Skocz do zawartości

Genesis Impact


Mirek Krasnowski

Rekomendowane odpowiedzi

Genesisi walnął o ziemię jak meteoryt o tym wszyscy wiedzą. Mnie zastanawia mały krater jaki się od tego impactu utworzył. Kapsuła miała 150cm średnicy i 80 cm wysokości ważyła chyba niecałe 300kg, a krater jaki powstał w sumie niewielki coś takiego jak swego czasu pokazywał Adamo z pola w lubelskiem. Dodam może jeszcze, że prędkośc Genesisa to było 311km/H

 

krater_147.jpg

 

_40049920_mancap_afp_a203.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku, trudno sie spodziewac wiekszego krateru po niewielkim obiekcie, ktory uderza w pustynie z predkoscia 160mph (bo tyle podaje NASA). To jest zaledwie predkosc, ktora osiagaja samochody F1, i przy uderzeniu nie nastepuje wybuchowe uwolnienie energii.

Co do dziury na polu, to zauwaz, ze wokol niej nie ma zadnych sladow rozrzuconej ziemi (jak to jest wokol kapsuly), wiec co sie z nia stalo? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wspominana dziura w ziemi jak już wcześniej sugerowałem ma charakter zapadliskowy a nie jest kraterem uderzeniowym co wynika z jej topografii :roll:

Zapadło się zapewne wieko skrzyni z klejnotami, beczka z bronią lub jakaś naturalna kawerna skalna, wystarczy rozkopać aby zbadać co jest na dnie :salu:

 

Ps. Co do lądownika to miał mały ciężar właściwy i niewielką prędkość zderzenia z glebą, stąd tak niewielki wyrzut materii z krateru uderzeniowego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku mała gęstość sondy spowodowała jej silne wychamowanie i spadła swobodnie z niewielką prędkością więc ten parametr miał decydujace znaczenie na niewielki rozmiar dołka uderzeniowego :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Predkość z jaką swobodnie spada ciało nie zalezy od jego gęstości, a jedynie od oporu powietrza (słynne doświadczenie Galileusza ),

rozmiar zaś krateru zależy od gęstości (masa) gdyż krater powstaje z przekazania energii ciała (energia kinetyczna m*v^2/2) do gruntu... :salu:

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozmiar zaś krateru zależy od gęstości (masa) gdyż krater powstaje z przekazania energii ciała (energia kinetyczna m*v^2/2) do gruntu... :salu:

 

Czyli zalezy od masy, a nie od gestosci. Dwa ciala o tej samej masie i roznej gestosci wytworza takie same kratery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie całkiem tak Koledzy, mała gęstość sondy(ciężar właściwy) spowodowała duże opory w powietrzu i wychamowanie jej do niewielkiej prędkości a jak Jurku piszesz we wzorze prędkosć jest w kwadracie czyli od niej silniej zależy energia kinetyczna niż od masy a mała gęstość miała na prędkość i tym samym końcową energię kinetyczną ogromny wpływ :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba trzeba to jakos podsumowac, bo w sumie kazdy mowi to samo, ale w pojenczych zdaniach, i zrobil sie mentlik :D

 

Kiedy zderzenie jest poprzedzone swobodnym spadkiem ciala to wielkosc dolka uderzeniowego zalezy od gestosci, im cialo bardziej geste, tym dolek bedzie mniejszy, ale glebszy.

 

Inna sprawa gdy obiekt nie jest wystarczajaco wyhamowany i uderza z predkoscia kilku km/s lub wieksza. Wowczas zderzenie wyglada jak moj avatar, obiekt odparowuje w sposob wybuchowy, a wiekszosc energii idzie w utworzenie krateru, reszta jest wypromieniowana i uniesiona w kuli ognistej. W tym przypadku zarowno gestosc obiektu, jak i kat pod ktorym uderza maja znikomy wplyw na wielkosc i ksztalt krateru. Liczy sie tylko masa i predkosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy swobodnym spadku w atmosferze, na predkość ciała ma wpływ tylko i wyłącznie opór powietrza,

jezeli weźmiemy dwa spłaszczone stożki o tych samych gabarytach zewnętrznych, jeden napełnimy wodą i oba zrzucimy z samolotu to dotrą do ziemi w tym samym czasie i z tą samą prędkością :idea: :idea: :idea:

