Skocz do zawartości

Wymagający amator - coś do 3kPLN czy lepiej do 6-8kPLN?


Undziak

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym głównie nastawić się na obserwacje a foto przy okazji - no i wszystko nie profesjonalnie, amatorsko, ale na przyzwoitym poziomie. Tak jak w tytule - amatorsko i wymagająco.

Jakoś nie widzę aby SCT 8" Edge był dużo droży od zwykłego... różnica kompletu (SCT + statyw GoTo) to jakieś 250 Euro... wole dorzucić do Edge...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam sobie ten watek i widzę że nikt nie uprzedził Cię że fajne zdjęcia nie tylko są zasługa dobrego sprzętu. Akurat w tej dziedzinie bardzo się liczy indywidualne podejście do uzyskanego setupem materialu.

Zebranie materiału to często dopiero początek drogi do wyprodukowania zadowalajacego zdjęcia.

To właśnie może Cię zniechęcić do hobby.

 

Trzymam kciuki że nie poddasz się tak łatwo ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tayson,

dobrze wiem, tak samo jak to w fotografii.. najlepiej RAW, dobre filtry i obróbka.

Ja póki co nie idę aż tak daleko, ale wiem co będzie potem istotne.

Myślałem po prostu o takim sprzęcie, na którym będę mógł przede wszystkim obserwować, potem pobawić się i móc go rozbudowywać.

Przede mną długa droga, ale trzeba zacząć od obserwacji i przypomnienia sobie nieba - w końcu ponad 20 lat nie oglądałem kosmosu;)

Dzięki za słowa otuchy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że lubię nieco drążyć (co wynika z braku wiedzy praktycznej) chciałbym zapytać jak wypada konstrukcja Ritchey-Chretein np: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5899_TS-203mm-f-8-RC-Teleskop---Carbon---auf-HEQ5-GoTo-Montierung.html w porównaniu do SCT Celestron Edge np: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6045_Aktion--Celestron-Advanced-VX-EdgeHD-800-GoTo-Teleskop---203-2000mm.html

 

Czy oprócz mniejszej ogniskowej (F/8), lżejszej obudowy węglowej, są inne istotne zalety warte zwrócenia uwagi na konstrukcję Ritchey-Chretein?

Ceny są podobne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to rozumiem tylko tubus z opłatami celnymi?

Komplet nad jakim się zastanawiam w DE kosztuje 2145 Euro. http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6045_Aktion--Celestron-Advanced-VX-EdgeHD-800-GoTo-Teleskop---203-2000mm.html

Dla znacznych oszczędności jak najbardziej interesuje mnie coś z USA, ale jeśli mam zaoszczędzić trochę i tylko na tubusie...

Gdzie najlepiej i najbezpieczniej szukać w USA?

Chcąc fotografować DSy z dowolnego SCT będziesz potrzebował reduktor/korektor. Te do EdgeHD są droższe, dodatkowo w tym zestawie montaż jest trochę za słaby jak na fotografię DS z tak dużej ogniskowej (może, ale nie musi dawać rady; oczywiście z guidingiem). Do planet jest ok, ale i tak czeka Cię zakup motofocusera ;)

 

Ja C8 i C14 brałem z tej giełdy: http://www.cloudynights.com/classifieds/category/7-cats-casses/?sort_key=date_added&sort_order=descCło/VAT może się zdarzyć, C8 sumarycznie wyszedł coś koło 1500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam zdecydowanie RC dla początkującego. Dodatkowo RC jest to sprzęt dedykowany bardziej do astrofotografii niż obserwacji.

 

A w czym takim razie RC jest trudniejszy od proponowanego mi wczesniej SCM Celestron 8" Edge? :)

Skoro pare osob zaproponowalo mi SCM 8" to RC 8" z krotsza ogniskowa powinien byc tylko latwiejszy? Tak rozumuje. Ponadto teoretycznie szkla hiperboloidalne powinny byc rowniez lepsze...?

 

Poczatkujacy, nie oznacza nieporadny jak dziecko:)

 

Z tego co sie rozeznalem, tylko niewiele DSow bedzie za duze do takiej ogniskowej (reduktor bedzie i tak koniecznym zakupem).

Zadalem pytanie o RC z mysla, ze moze byc lepszy od tego SCM Celestrona Edge.

 

Uwaga odnosnie statywu cenna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.