Skocz do zawartości

Miejscówka Brzeście południe od Wrocławia


teha

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem za. Tylko, że najwczesniej mogę się pojawić po 21:00. Posiedziałbym za to do 3:00.

Z icm wynika że im dalej w noc, tym bardziej będzie rósł wiatr, więc raczej Tąpadła.

Jesli komuś pasowałyby takie godziny na wypad, to moge kogoś zabrać, ale prosiłbym o stawienie się na tę 20:30 gdzies w okolicach Borku-Krzyków. Szczegóły do dogadania.

 

 

Pawel81, z Katowic będzie Ci tam cięzko dojechać na dziś. Chyba, że jestes we Wrocu.

 

Pozdr

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie samą kometkę zaliczyłem z okna.

No cóż przyjdzie mi się delektować niebem na solo.

 

pozdr

th

 

Aż Ci zazdroszczę tego, jak ją zobaczysz w okularze Taurusa.

Ja też ją właśnie oglądnąłem z miasta przez lornetkę - jest naprawdę ładna: mała, niebieskawa kuleczka.

 

Czystego nieba na Tąpadłach, choć we Wrocławiu chyba jakaś mgiełka się podnosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj wybieram sie na Tąpadła z Robertem. Wyjazd wcześnie, bo koło godziny 19:00. Jak ktoś chciałby się się ze mną zabrać, to proszę dac mi znać na komórkę (stopka).

Powrót tak gdzieś koło 1:00-1:30.

 

Zapraszam

!ciemnego nieba!

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nietesty w piątek muszę zapewnić opiekę nad dziećmi, więc nie da rady. Jak mi się uda odespać dzisiaj po pracy trochę, to może zrobię powtórkę. Co poobserwowaliśmy, napiszę poźniej.

 

Ale apropos Leonidów.

 

Wczoraj koło godziny 1:45 przepięknie wybuchł bolid na wschodnim niebie (tuż nad Gomeisą Bet CMi). Przez chwilę zrobiło się jasno. Nie widziałem tego wprost, ale zobaczyłem nagle swój cień. Szybki zwrot głowy na wschód i ujrzałem tylko dalszą, równie jasną część lotu. W miejscu wybuchu (tuż obok Gomeisy) utworzyła się smuga, długa na około 10*, układająca się w kierunku wschodzącej głowy Lwa. Utrzymywała się koło 5 minut, z czasem prądy powietrzne ją powyginały w serpentynkę i rozmył całkowicie. To najjaśniejszy mój bolid.

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten opisany przez Tomka bolid był takim miłym akcentem na koniec sesji. Kilka sekund po rozbłysku smuga po prostu żarzyła. Też nie widziałem jeszcze wcześniej czegoś takiego.

 

Wyjazd jak zwykle był bardzo udany. Na miejscu byliśmy kilka minut po 20. Koło 22.15 mieliśmy chwile trwogi - na dobre pół godziny prawie całe niebo zasnuło się "barankami". Na szczęście bezchmurny pozostał spory skrawek wschodniego horyzontu, więc było czym się zająć. Niestety, gdy wiatr przegnał już chmurwy, na łeb na szyję poleciał seeing, a szkoda, bo wcześniej była żyleta.

 

Jak dla mnie atrakcją wieczoru okazały się mgławiczki planetarne. Zaczęliśmy wspólnie od Helixa. Oglądaliśmy go przez Naglerki 31 i 17 z filterkiem OIII. W Taurusie 0,38 super. W Syncie 8" choć obraz był dość ciemny, to Helix wyglądał znacznie lepiej niż bez filtra (tak prawdę mówiąc, to bez filtra w ogóle nie wyglądał :D ).

 

Potem były kolejne PN:

ngc 2022 w Orionie (mała i skupiona)

ngc 1501 w Żyrafie (zdecydowanie pierwsza liga dla miłośników gatunku)

ic 2149 w Furmanie (bardzo skupiona i mała, niemal punktowa)

ngc 1536 w Erydanie (jasna, widowiskowa i nawet dość spora)

ic 418 w Zajączku (drobniutka i bladziutka - no ale jaka frajda wyłuskać ic'kę)

ic 2165 w Wielkim Psie (ledwo widać - j.w.).

ngc 2392 w Gemini (od pewnego czasu polska nazwa tego gwiazdozbioru nie przechodzi mi przez gardło, a obiekt - mgławica Escimo - nie wymaga chyba szczególnego komentarza).

 

Z ciekawych rzeczy wpadła mi jeszcze w oko całkiem wyraźna mgławica dyfuzyjna w Orionie (ngc 1788) i galaktyczka w zajączku (ngc 1964). Tak poza tym, to kilkanaście gromad otwartych w okolicy Perseusza, Gemini, Żyrafy, Oriona i Psa Majora ;). Z całej zgromadzonej tam drobnicy zdecydowanie najładniesza jest OC ngc 2420 w Gemini i OC ngc 1528 w Perseju.

 

Tyle ja, a Tomek poda swoją wersję.

Edytowane przez frebert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też widziałem ten potężny wybuch. Rozbłysk był na tyle mocny że powstały cienie :blink: , a dym który został po przelocie bolidu utrzymywał się na niebie przez ładną chwilke. To było coś nie samowitego, nigdy wcześniej nie widziałem tak potężnego wybuchu!!

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wspólnych ciekawostek, to nalezy dodać jeszcze obiekty z listy Challenge objects RASC

 

IC10 duza nieregularna galaktyka z GrupyLokalnej (mB=11.8, a SB=15.3!), widoczna jako mgiełka wokół słabej gwiazdki w Kasjopei, oddalona mniej wiecej tyle co M31. BYła widoczna zarówno w Syncie jak i Taurusie. Pomimo małej jasności powierzchniowej, lepiej prezentowała sięw Naglerze 17 niż w 31mm.

 

Jones 1 (PK 104-29.1) (duza 5 arcmin, bardzo słaba mgąłwica planetarna w Pegazie), ma postać nie domkniętego pierścienia, dwa części łuków jaśniejsze, w środku przezierałychyba jakieś gwiazdki, dawała się dostrzec tylko przez OIII, bez filtra nic nie ma.

 

i dalej

 

Jonckheere 900 (PK 194+ 2.1) malutka mgławiczka planetarna, tuż obok druga gwaizdka, CdC pokazuje ja trochę obok rzeczywistego położenia

 

WLM - niestety nie udało się niczego odróżnić od tła, za nisko jest

 

NGC246 - duza jasna w Wielorybie, parę gwiazdek nałożonych na nią,

 

NGC 1931 - mgławiczka emisyjna w Furmanie, w pół drogi między M36 i M38, udało mi się rozdzielić z środka przy 220x dosyć zwięzły trójkącik gwiazdek

 

Reszta to juz gromadki galaktyk

Abell 194 w Wielorybie, póki seeingi pozwolił udało mi się zidentyfikować kilkanaście galktyczek,

Abell 262 w Andromedzie (prawie w Trójkącie), tutaj lista to 35 obiektów

Abell 426 w Pegazie, tutaj znowu wstępne podejście, ale wpadło znowu kolejnych kilkanaście glx

 

 

no i BOLID.

 

!ciemnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.