Natomiast krater powstaje w wyniku przekazania energii kinetycznej spadającego ciała otaczającemu ośrodkowi. Energia ta jest opisana znanym wzorem, jest proporcjonalna do masy ciała i do kwadratu prędkości (prędkość patrz wyżej) - jezeli weźmiemy przykład podobnych stozków (jeden z wodą) to mimo, że uderza w glebę z tą samą prędkością to "krater" powstanie większy w przypadku stożka napełnionego wodą (ma on większą masę :idea: ).

W ogóle to trudno mówić o kraterze przy prędkości uderzenia ok. 330 km/h, to raczej zwykła dziura w ziemi :lol:

Gdyby ciało miało prędkość naddźwiękową przy uderzeniu w ziemię to by było więcej ciekawych zjawisk - fala uderzeniowa przekształcająca się w falę sejsmiczną, wał wyrzutu itd., a i lot z prędkością naddźwiękową to coś innego..., no ale nie o tym mówilismy...

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jureg a pewny tego jesteś że oba stożki ten z wodą i ten pusty spadną z tą samą prędkością i w tym samym miejscu pomimo swojej różnej masy :wink:

Gdyby doświadczenie przeprowadzić w prożni też bym był tego pewien :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja też ciągle nie jestem przekonany. Pogadaliśmy z Jurqiem na priva i niby się wyjaśniło, ale jadnak... Wyobraźmy sobie samolot, który leci bardzo szybko, pod jednym skrzydłem ma podwieszoną zwykłą bombę, pod drugim taką samą w kształcie, ale ze styropianu (fajna bomba, hehe). Uwalnia obie bomby równocześnie. Czy na pewno obie dolecą do ziemi w tym samym czasie? :hmmm: Jakoś nie mogę tego przełknąć. Mam nieodparte wrażenie, że ta styropianowa zostanie w tyle już na starcie...

 

PS Czuję, że trzeba będzie siąść nad kartką papieru i po ludzku wyprowadzić wszystkie wzory, ale się nie chce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby Cie przekonac nalezy rozwazyc zagadnienie oporu podczas ruchu ciala w osrodku :D

 

Nic nie bede wyprowadzal, bo i nie wiem jak :) ale z tego co pamietam wspolczynnik oporu zalezy od kilku parametrow. Przede wszystkim od predkosci w kwadracie ~1/v^2 oraz gestosci osrodka, nie pocisku.

 

Co do bomb styropianowych i zwyklych - to dobre porownanie obrazujace zaleznosc ruchu od powierzchni pocisku. Jezeli kule maja taka sama powierzchnie natarcia (w cm^2) to roznice wynikaja jedynie z "chropowatosci" powierzchni. Wyobraz sobie, ze pokrywasz taka lekka kule cienka warstwa (blonka) metalu z jakiego jest zrobiona bomba - wtedy powinny spasc w tym samym czasie.

 

Oczywiscie zaniedbujemy podmuchy boczne powietrza, ktore jak wiadomo potrafia przesunac miejsce spadku meteorytu o kilka nawet kilkaset metrow. Taki wiaterek to wektor sily a sila jak wszyscy wiemy musi dzialac na mase, poza tym zalezy od powierzchi ciala, czyli mamy gestosc :D

Znoszenie spowodowane wiatrem powino byc wieksze dla meteorytow kaniennych.

 

Czy jeszcze o czyms zapomialem???

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, niby wszystko jasne, ale dla zabawy napełnijmy tą styropianową bombę wodorem. Czy wtedy też spadną w tym samym czasie? Raczej nie :wink: Myślę, że nie wzięliśmy pod uwagę siły wyporu, która będzie miała większy wpływ na ciało o mniejszej gęstosci i spowolni jego upadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie o oporze ośrodka w którym spadają

:lol:

i jego wpływie na spadek prędkości lżejszego ciała o tej samej oczywiście objętości i przekroju :lol:  :lol:  :lol:

Swobodny spadek nie zalezy od masy, patrz doswiadczenie Galileusza przeprowadzone w Pizie w XVII w.

