Skocz do zawartości

Jaki sprzęt?


Wojtek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, który sprzęt wg. Was spełniłby następujące kryteria (celuję w coś typu ED lub apo):

1. dobrej jakości optyka

2. mobilność (tak żeby wszedł do większego plecaka/torby)

3. montaż (no, nie musi być taki idealny, byle tak do 20 minut dobrze prowadził)

4. sprzęt raczej planetarny ale żeby DS też się dało pooglądać

5. jeżeli refraktor to w przedziale apertury od 78-85 mm

 

Mam Soligora MT800, co z nim zrobić:

a./ zostawić i dokupić np. Oriona 80 ED

b./sprzedać, kupić Oriona 80 ED do visual+planety+traveller i np. Syntę do DS

c./sprzedać, zaciągnąć kredyt, zastawić chałupę i kupić jakiegoś Taka, Vixena czy TeleVue

 

Który sprzęt lepiej sprawdzi się w astrofoto: lustro 15-20 cm czy refraktor 80mm, chodzi mi o to, co powiesić na paralaktyku a co na Alt/Az

 

Czy obserwacje dobsonem z balkonu mają sens :?:

Mam nadzieję, że nie pomieszałem zbytnio :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. dobrej jakości optyka

 

W kazdym APO jakosc optyki jest bardzo dobra - z zasady!

 

2. mobilność (tak żeby wszedł do większego plecaka/torby)

 

Czyli cos 60-80mm - trawelerek

 

3. montaż (no, nie musi być taki idealny, byle tak do 20 minut dobrze prowadził)

 

Przy takich wymaganiach potrzebujesz min. Vixen GPDX (ok tys euro ze standardowym zmotoryzowaniem). Oczywiscie zakladam, ze piszac "prowadzil" mowisz o foto, nie o wizual

 

4. sprzęt raczej planetarny ale żeby DS też się dało pooglądać

 

Hmmm trudno nazwac trawelereki sprzetami planetarnymi. Owszem - poogladasz, ale nie mozna tego porownac do refraktorow >100, czy luster np. 200 mm. W kategorii APO do tego co napisales idealne bedzie APO 100mm - np Tak FS102. W polaczeniu z GPDX bedziesz mial niezly basic do astrofoto.

 

5. jeżeli refraktor to w przedziale apertury od 78-85 mm

 

Mam wrazenie, ze mowisz o 2 roznych rzeczach. Z jednej strony o trawelerku, a z drugiej o wymaganiach "pelnoformatowego" apo. Albo kupisz obydwa, albo musisz sie na cos zdecydowac.

 

b./sprzedać, kupić Oriona 80 ED do visual+planety+traveller i np. Syntę do DS

 

To nieglupi pomysl w kategorii LOW BUDGET. Chyba lepszego zestawu nie zbudujesz za takie pieniadze.

 

c./sprzedać, zaciągnąć kredyt, zastawić chałupę i kupić jakiegoś Taka, Vixena czy TeleVue

 

Jezeli ciebie na to stac, to zestaw GPDX + jakis Takahashi Sky90, FS102 bedzie sluzyl ci na lata. Oczywiscie to co ci rekomenduje jest ustawione pod astrofoto!

 

Który sprzęt lepiej sprawdzi się w astrofoto: lustro 15-20 cm czy refraktor 80mm, chodzi mi o to, co powiesić na paralaktyku a co na Alt/Az

 

To wbrew pozorom nie jest proste pytanie. W astrofoto lustro 8" nie wchodzi w rachube ze wzgledu na znacznie wieksze wymagania co do montazu. Na pewno lekki refraktor APO + GPDX bedzie tanszym i prostszym zestawem do astrofoto niz duze lustro i bardzo drogi montaz. Co innego w wizualu, no ale nie o tym tu gadamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że Adam podszedł analitycznie do sprawy i ze swojej strony dodam tylko że astrofoto np za pomocą 300D można spokojnie uprawiać posiadanym Soligorem MT0-800 w ognisku głównym z czasami do 30-45 sekund z uzyskiem nieporuszonych na poziomie 70% lub minutówki z uzyskiem na poziomie do 50%.

Pasuje do niego także 2" korektor komy Celestrona sprzedawany w Europie przez Baadera :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem jakimś maniakiem foto i na korzyść wizuala jestem w stanie poświęcić te parę minut/sekund ekspozycji. Mój budżet to dodatkowe ok. 4000zł+to co zostanie z Soligora.A co byście powiedzieli na rozwiązanie: zostawić mt800 z montażem i dokupić jakąś dobrą tubę optyczną :?: Wielkość tego montażu nie robi mi aż takiego problemu. No i pozostaje wariant Synta+Orion.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na koszty FS102 raczej odpada :( , miałem na myśli bardziej traveller. Czy przy założeniu, że do foto będzie wykorzystywany w stopniu niewielkim byłby sens na paralaktyku Soligora powiesić np. to 90mm Takahashi :?: . Myślałem też nad jakimś Meadem ETX ale ze światłosiłą rzędu f/13.8 to na DS nie ma szans a z telepem jeździ się głównie na nie.

