Skocz do zawartości

Jaki obiektyw do EOS 300D


Edi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Kupiłem EOS'a 300D z obiektywem w komplecie. Wobec tego mam dwa ptania :

Czy ktoś mógłby mi poradzić jaki dokupić obiektyw do niego, do robienia zdjęć astro, tak na początek ?

No i jakie zdjęcia można zrobić tym obiektywem co jest w komplecie ? Może ktoś ma jakieś do pokazania ?

 

Dodam że będę robił do niego jeszcze "koziołka"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki budzet przewidujesz? Tu jest dokladnie tak, ze im drozej tym lepiej. Tanimi alternatywami sa obiektywy na gwincie M42. Idealne obrazy uzyskasz (plaskie pole, brak aberracji sferycznej, chromatycznej) w zasadzie tylko obiektywami z najwyzszej polki pro (np. L-ki Canona). Obraz nieba (nocnego) jest znacznie bardziej wymagajacy, niz fotki dzienne. Tu wychodza wszystkie wady i niedociagniecia optyki.

 

Ale nie przejmuj sie, nie jest wcale tak zle. Nie zawsze potrzebujemy przeciez idealnego, perfekcyjnego obrazu. Tak samo jak nie kazdy z nas musi miec duze, drogie APO top marki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dobrych i w miarę tanich z M42x1 polecam po kolei:

 

Peleng 8/3,5 Białoruski* (650)

 

Zenitar 16/2,8 Rosyjski* (450)

 

Flektogon Zeiss 20/2,8* (800)

 

Mir 24M 35/2 Rosyjski* (220)

 

Flektogon Zeiss 35/2,4 (250)

 

Pancolar Zeiss 50/1,8* (150)

 

Tair 11 135/3,5 rosyjski* (100)

 

Sonnar Zeiss 135/3,5 (220)

 

Zenitar APO 135/2,8 rosyjski (500)

 

Jupiter 21M 200/4 rosyjski* (180)

 

Pentacon 200/4 niemiecki (240)

 

Sonnar 200/2,8 Zeiss (900)

 

Rubinar 300/4,5 miror rosyjski (350)

 

Tair 300/4,5 rosyjski* (250)

 

Sonnar Zeiss 300/4 (800)

 

Jaszma APO 300/2,8 rosyjski (1500)

 

Rubinar 500/5,6 miror rosyjski* (600)

 

MTO11CA 1000/10 też rosyjski* (800)

 

 

Przez wszystkie te obiektywy robiłem astrofoto i polecam z moją rekomendacją do tych zastosowań :salu:

 

* oznaczyłem tak najtańsze z dobrych moim zdaniem w swojej klasie ogniskowej.

 

W nawiasach orientacyjne ceny nowych lub prawie nowych obiektywów w zł 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peleng 8/3,5 Białoruski* (650)

Czy to Rybie oko z Kudłaczy?

Jeśli tak to Edi zerknij do galerii.

Obiektyw pokazał tam swoje zastosowanie do astro ... i nie tylko :mrgreen:

"Jaszma APO 300/2,8 rosyjski (1500) " co to jest ktoś to miał i fotografował , proszę przyznawać się poi kolei bo z chęcią bym coś takiego nabył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mnie zaintrygowal ten obiektyw. Co to jest? Szczegolnie to swiatlo pociaga - ach ta glebia ostrosci przy takiej ogniskowej ;) Przypakowac mu telekonwerter 2x i calkiem niezla lufka na ptaszki sie robi. Pytanie tylko, czy jakosciowo da rade, bo spadek jasnosci przy 2.8 jest akceptowalny.

 

PS. Wazy to pewnie ze 3 kg :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam wagi Jaszmy bo miałem ją krótko, miała niestety aluminiowe gwinty i co z tego ża fajną optykę jak to się szybko wycierało i kolebało na tym gwincie, rosyjska mechanika nigdy nie należała do wiodących a kupiłem już używkę i sprzedałem dalej po testach za dwa miesiące bez problemu.

Gwiadki rysowała dobrze od P=4 a na 2,8 było trochę komy w rogach, winietowanie na rogu z półtorej "dziury" i lekki blur fioletowy na jasnych obiektach, dlatego dość szybko się jej pozbyłem bo jak mam focić Niebo na P=4 dużum ciężkim i drogim klonkrem 2,8 to wystarczał mi spokojnie Sonnar 300/4 z porównywalnym efektem końcowym na P=4 i troche większym blurem przy jasnych gwiazdkach przy okazji 2x lżejszy i 2x tańszy :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam ją od niedawna (sigmę 70-300 apo makro II) używałem tego szkiełka na razie tylko raz w terenie m.in dlatego że aparat w serwisie...... Zrobiłem pare zdjątek żeby ja móc ocenić, mam wrażenie że AF ciut wolniej i słabiej działa dla dłuższych ogniskowych

 

na necie zebrała dużo pochlebnych opinii moje wrażenie jest pozytywne choć przyznaję się bez bicia że nie mam tutaj dużego doświadczenia

 

spróbuję wrzucić parę fotek, nazwa odpowiada ogniskowej (18 zamieniło się z 43 sorki)

kit43.jpg

 

sigma70.jpg

 

sigma300.jpg

 

sigmamakro.jpg

 

sigmamakro2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.