Skocz do zawartości

Teleskop


Dying

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, planuje kupić swój prawdziwy sprzęt

Myślę nad kupnem sw 150-750 eq 3-2 lub sw synta dobson 10"

Pytanie brzmi co by było lepsze do astrofotografii i Ds'ów

Lub jakis inny teleskop

Mój budżet wynosi 2000-2500 zl

Edytowane przez Dying
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do astrofoto DSów niemal niezbędny jest montaż EQ wraz z napędem, ale obawiam się, że EQ3-2 to za mało. Wszyscy podają za minimum EQ5. A z napędem może już trochę kosztować. W prawdzie Dobsonem z napędem i bardzo krótkimi czasami też się da, ale może to być dość problematyczne. Chyba, że chcesz uprawiać astrofotografię planetarną. Wtedy napęd i montaż EQ nie są konieczne, jednak mogą okazać się pomocne.

No i zaraz wszyscy powiedzą, że 2500zł to ciut za mało na astrofotografię ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc.

1/30s kolego to do DS stanowczo za krotko biorac pod uwage, ze bedziesz robil prawdopodobnie jakas lustrzanka.

montaz klasy eq3-2 nadaje sie do wizuala z w/w sw, a nie do DS.

zrobisz 20s, bedzie ok, stwierdzisz ze chce wiecej.... wiec dasz 120s i pojawi sie sciana nie do przeskoczenia.

 

ogolnie jest zasada, ze na montaz wydaje sie najwiecej, a potem dokupuje reszte.

 

moze zacznij od lustrzanka+obiektyw ok 100mm+montaz o ktorym wspomniales z napedem elektrycznym

taka kombinacja pozwoli Ci na bezstresowe foto z czasami do ok5min.

teraz jest okres panowania Łabedzie, wiec bedziesz na pewno zadowolony,

 

z czasem gdy sie wkrecisz bedziesz bardziej swiadomy co chcesz kupic, po co Ci to i jak to uzywac.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiary i waga synty 10 mnie nie zniechęcają, mieszkam na wsi 27 km od dużego miasta a 3 km od miasteczka

Trochę światła jest, ale 20 km ode mnie jest super miejscówka na ryby i na podróże teleskopem

Podwozkę zdołam zrobić, lecz nadal myślę czy Synte 10 czy sw 150/750

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mi nie zależy dokładnie tylko na astrofoto 20 sekund starczy mi

Zależy też na tym abym miał coś do poogladania i czy teleskop synta dobson 10" czy sw 150/750 będzie lepszy do dsow

Ok, tylko że o tym wcześniej nie wspomniales...

Napisałeś jedynie o DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli rozpoczynasz swoją przygodę z astronomią, to zacznij od obserwacji wizualnych, a więc od Synty 10". Ten sprzęt ma już pokaźną średnicę zwierciadła, które zbiera dużo światła i znakomicie nada się do oglądania DSów. Zwłaszcza pod ciemniejszym niebem. Pamiętaj, że gotówka poświęcona na zakup teleskopu to dopiero początek. Już po kilku nockach obserwacyjnych zapragniesz rozszerzyć swój arsenał okularów, a te nie są tanie. Zwłaszcza do światłosilnych sprzętów pokroju Synty 10".

 

Poza tym - tak jak wspominał kolega Matpio7 - w astronomii rozmiar ma znaczenie... :)

Edytowane przez Snejk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.