PS: gdzie najtaniej w ''okolicy" dałoby się nabyć np. takiego Taka. Czy różnica w cenach Europa/USA sprawia, że warto byłoby poprosić np. znajomego żeby coś takiego wiózł przez ocean :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:shock: :o :salu: Jeżeli to robione jest MT800 to naprawdę gratulacje :!: o kamerce też myślałem, ale: 1.to temat na osobny wątek (skądinąd ciekawy: tania kamerka dla początkującego z doświadczeniem z aparatów typu Zenit czy Praktica), 2. kamerka + apo=totalna masakra mojego budżetu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy założeniu, że do foto będzie wykorzystywany w stopniu niewielkim byłby sens na paralaktyku Soligora powiesić np. to 90mm Takahashi

 

Sens by był i spokojnie by taki zestaw do obserwacji wizualnych wystarczył. Sam posiadam taki mezalians (ze 102mm), choć już nieco się montaż męczy pod takiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie nie sprzedawaj Soligora MT800. Może tak się potem okazać, że refraktor który już kupisz nie ściągnie niektórych DSO i tu Soligor wróci do łaski. Zobaczysz, nie pożałujesz :D

 

A tak czytając to co napisałeś, nie bardzo wiem do czego to ma być sprzęt. Domyślam się, że 65% planety i 35% DSO To jest trudna konfiguracja do spełnienia zwłaszcza w "małych" APO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś miał/porównywał kiedyś Soligora z Syntą :?: Słyszałem, że to sprzęt nieco bardziej uniwersalny, światłosiła f/6 powinna sprawiać, że ma mnejszą komę, do planet chyba też trochę lepszy. Chociaż wtedy trzeba byłoby kupić całego Oriona z paralaktykiem a nie OTA. Konfiguracja powiedzmy 55%planety 45% DSO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś miał/porównywał kiedyś Soligora z Syntą :?: Słyszałem, że to sprzęt nieco bardziej uniwersalny no i chyba światłosiła f/6 sprawia, że ma mnejszą komę, i chyba do planet trochę lepszy. Chociaż wtedy trzeba byłoby kupić całego Oriona z paralaktykiem a nie OTA.

 

Do planet napewno deczko lepszy. Dłuższa ogniskowa (i f/6) robi swoje, choć do niektórych planet i tak jest za jasny (jeśli obserwuje się bez filtrów).

Ale to dobry pomysł by mieć Syntę (Oriona ?) i refraktorek APO tylko czy to wszystko warte będzie świeczki ?

 

A więc chciałbyś 2 "nowe" teleskopy, a Soligor MT800 nie sprawdza się w czymś, że chcesz go "zkreślić" i wymienić na Oriona bądź Syntę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumieliśmy się, mówiąc Orion mam na myśli Oriona 80ED, w przypadku zakupu Synty 200/1200 Soligora bym sprzedał. Zestaw Synta 200/1200 na dobsie+Orion 80ED na paralaktyku.

Co do Soligora to sprzęt bardzo solidny, do DS świetny, ale na planetkach nie daje rezultatów jakie powinno dawać 20cm lustro no i koma czasem daje się we znaki. Poza tym nową Syntę można mieć już za jakieś 2000zł (nie mówiąc o używanej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, ale w dobsona bym się jednak nie pchał. Nie ten komfort obserwacji. Trzeba albo się mocno schylać, albo teleskop postawic na jakimś podwyższeniu. Znudzi Ci sie szybko takie rozwiązanie. Jeśli obserwowałeś już przez dobsona i Ci odpowiada takie rozwiązanie to OK. Sprzedajesz Soligora i kupujesz Syntę i Oriona 80ED. Tylko mnie ten dobson wnerwia ...

 

Też byłem kiedyś za dobsonem, ale w praktyce u mnie się nie sprawdził. Jest za nisko. A nisko oznacza dużo niedogodności. Najgorsza jest mgła i zarosienie, trzeba albo nad telepem klęczeć albo na stołeczku siedzieć. Może to moje urojenia, wysoki jestem ;) i mi to nie pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe pasują Ci planetki w 20cm lustrze powiadasz. To ostudzę trochę Twoje zapały. Wydaje mi się, że ED 80mm nie da spektakularnie lepszych obrazów na planetach. Oczywiście kwestie ostrości, jakości, kontrastu będą zdecydowanie na korzyść refraktora. Ale jednak 80mm a 200mm średnicy to duża różnica. Ja mam APO 102mm, ale refraktor achromatyczny 150mm może dawać porównywalne obrazy na planetach (nie ustępujące mocno APO za wyjątkiem aberracji), właśnie z uwagi na średnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc jednak coś jest z tym na rzeczy :D a ja już myślałem że planet nie potrafię obserwować, mam wadliwy sprzęt, wzrok i Bóg wie co jeszcze. Faktycznie rzadko mi się zdarza zobaczyć np. strukturę pasów Jowisza, WCP wogóle nie widziałem itd. Więc co byście mi poradzili:

1.Sprzedać MT800, kupić Syntę i Oriona 80ed na paralaktyku

2.Zostawić MT800, kupić OTA Oriona (MT800 zostawić ze względu na niezły mozntaż, może kiedyś uda się dozbierać na jakiś większy refraktor np.90mm i byłoby go na czym powiesić)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkim da sie focić... problem tylko dokładności jaką chcesz uzyskać.

 

kamerka i 100mm obiektyw przez 30sek nie stanowi problemu. ale każdy montaż ma swoją granicę gdzie zaczyna kręcenie się w kółko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rubinar jeszcze kamerki nie widział a kamerka z czasami jeszcze nie widziała nieba :]

 

rubim fociłem tylko z nieprzerobionej kamerki. zasię gwychodzi koło 10mag no i skala olbrzymia ale do planet za mała no i rubi wymieka z rozdzielczościa przy takich skalach.

 

sam z kamerką jest akurat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.