Skocz do zawartości

Kompletny sprzęt do astrofotografii


RomekAstrobaza

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę nie zapominać o laptopie, co najmniej 2 rdzeniowy z 4 potokami, konieczny do astrografii / obróbka zdjęć / i nie tylko.

Powinieneś wokół siebie skupić entuzjastów astronomii, ich wiek tu nie ma znaczenia - w grupie będziecie mieli leprze przebicie.

Trzy podstawowe teleskopy, moim zdaniem:

- soczewkowy Sky-Watcher 150/750 lub Messier AR 152/760 _ ja preferuję ten drugi,

- MAK-a 150/1800 Sky-Watcher jest bardziej uniwersalny niż MAK 180/2700, który jest ciemny,

- GSO RC Ritchey_Chretien 8" 200/1600, astrograf, najlepiej karbon_waga mniejsza.

Ja osobiście do Newtonów mam uprzedzenie.

I tutaj najlepiej się sprawdzi montaż AZ-EQ6 GT

Najlepsza lustrzanka do astrografii to Canon DSLR EOS 60Da może być poprzednia wersja EOS 60D. :)

 

 

 

 

Zastanowiłeś się co polecasz? Pozycja pierwsza - żle skorygowany refraktor z koszmarną aberracją chromatyczną, pozycja dwa i trzy - sprzęt dla bardzo zaawansowanych astrofotografów wymagający korektorów, dopasowania złączek i prowadzenia - chcesz na EQ 6 prowadzić 1800 mm ogniskowej? Powodzenia!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy drganiach w AstroBazie przenoszonych z ulicy błędy prowadzenia to pikuś ;)

A tak na serio, to moim zdaniem warunki otoczenia wymuszają konieczność fotografowania spoza terenu Astrobazy.

Czyli sprzęt musi być w mobilny i łatwo konfigurowalny.

Oczywiście z terenu Astrobazy można robić zdjęcia i szkolić młodzież i zainteresowanych. Tu też lepszy będzie sprzęt łatwy go konfiguracji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupisz to, co uznasz za stosowne. Warto jednak poczytać opinie w necie na temat sprzętu przed zakupem. Każdy chętniej opisze problemy niż zalety, tego możesz być pewien :)

Wiesz ja to sie nie.znam i dlaego utaj sie pytam.

Czytajac Twoje wpisy - moglem wywnioskowac, ze glupot nie piszesz wiec pewnie poslucham Ciebie co do wyboru sprzetu.

Kolega Jarek tez przyznal Tobie racje odnosnie tego co zaproponowales.

Bedziemy zapewne sie jeszcze radzic Ciebie;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plug and play... powiadasz... :rofl:

 

Nie żebym Cię zniechęcał, ale po prawie 30 latach zabawy w astrofoto - NIE MA TAKIEGO SPRZĘTU...

 

Hehe, to niestety prawda. Potwierdzam. Oczywiście są sprzęty łatwiejsze i sprzęty trudniejsze. Niekoniecznie to wynika z ceny, bardziej z samej konstrukcji.

Na wasze bolączki jest tylko jedno rozwiązanie. Potrzebujecie po prostu administratora, który taki sprzęt będzie utrzymywał w sprawnym działaniu. Wtedy faktycznie z perspektywy użytkownika to będzie plug and play. Samo się nie zrobi, a jeżeli u Was nie ma nikogo w teamie, to porządne zrozumienie i adaptacja tego sprzętu (tym bardziej jeżeli będzie drogi i zaawansowany) zajmie pewnie kilka lat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Hehe, to niestety prawda. Potwierdzam. Oczywiście są sprzęty łatwiejsze i sprzęty trudniejsze. Niekoniecznie to wynika z ceny, bardziej z samej konstrukcji.

Na wasze bolączki jest tylko jedno rozwiązanie. Potrzebujecie po prostu administratora, który taki sprzęt będzie utrzymywał w sprawnym działaniu. Wtedy faktycznie z perspektywy użytkownika to będzie plug and play. Samo się nie zrobi, a jeżeli u Was nie ma nikogo w teamie, to porządne zrozumienie i adaptacja tego sprzętu (tym bardziej jeżeli będzie drogi i zaawansowany) zajmie pewnie kilka lat.

 

Więc rozważcie to w budżecie - kogoś kto to zaprojektuje i będzie potem odpowiadał za działanie.

 

Tak jak pisałem - to byl taki leki żarcik z tym plug and play:)

 

Pewnie poważnie pomyślimy nad tym co zaproponował wessel.

