Skocz do zawartości

Nie mogę ustawić ostrości w ognisku głównym (help)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jak napisałem w temacie nie mogę ustawić ostrości podczas próby robienia zdjęcia w ognisku głównym. Teleskop to 10" Newton od GSO , a aparat Nikon D3300. Podczas montażu aparatu obraz nie ogniskuje się w odpowiedniej odległości tylko jakby za blisko tzn. nie mogę już bliżej wsunąć wyciągu. Dodam że robiłem zdjęcia tym samym zestawem z Barlowami 2x oraz 2.5x i ustawienie ostrości nie sprawiało problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podniesiesz lustro, to bedziesz mial dostep do ogniska i bedzie mniejsze "przyblizenie", niz obecnie z barlowem. A jak chcesz jeszcze mniej to juz nie bardzo, bo sa co prawda reduktory ogniskowej, ale do lustrzanki tylko zmasakruja obraz. Mozesz kupic pelna klatke, to "powiekszenie" sie "zmniejszy". A taniej mniejszy teleskop :)

Uzywam tu cudzyslowow, bo w fotografii nie stosuje sie pojec "powiekszenie", czy bardziej potoczne "przyblizenie", bo one nie maja za bardzo sensu. Do okreslenai parametroe obrazu uzywa sie skali i pola widzenia albo w uproszczeniu sama ogniskowa (jak w zwtklej fotografii).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dalsza mozliwosc zaostrzenia, bez uzycia barlowow, ale wiaze sie to z kosztami. Wymienic wyciag na nisko-profilowy Baadera, mam takowy, ostrzy mi z Sony Nex 5N cca 5mm przed calkowitym jego zasunieciem.

Z kolei, gdy sie juz taki wyciag ma, mozna zastosowac redukcje 2/1,25" z optyczna dlugoscia 4,5mm, bo umozliwia to specjalne dla tego celu wyciecie na blokujaca srubke w kolnierzu wyciagu. Klasyczne redukcje maja optyczna dlugosc 10mm, inaczej - kolnierz ma wysokosc 10mm.

Jednak w sytuacjach, gdy czasem decyduja milimetry - lepiej wczesniej wyprobowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dalsza mozliwosc zaostrzenia, bez uzycia barlowow, ale wiaze sie to z kosztami. Wymienic wyciag na nisko-profilowy Baadera

Taniej wyjdzie jednak podnieść lustro. To koszt kilkudziesięciu zł, a można nawet zrobić we własnym zakresie.

 

Można jeszcze korektorem komy spróbować. U mnie (GSO 8") cofnęło się na tyle mocno, że daje radę ostrzyć z zapasem.

 

Prędzej czy później takie szkiełko i tak będzie potrzebne :)

Jaki to korektor? On musi zapewne mieć jakąś krotność >1x, żeby powodować taki efekt, podobnie jak barlow.

 

Korektor to dobre wyjście. Do fotografii jest bardzo przydatny, choć z drugiej strony na dobsonie to i tak za wiele się nie zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.