Skocz do zawartości

Akcja obserwacyjna - planety pozasłoneczne


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Fajny projekt, chętnie dołączę do zespołu. Wprawdzie tranzytów jeszcze nie robiłem ale fotometrię zmiennych owszem. Używam ccd atik 383L+ na Newtonie 200 mm. Może do tego czasu skołuję jakieś większe lustro żeby troszkę więcej fotonów nałapać bo przy jasnościach rzędu 14-15 mag. trudno mi uzyskać dokładność jednego pomiary lepszą od 0.02-0.03 mag.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, cieszę się bardzo z powodu zainteresowania :) Wyślę PW w sprawie więcej informacji.

 

Postaram się niedługo przygotować przykładowy terminarz, kiedy dojdzie przynajmniej do kilku widocznych tranzytów w ciągu jednej nocy. Jeśli miałoby wziąć udział załóżmy 10 osób, to nie miałoby to większego sensu, aby każdy celował ten sam obiekt. Po trzy osoby na wybrany cel powinny wystarczyć. Wiadomo, że nie można nastawiać się na jeden dzień - tranzyty zdarzają się niemal codziennie. A na przykład 22/23 lipca możemy mieć akurat chmury nad Polską.

 

Spróbuję też jakoś zorganizować całą grupę i przydzielić wybrane zadania - ciężko mi będzie wszystkim pokierować. Tym bardziej, że znajdą się bardziej doświadczone osoby w dziedzinie fotometrii i liczę na ich dodatkową pomoc. Teorię mam mniej więcej wystarczającą (moim zdaniem), ale brakuje jeszcze praktyki. Jeden nieudany tranzyt z powodu cirrusów to jeszcze za mało. Dlatego koniecznie spróbuję zaobserwować przynajmniej jeden tranzyt przed oficjalnym zadaniem. Wierzę, że wspólna współpraca przyniesie zamierzone efekty :) Być może nie u każdego uda się taki tranzyt zarejestrować - ale zdobyte doświadczenie na pewno zaprocentuje w przyszłości.

 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to być może Karol Wójcicki pomoże z transmisją w Internecie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dzisiaj mamy tranzyt HD189733 b (około 7.7 magnitudo, spadek jasności 0.0282 mag). Jest to dobra pora, aby spróbować uchwycić tranzyt za pomocą aparatu z obiektywem (200mm powinno wystarczyć) postawionym na montażu paralaktycznym.


Początek: 00:08

Maksimum: 01:03

Koniec: 01:58


Gwiazda ta (V452 Vulpeculae) znajduje się tuż przy M27, dlatego nie powinno być problemów z jej odnalezieniem. Jeśli są osoby zainteresowane detekcją, zapraszam do dyskusji.


Osoby, które uczestniczą w projekcie, zostaną poinformowane o tym wydarzeniu. Ja niestety nie będę w stanie obserwować ze względu na kiepski stan pogodowy.

V452 Vul.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.