Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Zbliżają się święta i potrzebuję porady odnośnie zakupu prezentu dla męża.

Mąż lubi obserwować gwiazdy i ogólnie interesuje się troszeczkę astronomią. Najczęściej obserwuje je za pomocą zoomu w aparacie, albo starej rosyjskiej lornetki. W lidlu jest teraz dostępny teleskop, ale gdy poczytałam opinie, stwierdziłam, że lepiej zainwestować w jakąś dobrą lornetkę. Mamy teraz lornetkę made in Russia "Sotem, bpc 2, 7x50, 120m/1000m. Obraz widziany przez nią nie jest niestety zadowalający. Mieszkamy w mieście, więc najczęściej tu coś oglądamy. Najlepiej sprzęt był dobry też do obserwacji turystycznych (dalekich obiektów, ptaszków, krajobrazów). Dodam, że mąż nie widzi na jedno oko (tylko kątem oka coś dostrzega), nie wiem czy to ma znaczenie przy doborze lornetki. Nie chciałabym przeinwestować, ale też poszukuję czegoś dobrej jakości co posłuży przez długi czas. Nie znam się kompletnie na tej dziedzinie, więc byłabym bardzo wdzięczna za wszelkie rady i opinie.

Edytowane przez Isztar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Zbliżają się święta i potrzebuję porady odnośnie zakupu prezentu dla męża.

Mąż lubi obserwować gwiazdy i ogólnie interesuje się troszeczkę astronomią. Najczęściej obserwuje je za pomocą zoomu w aparacie, albo starej rosyjskiej lornetki. W lidlu jest teraz dostępny teleskop, ale gdy poczytałam opinie, stwierdziłam, że lepiej zainwestować w jakąś dobrą lornetkę. Mamy teraz lornetkę made in Russia "Stem, bpc 2, 7x50, 120m/1000m. Obraz widziany przez nią nie jest niestety zadowalający. Mieszkamy w mieście, więc najczęściej tu coś oglądamy. Najlepiej sprzęt był dobry też do obserwacji turystycznych (dalekich obiektów, ptaszków, krajobrazów). Dodam, że mąż nie widzi na jedno oko (tylko kątem oka coś dostrzega), nie wiem czy to ma znaczenie przy doborze lornetki. Nie chciałabym przeinwestować, ale też poszukuję czegoś dobrej jakości co posłuży przez długi czas. Nie znam się kompletnie na tej dziedzinie, więc byłabym bardzo wdzięczna za wszelkie rady i opinie.

 

W tym akurat zakresie cenowym sądzę, że dobrym wyborem jest SkyMaster 15x70 Celestrona:

 

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/lornetka-celestron-skymaster-15x70,d212.html

 

Jakiś czas temu kupiłem i nie narzekam. Parametry ma takie, że już i w niebo można nieźle popatrzeć i do obserwacji naziemnych też się nadaje...

Pytanie tylko czy skoro mąż nie widzi na jedno oko to czy w ogóle potrzebuje akurat lornetki. Cała radość w lornetce - w stosunku do wszelkiego rodzaju teleskopów - polega na tym, że widzie się dwuocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem. Tylko może argumentem jest to, że w tej cenie nie znajdę teleskopu dobrego, a lornetka jest poręczniejsza. No i ja też będę czasem korzystać :) Znajomi moi mają Nikona action VII 12x i Bushnell 10x-60x, no i już obraz jest o wiele lepszy niż w Sotemie. Mi zależy na tym, aby dobrze się oglądało nocne niebo. Czytałam w jakimś poradniku wcześniej, że ten Celestron jest dobry i jeszcze Yukon Futurus 20x50. Czy rzeczywiście?

Edytowane przez Isztar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka jest OK, chodzi o to, że nie jest lekka :-). Bez statywu obserwacje astronomiczne są... słabe, wszystko lata.

Ta lornetka jest opisywana jako nadająca się do obserwacji astronomicznych, ale taka z niższej półki.

Trudno mi się odnieść do tego twierdzenia bo nigdy nie miałem w ręku lepszej lornetki niż ta :-).

Moim zdaniem to dobra lornetka ale podobno delikatna, trzeba uważać aby nie spadła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka 20X50 do celów astronomicznych się nie nadaje bo jest zbyt ciemna.

Za to 15x70 jest już zupełnie przyzwoita.

A statyw - nawet taki najtańszy fotograficzny - rzeczywiście się przyda.

Co do wagi to SkyMaster (jak na te parametry) jest zupełnie lekki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z lornetkami Celestron SkyMaster 15x70 jest taki, że są one niezbyt wysokiej jakości. Tak naprawde jest to lornetka na kilka lat intensywnego używania i po tym czasie jest duże prawodpodobieństwo, że się zwyczajnie rozleci. Jak można wyczytać na forach, nie dość że ma ona tandetne plastikowe tubusy,to jeszcze jej jakośc wykonania jest coraz gorsza. Żeby trafić na dobrze skolimowany egzemplarz trzeba osobiście poprzebierać w sklepie wśród wielu dostępnych. A już zupełnie złym pomysłem jest kupowanie tej lornetki w sklepie przez Internet. Ja kiedyś tak zrobiłem i przyszedł do mnie SM 15x70 zupełnie rozkolimowany. Do tego stopnia, że już przy pierwszym spojrzeniu w lornetkę poczułem ból głowy. Niestety, musiałem ją odesłać. Prawda jest taka, że sklepy często pozbywają się tandetnych egezemplarzy w sprzedaży wysyłkowej, licząc na to, że nabywcy nie będzie się chciało odsyłać lornetki z powrotem, albo nawet nie zauważy wady, bo nie będzie miał mozliwości porównania danej lornetki z innymi egzemplarzami.

