Skocz do zawartości

Aberracja chromatyczna, okulary i kamerki


ANowak

Rekomendowane odpowiedzi

Czy nie przeszkadza wam często wysoka aberracja chromatyczna w MAK 127? Jeśli znacie jakieś sposoby aby ją zniwelować to byłbym wdzięczny :D . Wczoraj po obserwowalem Marsa. Był dosłownie niebiesko czerwony.

 

Chcialbym również wiedzieć jakie zastosować okulary do MAK 127 aby były dobrze widoczne planety. Bardzo chcę pooglądać Saturna, a w okularach 10 i 20mm jest bardzo mały. Zastanawiałem się nad okularem 6mm, takim jaki dołączają do Synty 8"

 

Kamerki do Astrofoto. Czy polecicie jakieś dobre kamerki w granicach 500-700 zł? I czy w ogóle takie istnieją. Interesuje mnie dość duża (może być nawet 30 ale dobra rozdzielczość) FPS

 

Z góry dzięki za odpowiedzi i pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie przeszkadza wam często wysoka aberracja chromatyczna w MAK 127? Jeśli znacie jakieś sposoby aby ją zniwelować to byłbym wdzięczny :D . Wczoraj po obserwowalem Marsa. Był dosłownie niebiesko czerwony.

 

to nie aberracja chromatyczna tylko refrakcja atmosferyczna. Atmosfera działa jak soczewka obarczona aberracją chromatyczną i stąd ten efekt

 

 

Chcialbym również wiedzieć jakie zastosować okulary do MAK 127 aby były dobrze widoczne planety. Bardzo chcę pooglądać Saturna, a w okularach 10 i 20mm jest bardzo mały. Zastanawiałem się nad okularem 6mm, takim jaki dołączają do Synty 8"

 

dużo zależy od preferencji obserwującego

ja stosuję TMB Planetary 7 mm. Niektórzy twierdzą, że to za duże powiększenie dla tego teleskopu, a dla innych za małe

ten okular ma przyzwoicie odsuniętą źrenicę tzw. ER, dzięki czemu nie szoruję rzęsami o soczewkę oczną. Inni wolą okulary ortoskopowe ale dla mnie ich maleńkie odsunięcie źrenicy powoduje łzawienie, a do tego łatwo zaparowują. Jako okulary planetarne polecane są te o jak najmniejszej ilości soczewek, nie muszą też mieć dużego pola widzenia (jeśli mamy napęd)

 

 

Kamerki do Astrofoto. Czy polecicie jakieś dobre kamerki w granicach 500-700 zł? I czy w ogóle takie istnieją. Interesuje mnie dość duża (może być nawet 30 ale dobra rozdzielczość) FPS

 

za takie pieniądze można kupić całkiem dobrą kamerkę np. QHY5

czasem na giełdzie trafią się w tej cenie Chameleony czy DMK. Nieco drożej kosztuje nowa ASI120, a używane trudno znaleźć bo cieszą się znakomitą opinią

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerki do Astrofoto. Czy polecicie jakieś dobre kamerki w granicach 500-700 zł? I czy w ogóle takie istnieją. Interesuje mnie dość duża (może być nawet 30 ale dobra rozdzielczość) FPS

Dodatkowo jeszcze: QHY5R-II, oraz nieco droższe kamerki Altair Astro / Touptec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

dużo zależy od preferencji obserwującego

ja stosuję TMB Planetary 7 mm. Niektórzy twierdzą, że to za duże powiększenie dla tego teleskopu, a dla innych za małe

ten okular ma przyzwoicie odsuniętą źrenicę tzw. ER, dzięki czemu nie szoruję rzęsami o soczewkę oczną.

 

 

Ale taki Mars czy Saturn jak będzie duży? Na połowę okularu? Mniej?

tak napęd posiadam jako taki (EQ 3-2 jednoosiowy [mój błąd :/ ])

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale taki Mars czy Saturn jak będzie duży? Na połowę okularu? Mniej?

 

bardzo łatwo to policzyć

powiększenie kątowe dla zestawu MAK127 i okular 7 mm wyniesie około 215x

średnica kątowa Marsa to około 17". Jeśli pomnożymy ją przez powiększenie otrzymamy rozmiar tarczy Marsa w okularze czyli w tym wypadku 3665", co daje około 1o. Okulary planetarne mają zwykle pole w okolicach 40-50o co oznacza, że Mars będzie maleńką tarczką na około 1/45 pola widzenia czyli w przybliżeniu tej wielkości co moneta 2 gr widziana z odległości niemal 1 metra

 

pozdrawiam

Edytowane przez ZbyT
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

bardzo łatwo to policzyć

powiększenie kątowe dla zestawu MAK127 i okular 7 mm wyniesie około 215x

średnica kątowa Marsa to około 17". Jeśli pomnożymy ją przez powiększenie otrzymamy rozmiar tarczy Marsa w okularze czyli w tym wypadku 3665", co daje około 1o. Okulary planetarne mają zwykle pole w okolicach 40-50o co oznacza, że Mars będzie maleńką tarczką na około 1/45 pola widzenia czyli w przybliżeniu tej wielkości co moneta 2 gr widziana z odległości niemal 1 metra

 

pozdrawiam

a okular 5mm się nada? i czy będzie jakieś użyteczne powiększenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.