Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop dla amatora


Kepus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
z uwagi że zawsze interesowała mnie astronomia a niestety nie miałem nigdy zaparcia żeby raz a porządnie się tym zainteresować to zdecydowałem że na 24 urodziny chciałbym otrzymać teleskop.
Uzgodniłem że ma być on do kwoty 500 zł.
Mieszkam w Bydgoszczy w bloku z dużym balkonem i właśnie to miejsce będzie głównie służyło do obserwacji. Mam autko więc na pewno będę jeździł w inne miejsca do obserwacji ale na początek to balkon musi mi starczyć.
Poszukuję teleskopu który jest w stanie mnie wciągnąć w świat astronomii ( w Wasz świat) a nie przekroczy kwoty 500 zł.
Sprawdzałem różne wpisy na niektórych forach oraz ogłoszenia na allegro i olx lecz niestety jest ZA DUŻY WYBÓR a nie chciał bym się zniechęcić poprzez kupno złego teleskopu.
Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leniuszek :-). Wpisz w okienko po prawej stronie u góry "Pierwszy teleskop" a wyskoczy Ci sporo.

Bo to jest tak, że co człowiek to inna opinia :-).

 

W tej kwocie to słabo. Ale lornetka (szczerze polecam) na statywie foto na początek to inna sprawa.

Poczytaj np:

http://astropolis.pl/topic/51078-lornetka-czy-teleskop-dla-poczatkujacego/?hl=%2Bpierwszy+%2Bteleskop

albo

http://astropolis.pl/topic/51666-drugi-pierwszy-teleskop/?hl=%2Bpierwszy+%2Bteleskop

 

I nie kupuj nic innego jak to co tutaj (na forum) ludzie polecają bo szkoda kasy.

 

EDIT: jako, że mieszkasz w bloku w dużym mieście, to lornetka albo bardzo mobilny teleskopik (np tuba SW 80/400) byłby wg mnie dobrym pomysłem.

Bo sam teleskop nie zapewni Ci dobrych obserwacji - do tego potrzebne jest ciemne niebo.

Pod CIEMNYM niebem lornetka na statywie pokaże Ci więcej niż teleskop w mieście, ale pokaż Ci to inaczej.

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak: skoro masz auto, a środki na sprzęt ograniczone, zacznij od zabawy z lornetką i atlasem nieba pod ciemnym niebem (wypady za miasto). To da Ci naprawdę dużo więcej niż namiastka teleskopu na balkonie. Za 500 zł nie dostaniesz sprzętu, który da Ci satysfakcje na dłuższą metę. 80/400 słabo się sprawdzi jako starter z racji b. specyficznej optyki. Do obiektów głębokiego nieba (DS) będzie niewiele lepszy niż lornetka, natomiast z racji dużej aberracji chromatycznej i krótkiej ogniskowej obserwacje księżycowo-planetarne nie są jego mocną stroną. Zostają małe długoogniskowe refraktory na montażach AZ, ale w Twoim budżecie mieści się tylko 70/700, a to strasznie mało. Polecałbym Ci 90/900 na AZ3, ale nowy przekracza minimalnie 600zł. Może znajdziesz taniej używany?

Moim zdaniem najlepiej na szybko kupić lornetę 10x50, a jednocześnie oszczędzać na teleskop, np. Dobsona Syntę 150/1200, jeśli ma to być tanie.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka do astro-obserwacji jest najlepszym rozwiązaniem w tych cenach.

Jeśli już koniecznie musi być teleskop tylko do 500zł to ten:

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=3230&lunety=Teleskop_National_Geographic_114/500_Dobson_%28KOMPAKT%29

ale lepiej jednak dopłacić i brać ten:

http://fotozakupy.pl/sky-watcher-bk-909-az3-mapa-nieba/2137s

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.