Skocz do zawartości

Imaging Flip Mirror


Grzegorz3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów i koleżanki , mam taki problem.

Zakupiłem sobie pewne urządzenie , przez które można obserwować i jednocześnie robić zdjęcia.

I tu własnie jest problem ponieważ nie mogę wyostrzyć obrazu.

Potrzebuje jakiejś podpowiedzi jak rozwiązać problem.

Teleskop to Sky Watcher 150/750 leflektor.

Na fotce pokazane jest o co mi chodzi.

 

b5ae60d7-3950-4a96-94b5-dc623541021c.jpg

 

 

4f8db57d-8827-4f4f-be46-dc02494ccd23.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za długa ogniskowa.

 

Co ogniskowa ma do rzeczy?

 

Flip mirror ma po prostu za długi backfocus jak dla newtona. Newtony SW ostrzą dość nisko na wyciągu i nie ma wystarczającego zapasu. Jeśli barlow przed urządzeniem nie wystarcza, to pozostaje jeszcze podniesienie lustra + zmiana wyciągu na niskoprofilowy, ale to trochę kosztowne. Pozostaje jeszcze pytanie, co chciałeś podłączyć do tego flip mirrora? Jeśli lustrzankę, to nie jest to raczej dobry pomysł. 1,25", które jest na wyjściu spowoduje spore winietowanie obrazu. Generalnie to urządzenie nadaje się moim zdaniem jedynie do ciemnych sprzętów z długim backfocusem, jak SCT, Maki, czy ewentualnie refraktor.

 

Czy z flip mirrora da się wykręcić nosek 1,25" od strony tuby i jest wtedy gwint T2? Jeśli tak, to odkręć go, rozkręć redukcję 1,25" teleskopu i skręć je gwintem T2. To da jakieś szanse na wyostrzenie, ale wciąż raczej niewystarczające.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem należałoby skorygować cały układ pod kątem ogniskowej. Rozumiem Grzegorzu, że nez flipa jest wszystko ok ?

Bez tego jest idealnie.

Patrzyłem przez to bez tele. i obraz jest dobry.

Jak to było wsadzone i odsunąłem oko na ok 0.5 m obraz jakby był wyraźniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy zatem podnieść lustro, gdyż w obecnym układzie (z flipem) wypadkowa ogniskowa nie zgadza się z faktyczną Newtona czyli 750mm. Można tez próbować z nisko profilowym wyciągiem. Tak czy inaczej należy rozpocząć od obliczenia lub wyznaczenia prawidłowej długości układu. Ale ja bym zrezygnował z flipa. W przypadku Newtona wychodzę z założenia, albo fotografia albo obserwacje.

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy zatem podnieść lustro, gdyż w obecnym układzie (z flipem) wypadkowa ogniskowa nie zgadza się z faktyczną Newtona czyli 750mm. Można tez próbować z nisko profilowym wyciągiem. Tak czy inaczej należy rozpocząć od obliczenia lub wyznaczenia prawidłowej długości układu. Ale ja bym zrezygnował z flipa. W przypadku Newtona wychodzę z założenia, albo fotografia albo obserwacje.

Wiem ale to wyglądało na poręczne urządzenie i bardzo funkcjonalne.

Mam lustrzankę nikona i też miałem przeboje z poprzednim tele.,musiałem zastosować soczewkę

korygującą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ale to wyglądało na poręczne urządzenie i bardzo funkcjonalne.

Mam lustrzankę nikona i też miałem przeboje z poprzednim tele.,musiałem zastosować soczewkę

korygującą.

 

Nie chciałem tego brutalnie napisać tak jak to zrobił Alien. Zobacz tekst powyżej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Newtonów potencjalnie nadają się rewolwery okularowe. Baader chyba coś nieśmiało się tym chwali, tudzież że słabiutkim Barlowem.

Chyba też będzie problem z ostrzeniem, kiedyś dyskutowaliśmy o tym na AM i wyszło, że nie ma sensu. Ale generalnie do lustrzanki taki rewolwer to ja nie widzę :) Za ciężkie i wielkie toto na rewolwerek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.