 

Mamy w mieście paru astro-fotografów, którzy pomogą na początku drogi w astrofotografii:0

Między innymi Jarek Ciechanowski czy DominikRD czy grztus - Oni pomagają nam od początku - więc i pomogą w obsłudze na początku :)

 

Damy radę:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam jestem raczkujący ale staram się pomóc jak potrafię, bo uważam, że Astrobaza to świetna inicjatywa i wspaniały sposób na szerzenie wiedzy i zamiłowania do astronomii. Co zresztą widać po wielkim zainteresowaniu jakim się cieszy wśród mieszkańców Radomia i okolic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak jak pisałem - to byl taki leki żarcik z tym plug and play:)

 

Pewnie poważnie pomyślimy nad tym co zaproponował wessel.

 

Mamy w mieście paru astro-fotografów, którzy pomogą na początku drogi w astrofotografii:0

Między innymi Jarek Ciechanowski czy DominikRD czy grztus - Oni pomagają nam od początku - więc i pomogą w obsłudze na początku :)

 

Damy radę :)

 

Dokładnie. Najlepiej zgromadzić jak najwięcej pasjonatów i sami wszystko zrobią - do tego z radością :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam jestem raczkujący ale staram się pomóc jak potrafię, bo uważam, że Astrobaza to świetna inicjatywa i wspaniały sposób na szerzenie wiedzy i zamiłowania do astronomii. Co zresztą widać po wielkim zainteresowaniu jakim się cieszy wśród mieszkańców Radomia i okolic :)

 

 

Astrofotografów? DominikRD? Oj, Romek, nie przesadzaj :) Podobnie jak Jarek w miarę swoich możliwości i początkującej wiedzy staram się pomagać i poszerzać promocję astronomii w Naszym mieście :)

Chłopaki jak zawsze skromni:)

Jak połączymy siły to wszystko będzie proste jak talalala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam Jesion ma rację. Sprzęt MUSI być pod opieką jednej osoby, inaczej szybko zostanie zpastuszony i rozpieprzony, a wtedy nie ma winnych. Zresztą wystarczy zmienić JEDEN parametr ustawionego setupu i wszystko idzie do kosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam Jesion ma rację. Sprzęt MUSI być pod opieką jednej osoby, inaczej szybko zostanie zpastuszony i rozpieprzony, a wtedy nie ma winnych. Zresztą wystarczy zmienić JEDEN parametr ustawionego setupu i wszystko idzie do kosza.

 

jak coś to winny będę tylko ja - jako pracownik Astrobazy hehe

 

Przy pomocy kolegów jakoś to ogarnę - mam nadzieję ;)

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu Maciek ma totalną rację. AB ma już pewne doświadczenia po obserwacjach dla mieszkańców oraz prelekcji dla dzieci co się dzieje ze sprzętem. Na to trzeba zwrócić uwagę bo można nieźle umoczyć sprzęt.

Dominik - jak zakupimy powiedzmy ten sprzęt co wessel zaproponował - to on nie będzie dostępny dla wszystkich - my będziemy robić zdjęcia i pokazywać na stronie itp

Wiemy do czego ludzie są zdolni heheh

Ten sprzęt będą dotykać tylko wybrani - pozostali co najwyżej będą mogli przyglądać się z boku:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święta zasada. Rozwalona gumka od szukacza to pryszcz w porównaniu praktycznie do czegokolwiek w zestawie do AF.

 

hehe no gumka od szukacza to pikuś

a jak pewna Pani podczas obserwacji - chciała wejść na podest podciągając się na okularze 2" za 2tys złotych - i spadła razem z nim heheh

serce mi stanęło:0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej prowadzona astro baza na świecie to Lemmon SkyCenter:

http://skycenter.arizona.edu/

 

Pomijając kwestie lokalizacji i samego wyposażenia, najważniejsza jest tam osoba lidera. Powinniście go znać: Adam Block. Kocha to miejsce jak swoje, traktuje jak swoje, spędza tam cały swój czas. Są tego efekty - pod każdym względem. Warto przyglądać się temu, co on tam robi i jak to robi. Wartość popularyzacyjna ogromna.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla uscisnienia to nie kupuj EQ6 tylko NEQ6, albo lepiej AZ-EQ6. Ten ostatni jest już opaskowany i ma o wiele bardziej wygodniejsza regulację do ustawiania na biegun.

 

ok dziękuje - pisząc to eq6 - to właśnie miałem na myśli neq6 hehe

kurcze muszę się poduczyć w nazewnictwie i bardziej precyzować pytania

Pozdrawiam

 

edit

 

Dzieki Adam za linka - jak się uczyć to od najlepszych:)

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.