Skocz do zawartości

AS!2 i błędne klatki


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Pojawił się problem z moim materiałem. Właściwie to występuje on nie pierwszy raz.

 

Otóż po zestackowaniu w programie AS!2, pojawiają się dziwne pasy. Jak się okazało, program z jakiegoś powodu wybrał kilkanaście najlepszych klatek, które są tak naprawdę najgorsze. W przypadku takiego Saturna, dopiero 28 klatka (według ocenionych) była już dobra. Poprzednie są albo przesunięte, albo . Saturn w nich wygląda normalnie, ale najczęściej jako obcięty (poza kadrem). Myślałem, że program to naprawi. Spośród 7000 klatek, tylko przy 500 klatkach był poza kadrem. I wszystkie akurat są ocenione najgorzej (od 6501 do 7000). Tylko jakoś te 28 nie potrafi dobrze strawić. Gdybym mógł usunąć te 28 klatek z dalszego stackowania, byłoby super. No ale nie mam pojęcia jak i czy jest to w ogóle możliwe.

 

Próbowałem z wieloma punktami do alignacji, a efekt jest w zasadzie podobny. Wszystkie normalne klatki mają jakość 1.5-3%, a te "dziwne" od kilkunastu aż do 100%. Po prostu z niektórymi klatkami jest coś nie tak. Dodam tylko, że Saturn poruszał się po kadrze (prowadzenie nie chciało współpracować jak powinno), przez co od czasu do czasu zmieniałem ROI. Zdecydowanie częściej niż w przypadku materiału z Marsem. I chyba dlatego tam pasków było zdecydowanie mniej i na szczęście wszystkie mijały Marsa. No ale przy Saturnie mam ich dużo, zbyt dużo...

 

Jakieś rady, aby jeszcze uratować materiał?

pasy.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wczytasz plik avi do AS!2 to w panelu FrameView ma na samej górze z prawej opcję ExportFrames. Gdy odpalisz opcję Analyse a potem zrobisz export to dostaniesz zamiast pliku avi serię tiff'ów uporządkowaną od najlepszego do najgorszego. Usuwasz które są twoim zdaniem kiepskie i możesz je ponownie załadować do AS!2 i stackować.

 

Rozbiegane kadry powinieneś najpierw zalignować w PIPP albo Castratorze.

Edytowane przez Bosman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także jestem za wstępną obróbką materiału w programie PIPP. Tam możesz ustabilizować obraz planety, zrobić cropp oraz posortować obraz w/g jakości klatek przy czym można zachować tylko określony procent najlepszych klatek z zebranego materiału - powab się tym programem - powinno pomóc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam w VitualDub i po prostu wycinam uszkodzone w fragmenty AVI. To się często zdarza przy parametrze USB transfer w FireCapture ustawionym za wysoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest największa absurdalna niedoróbka AS, nawet głupi Registax ma listę gdzie wystarczy odptaszkować niechciane klatki jednym kliknięciem. Nie mam pojęcia jak to możliwe że do dziś do AS nie dodano tej funkcji.

 

A na marginesie cienki to program, dla przykładu powiem, że Merkurego stackuję wyłącznie w Registax5 i milion zł temu komu uda się AS-em tak dobrze wyselekcjonować najlepsze klatki jak zrobi to RS5 ^_^

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.