Skocz do zawartości

Poprawka z Bety Delfina


Mizar

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnim razem forumowicze odnieśli się z wielkim niedowierzaniem do zamieszczonego zdjęcia rozdzielonej BETY delfina. Nikt mnie nie poparł ale też, o ile wiem, nikt nawet nie spróbował powtórzyć obserwacji metodą przysłony centralnej połączonej z obróbką komputerową. Dla pewności konieczne było powtórzenie obserwacji w lepszych warunkach atmosferycznych i przy pełnej rozdzielczości kamery.

Wczoraj nadarzyła się świetna okazja - niemal bezchmurne niebo i całkiem dobry seeing (w mojej skali ok. 7).

Zrobiłem i przetworzyłm kilka filmów różnych gwiazd podwójnych oraz Urana i Neptuna. Tutaj przedstawię tylko te, które dotyczą tematu.

Tal z przysłoną.JPG

 

Beta Del - proces.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radku, obawiam się, że rozdzielenie podwójnych poniżej 0,3" za pomocą 20 cm tleskopu nie jest możliwe. Teoretycznie z przysłoną można dojść do 0,4" a ile będzie w praktyce zobaczymy.

Wczoraj podjąłem próbę rozdzielenia Chi Pegaza. Wg mojego atlasu odległość skłaników wynosi właśnie 0,3".Niestety poniosłem porażkę. Wprawdzie obraz gwiazdy jest wydłużony ale nie mam pewności czy jest to spowodowane obecnością drugiego składnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radku, obawiam się, że rozdzielenie podwójnych poniżej 0,3" za pomocą 20 cm tleskopu nie jest możliwe. Teoretycznie z przysłoną można dojść do 0,4" a ile będzie w praktyce zobaczymy.

Wczoraj podjąłem próbę rozdzielenia Chi Pegaza. Wg mojego atlasu odległość skłaników wynosi właśnie 0,3".Niestety poniosłem porażkę. Wprawdzie obraz gwiazdy jest wydłużony ale nie mam pewności czy jest to spowodowane obecnością drugiego składnika.

 

He! Popatrz na ta Twoja fotke w powiekszeniu i wyobraz sobie, ze skladnik glowny ma taka sama jasnosc jak wtorny. Zblizylbys oba na polowe odleglosci i dalej bylyby rozdzielone (sory jezeli gadam bzdury).

Co do chi Peg, to wiesz jak to jest z ciasnymi podwojnymi. Podaja 0.3", a moze byc dzisiaj 0.1"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kolegom od początku wierzyłem w te ich "niebywałe nowatorskie metody przysłony centralnej". Sam bardzo chcę wypróbowac tę metodę, ale wizualnie. No właśnie jak wizual się ma do stack'a video ? Mogę zobaczyć w okularze na żywo rozdzieloną Bet Del w podobnym do waszego sprzęcie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestey do wizuala metoda nie nadaje się. Znaczna część światła jest rozpraszana w pierścienie dyfrakcyjne i w rezultacie bardzo spada kontrast. W pierwszej chili ma się wrżenie, że to kometa a nie gwiazda. Dopiero obróbka komputerowa daje pożądane efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała poprawka - gwiazda o której wcześnie napomknąłem, wyglšdająca po obróbce na wydłużonš to nie Chi tylko Kappa Pegaza (cos z moim atlasem nie tak). Jej separacja obecnie to 0,17" i maleje. Wydłużenie obrazu gwiazdy na zdjęciu jest raczej skutkiem nieidealnego alainingu automatycznego w Registaxie.

Ale już w 2010r. separacja będzie maxymalna i wyniesie 0,33" może wtedy Talem 250k uda się ją rozdzielić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.