 

Optyka w porównaniu z przyzwoitymi lornetkami za niedużo większe pieniądze też jest w tym SM 15x70 dość kiepska. Ani obraz nie jest w niej bardzo klarowny, ani odzworowanie bieli nie jest na dobrym poziomie. Można powiedzieć, że w porównaniu chociażby z popularnym Nikonem Action EX 10x50 obraz w tej lornetce jest mocno zażółcony (choć oczywiście nie tak, jak w starych lornetkach radzieckich). Dlatego zarówno widoki dzienne, jak i gwiazdy lepiej prezentują się w Nikonie, mimo teoretycznie mniejszego zasięgu. Po prostu lepsza optyka robi swoje.

 

W konsekwencji moim zdaniem zamiast Celestrona SM 15x70 lepiej kupić chcociażby wspomnianego Nikona w cenie ok. 550 zł. To już są przyzwoicie wykonane lornetki ze zdecydowanie lepszą optyką, większym polem widzenia oraz mniejsze i lżejsze, a więc w przeciwieństwie do SM 15x70 dające się już w miarę komfortowo używać z ręki (co jest istotne dla kobiety). Nie wymagają więc dokupowania statywu foto, co w przypadku kupna zestawu SM 15x70 + statyw wyjdzie cenowo tak jak Nikon Action 10x50 EX. Lornetka 10x50 jest też bardziej uniwersalna od 15x70. Miałem SM 15x70, kilkakrotnie patrzyłem przez ww. Nikona i gdybym miał teraz stanąć przed takim wyborem, to bez wahania wybrałbym Nikona.Nawet używanego w cenie nowego SM 15x70. Daje po prostu większą przyjemność z obserwacji,a ryzyko, że kupi się zły jakościowo egzemplarz (także przez Internet) jest w jej przypadku zdecydowanie mniejsze.

Edytowane przez lumen
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikony EX również mają zażółcony obraz, choć mniej niż Celestrony SM. Obie lornetki mają niestety mocno zauważalne odblaski. Solidność obudowy zdecydowanie na korzyść Nikona

 

Dlatego ja kupiłem Ecotone/Kamakura 10x50 WP2 w cenie porównywalnej z Nikonem Action 10x50 EX. Po prostu na mnie zrobiła lepsze wrażenie, m.in. za sprawą lepszego radzenia sobie z odblaskami. Obraz jest bardzo jasny i przejrzysty, z dobrym odwzorowaniem bielli. Oczywiście jak na tę klasę sprzętu, bo nie mówimy o lornetce za 3.000 zł. lecz w granicach 500-600 zł. Jednak generalnie to porównywalna lornetka z ww. Nikonem, dlatego jednym bardziej będzie pasował Nikon, a innym Ecotone. Jest jeszcze Delta Optical Silver 10x50 w cenie ok. 400 zł, która jak mozna poczytać na forach daje bardzo jasne i kontrastowe obrazy, choć nie jestem pewien czy jakościowo jestr porównywalna chociażby z ww. Nikonem. Kilka dni temu miałem natomiast okazję pierwszy raz popatrzeć przez lornetkę Delta Optical Entry 10x50 w cenie ok. 200 zł i bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła, zarówno jakością wykonania jak i dawanymi obrazami. Daje lekko zażółcony obraz, przynajmniej w porównaniu z moim Ecotone, ale jest bardzo kontrastowa, a przy tym wygodnie leży w dłoni i sprawia wrażenie dość solidnej. Można tak długo dywagować, bo za cenę np. nowego Nikona Action EX 10x50 można kupić na giełdzie używaną Delta Optical SkyGuide 15x70, która jest z nim porównywalna optycznie, a ma od niej większe powiększenie, większe obiektywy oraz większy zasięg. Minus to waga i brak centralnie regulowanej ostrości na rzecz indywidualnej przy każdym okularze. Więc niestety nie jest to lornetka tak uniwersalna, jak ww. 10x50. No i używana w cenie ok. 500 zł niespecjalnie nadaje się na świąteczny prezent, a nowa za ok. 900 zł. No cóż, w tej cenie można kupić używaną Delta Optical 15x70 Extreme z serii BA8, która optycznie jest dużo lepsza, jak można poczytać na forach w centrum pola dająca obrazy porónywnywalne z legendarnym Fujinonem 16x70....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Zbliżają się święta i potrzebuję porady odnośnie zakupu prezentu dla męża.

Mąż lubi obserwować gwiazdy i ogólnie interesuje się troszeczkę astronomią. Najczęściej obserwuje je za pomocą zoomu w aparacie, albo starej rosyjskiej lornetki. W lidlu jest teraz dostępny teleskop, ale gdy poczytałam opinie, stwierdziłam, że lepiej zainwestować w jakąś dobrą lornetkę. Mamy teraz lornetkę made in Russia "Sotem, bpc 2, 7x50, 120m/1000m. Obraz widziany przez nią nie jest niestety zadowalający. Mieszkamy w mieście, więc najczęściej tu coś oglądamy. Najlepiej sprzęt był dobry też do obserwacji turystycznych (dalekich obiektów, ptaszków, krajobrazów). Dodam, że mąż nie widzi na jedno oko (tylko kątem oka coś dostrzega), nie wiem czy to ma znaczenie przy doborze lornetki. Nie chciałabym przeinwestować, ale też poszukuję czegoś dobrej jakości co posłuży przez długi czas. Nie znam się kompletnie na tej dziedzinie, więc byłabym bardzo wdzięczna za wszelkie rady i opinie.

 

Może warto by rozważyć zakup lunety. W tej kwocie była by już w miarę

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.