z jakim skutkiem? Dodam że na okularze w teleskopie nie było ani troszkę pary. I lornetka i teleskop stały obok siebie i na ich obudowach można było robić pranie.

Pozdrawiam Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wczoraj po wyciągnięciu sprzętu i wystudzeniu (2h), szczęśliwy że pogoda wreszcie dopisała zacząłem spoglądać w niebo. Na obiektywach i okularach lornetki pojawiła się para i zaczęła się skraplać. To samo działo się na szukaczu teleskopa. Po kilkukrotnym przetarciu niestety nie dało rady oglądać. Lustra w teleskopie nie były pokryte parą(?).

Czy ktoś próbował w jakiś sposób z tym walczyć i z jakim skutkiem? Dodam że na okularze w teleskopie nie było ani troszkę pary. I lornetka i teleskop stały obok siebie i na ich obudowach można było robić pranie.

Pozdrawiam Sławek

 

Lornetkę najlepiej jak się zakończy używac to wynieśc do domu lub schować do samochodu. Jeżeli już zaparuje optyka to tylko suszarka żadnego przecierania. Podobnie teleskop tylko suszarka. W przypadku okularów mozna schować zaparowany okular do kieszenioe gdzie odparuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ostatnio w sklepie optycznym znalazłem płyn do czyszczenia okularów, który miał również właściwości antifog'owe. Czy ktoś z Was próbował już zastosować coś takiego do czyszczenia optyki instrumentów optycznych, a jeżeli tak, to ciekaw jestem z jakim skutkiem?

 

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co podczas oglądania nieba? Dawno temu podczas przeglądania netu natrafiłem na opis odraszacza na bazie rezystorów rozmieszczonych po obwodzie obiektywu - coś ala grzejniczek. Może to by pomogło? Suszarka - owszem ale jak to zrobić w terenie? Poza trym zauważyłem że ilość pary w czasie nocy się zmienia w zależności od temperatury.

Pozdrawiam Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio w sklepie optycznym znalazłem płyn do czyszczenia okularów, który miał również właściwości antifog'owe.

RANY BOSKIE!!!! Nie używaj tego!!!

Kiedyś płynem "antyfogowym" potraktowałem przednią szybę samochodu. Rzeczywiśćie trochę to działało. Powierzchnia szyby pokryta preparatem była jakby lekko matowa. Po pewnym czasie okazało się że nie JAKBY. W końcu efekt "antyf®og" zaniknął a szyba nadal była nieco matowa. Usunięcie tego zmatowienia wymagało niezwykle brutalnego MALTRETOWANIA szkła z użyciem wszelkich możliwych płynów czyszczących.

Dodaję informacyjnie, że szyba w moim samochodzie nie miała powłok przeciwodblaskowych. Nie była też wykonana z dokładnością 1/8 lambda. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaję informacyjnie, że szyba w moim samochodzie nie miała powłok przeciwodblaskowych. Nie była też wykonana z dokładnością 1/8 lambda.

 

Ponoć można to reklamować u producenta... :wink:

 

Usunięcie tego zmatowienia wymagało niezwykle brutalnego MALTRETOWANIA szkła z użyciem wszelkich możliwych płynów czyszczących.

 

Miałeś zapewne potem problemy z ponowną kolimacją... :wink:

 

 

Dzięki za ostrzeżenie - tak na marginesie, nie chce mi się wierzyć, że środki do czyszczenia okularów mogłyby mieć podobne efekty użytkowania. Może tylko ten płyn, którego używałeś do czyszczenia szyb samochodowych, był taki "gruboskórny"...?? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.