 

No dobra, niby wszystko jasne, ale dla zabawy napełnijmy tą styropianową bombę wodorem.

Zaraz zaraz, sa granice, prosze sie zdecydowac, czy mamy latac balonem, czy chcemy obserwowac spadajace meteoryty????

:lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi, hi,

myslałem, że już koniec tej dyskusji, ale widzę, że jest jeszcze ciekawiej.

Panowie siegnijcie do źródeł, czyli do starego podręcznika fizyki dla klasy VI ...

Boje się, ze moja córka przeczyta ten watek... :slon:

Pozdrawiam,

Jurek

PS. Chyba Inkwizycja (która gnębiła Galileusza) RULEZ !

 

 

 

 

Kometa yest to vapor suchy y gorący...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz, sa granice, prosze sie zdecydowac, czy mamy latac balonem, czy chcemy obserwowac spadajace meteoryty????

 

Dyskusja duzo wczesniej zeszla na wyzszy poziom abstrakcji, jak to dyskusja. Jureq podal przyklad stozkow, jednego pustego, drugiego napelnionego woda i stwierdzil, ze oba spadna z ta sama predkoscia. Z calym szacunkiem dla Galileusza, mi to nie pasuje do konca. Proste rozumowanie - jezeli jeden stozek wypelnimy rtecia, a drugi powietrzem, to spadna tak samo szybko, tak? OK, wiec napelnijmy go helem, roznica jest ilosciowa, a nie jakosciowa. Czy spadna tak samo szybko? Niech ktos znajdzie blad w rozumowaniu, bo ja prosty czlowiek i wymiekam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Chyba Inkwizycja (która gnębiła Galileusza) RULEZ !

 

ano na to wychodzi ;)

 

Jezeli napelnisz stozek helem i jest on lzejszy od powietrza - jego srednia gestosc jest mniejsza od gestosci osrodka, w ktorym sie porusza - to masz dodatkowa sile (jak ja nazwac? sila wyporu?) i troche inne zagadnienie. Bo jezeli sila ta jest wieksza od sily grawijacji to fruniesz do gory a nie spadasz na dol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli napelnisz stozek helem i jest on lzejszy od powietrza - jego srednia gestosc jest mniejsza od gestosci osrodka, w ktorym sie porusza - to masz dodatkowa sile (jak ja nazwac? sila wyporu?) i troche inne zagadnienie. Bo jezeli sila ta jest wieksza od sily grawijacji to fruniesz do gory a nie spadasz na dol.

 

Oczywiscie, ze to sila wyporu, poruszylem to w poprzednim poscie, i oczywiscie, ze jak cialo jest lzejsze od powietrza, to leci do gory, a jak ciezsze to spada. A jak ma taka sama gestosc, to stoi w miejscu. Akurat co do tego nie ma watpliwosci :wink:

A co jest, jezeli cialo ma minimalnie wieksza gestosc od powietrza??? Odpowiedz brzmi - spada bardzo powoli, jezeli jeszcze troche wieksza - spada szybciej, itd. Na tej przeciez zasadzie lataja balony. Wiec prosze nie uogolniac zagadnienia mowiac, ze predkosc spadania ciala nie zalezy w ogole od jego gestosci.

Z meteorytami ma to oczywiscie niewiele wspolnego, ale i tutaj mysle, ze roznica w gestosci ma jakis wplyw na predkosc spadku, ale jaki, to juz trzeba by policzyc, na pewno niewielki.

 

Pozdrowka,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kwestia wyimaginowanego doswiadczenia z bombami zrzucanymi z samolotu, jedna metalowa, druga sturopianowa. Twierdzicie, ze beda sie poruszaly z taka sama predkoscia.

Jest tez taki wzor F=m*a, w tym przypadku F - sila oporu, taka sama dla obu obiektow, m - masa bomby, a - przyspieszenie (w tym wypadku "opoznienie" spowodowane sila oporu). Czy nie wynika z tego, ze a=F/m i dla 1000x lzejszej bomby bedzie 1000x wieksze? Czyli, ze bomba ze styropianu niemal stanie w miejscu???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.