Skocz do zawartości

Star adventurer czy EQ3-2 z napędem do prostej astrofotografii


rafa76

Rekomendowane odpowiedzi

Statyw od EQ3-2 stalowy ma nogi o średnicy 1,75" i nominalnie dźwiga HEQ5, więc do SA to jest przerost formy nad treścią. Oczywiście - jeżeli go posiadasz to możesz tylko zyskać a nie stracić bo zaoszczędzisz na statywie a sztywność będzie bardzo dobra. Niestety waga tego statywu da się we znaki i w tej konfiguracji z SA poprostu niweluje jego zalętę, którą jest mały rozmiar a co za tym idzie świetna wręcz mobilność.

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki. Chodzi o to by miec dwa statywy: manfrotto jako sprzet wyjazdowy (na przykjlad Polonina) i stalowy of EQ-3 na wypady gdzie nie trzeba nic dzwigac, lub na obserwacje/focenie sprzed domu. Moje pytanie dotyczylo tego, czy da sie zamontowac SA na tym stalowym? Bo jesli nie, to nie mam po co go trzymac i EQ-3 sprzedam razem ze statywem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak da się zamontować. Wraz z głowicą SA i akcesoriami otrzymasz jeszce przejściówkę do mocowania w standardzie klasycznych statywów fotograficznych ale domyślny otwór nagwintowany jest w klinie paralaktycznym SA pod rozmiar właśnie odpowiadający temu ze statywu od EQ3-2. Przynajmniej u mnie tak było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzieki wielkie za info.

 

teraz jeszcze jedno pytanie: z tego co widze w filmikach na YT to 'wylot' lunetki biegunowej w SA jest tam gdzie sie mocuje plytke z glowica. Oznacza to, ze po zalozeniu glowicy z aparatem, lunetka jest juz bezuzyteczna (w sensie nie mozna przez nia patrzec). Zasadniczo nie jest todla mnie problem jako taki, ale to oznacz, ze ustawiac na polarna trzeba zanim sie na to zalozy glowice i aparat. A z ich zakladaniem wiaze sie ryzyko schrzanienia ustawienia na Polarna? Ustawie sobie dokladnie glowice, a potem zakladajac aparat za mocno cos przycisne i cale ustawienie trafi szlag?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzieki wielkie za info.

 

teraz jeszcze jedno pytanie: z tego co widze w filmikach na YT to 'wylot' lunetki biegunowej w SA jest tam gdzie sie mocuje plytke z glowica. Oznacza to, ze po zalozeniu glowicy z aparatem, lunetka jest juz bezuzyteczna (w sensie nie mozna przez nia patrzec). Zasadniczo nie jest todla mnie problem jako taki, ale to oznacz, ze ustawiac na polarna trzeba zanim sie na to zalozy glowice i aparat. A z ich zakladaniem wiaze sie ryzyko schrzanienia ustawienia na Polarna? Ustawie sobie dokladnie glowice, a potem zakladajac aparat za mocno cos przycisne i cale ustawienie trafi szlag?

Niekoniecznie. Jeśli do zamocowania aparatu użyjesz długiego dovetaila, który jest w zestawie, to nadal możesz korzystać z lunetki biegunowej.

Obejrzyj dokładnie ten filmik;

tam jest to doskonale widoczne - 1:10 - 1:22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.