Skocz do zawartości

Dylematy po prezencie - żony ;-)


vega64

Rekomendowane odpowiedzi

Czy w tym tzw. poście ... można zadać dodatkowe .. "techniczne" / proste ... dla Państwa jak mniemam ... pytanie ? .... dla super starych niebopatrzaczy posługujących się STERN ATLAS w len oprawione wydawnictwo /NRD/ gdy Atlasy z za ODRY i Urania były osiągnięciem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiało ;) Zawsze ktoś się pewnie znajdzie, kto będzie potrafił odpowiedDziękuję

Dziękuję ... Twoje zalecenia ... i ... oczywiście dodatkowo "romanse" zamówione.. nadciągają..... ale jeśli chodzi o ten tytułowy prezent .. to mogę zapytać ?

Edytowane przez vega64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję ... Twoje zalecenia ... i ... oczywiście dodatkowo "romanse" zamówione.. nadciągają..... ale jeśli chodzi o ten tytułowy prezent .. to mogę zapytać ?

 

Te "romanse" to podstawa - jak są dobrze napisane, to działają na wyobraźnię i później w naturze ogląda się wszystko z dreszczykiem emocji :) Dodatkowo pozwolą nam uzmysłowić sobie nasze zainteresowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wyostrzyć obraz w zakresie " dylematów" gdy dotknięcie śruby wywołuje EPI refraktora ? ot zagwozdka :Salut:

 

Ja, a zapewne i inni, sobie radziłem w ten sposób, że dygałem gałeczką od wyciągu odrobinę, ustawiałem obiekt tuż poza polem widzenia tak, że za chwilę, gdy już ustaną drgania, stawał się on widoczny (po odrobinie praktyki nie jest to problemem) i starając się "nie oddychać" sprawdzałem efekt. W przypadku efektu niezadowalającego powtarzałem operację, iterując aż do skutku. I potem już tak obserwowałem dany obiekt, że ustawiałem go poza polem widzenia i czekałem aż najdzie on na nie, starając się w tym czasie i w czasie przejścia obiektu przez pole widzenia, nie dotknąć teleskopu, czy montażu, i w ogóle nie wykonywać wtedy zbyt gwałtownych ruchów.

 

Czasami zdarzało się też tak, że np. przy próbie fotografowania Księżyca przez MTO 11 CA + aparat analogowy (bez maski Bahtinowa, czy czegoś podobnego niestety, a na matówce takiego aparatu obraz jest mniej wyraźny) na ustawianiu ostrości w ten sposób spędzałem dobrze ponad pół godziny, po czy wracałem do domu z bolącym karkiem i bez zdjęcia.

 

Innym, droższym rozwiązaniem jest wymiana montażu na lepszy, który lepiej tłumi powstające w ten sposób drgania.

Edytowane przez majer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wyciągu powinna być taka śruba blokująca , (jedna na górze) czyli po ustawieniu ostrości przykręcasz ją , potem ustawiasz teleskop "przed planetą" , nie dotykasz go , drgania ustają , planeta wchodzi w pole widzenie. Teleskop jest ustawiony w równowadze , tak żeby lekko chodziły pokrętła mikro-ruchów , dlatego tak się buja.

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Może źle postawiłem pytanie. Problemu nie ma na małym powiększeniu. Zaczyna się po zmianie okularu na ten nieszczęsny - 4mm.

Już nie wiem - czy ustawiona ostrość na małym powiększeniu - "pozostanie" po zmianie okularu ? - czy muszę "doostrzać" a wtedy zaczynają się schody z drganiami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zweryfikuj to obserwacjami tak zwanej przyrody! Dzienne lub nocne odległego oświetlonego obiektu.

Takie powery daja obraz nieco bardziej szary, minimalnie zamglony ale wszystko de facto widać ... dachówki, nożki gołębia itd

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zmianie okularu , może , ale nie musi być potrzebna zmiana ostrości (ja wyostrzam zawsze), mam ten sam statyw, i jeszcze "gorszy" teleskop bo cięższy , większe drgania , Przed chwila założyłem okular z barlowem , mam powiększenie 170 razy bez problemu się wyostrza pomimo drgań , ba dałem nawet max powiększenie 250 razy i też bez problemu , faktycznie przetestuj maszynerię w dzień .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się wam też pochwale faktem że żona tez mi taki prezent jako zakup Newtona sprawiła a dokładnie to flexa 8 cali. Nie miałem jak dotąd warunków na calonocne obserwacje ale to co udało mi się zobaczyć to i tak opad szczęki był :-)

 

Wysłane z mojego C1905 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...

 

Mam niejasne podejrzenia że nie bardzo wiedziała co robi - ;-) ... - pozbyła się "chopa" z domu - i jak znam życie Twój szaleńczy romans z Newtonem, skończy się gorzką wymówką o zaniedbywanie- ;-)

cóż - korzystaj ile się da ! :-) - a pewnie i tak będziesz musiał się bardziej starać z rana :zakochany: .

 

A tak na poważnie gratuluję prezentu. :Salut:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.