Skocz do zawartości

Miejscówka Brzeście południe od Wrocławia


teha

Rekomendowane odpowiedzi

Dojazd jest rzeczywiście tragiczny, dobrze że nie muszę codzień pokonywac tego dystansu.

Wykładzik był dzisiaj o WMAPie. Dość interesujący. Atmosfera raczej kameralna. Było z 15 osób. Za mało szkół chyba wie, że wykłady już się rozpoczęły. Żadnej strasznej inwazji nie było.

Po wykładzie odbyły się nawet na tarasie mikroobserwacje przez MT750. Niebo nie było zbyt przejrzyste, a na niebie prawie same obiekty rozciągłe. Po M31 i paru gromadkach otwartych, rozeszliśmy się.

 

Za dwa tygodnie o Plutonie.

 

pzdr

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
w celu uskuteczniania nocnych eskapad ze sprzetem astro :)

 

przepraszam, ze nie z tematem związane... ale przeczytawszy to sformułowanie, przyszedł mi na myśl odraz mój prowadzący cyfrowe przetwarzanie sygnałów.. np."celem wygenerowania kartkówki, proszę wyjąć kartki i dlugopis"

 

a w okolicach Legnicy nie bywam..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam, ze nie z tematem związane... ale przeczytawszy to sformułowanie, przyszedł mi na myśl odraz mój prowadzący cyfrowe przetwarzanie sygnałów.. np."celem wygenerowania kartkówki, proszę wyjąć kartki i dlugopis"

 

a w okolicach Legnicy nie bywam..

 

 

to bylo celowe z mojej strony :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od połowy tygodnia chciałem pojechać w pierwszą pogodna noc. Łysy już schowa się wystarczająco. Jesli pogoda pozwoli w weekend to może nawet gdzieś dalej ...całonocny, bezśnieżny, grudniowy Walim?. Mniam, mniam. Tam przez Kronosa widzialem dawno temu pierwsze eMki w Pannie... Pozostaje jeszcze ewentualnie cały przyszły tydzień.

 

!ciemnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, aha... Walim - od wczesnego wieczora do wschodu Księżyca :helo:.

 

Poniżej długoterminowa prognoza zachmurzenia z soboty na niedzielę - nic pewnego, ale daje jakąś nadzieję (lepsze to niż nic):

http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsgfsmeur.html

Edytowane przez frebert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups, coś nie potrafię tego wkleić. Podaję więc instrukcję obsługi manualnej:

 

Należy kliknąć kolejno w Hohe, Mittelhohe, Tiefe Wolken (wysokie, średnie i niskie zachmurzenie) - żółte napisy na siwoniebieskim tle u góry strony. W prawym górnym rogu mapki pojawia się data dzienna i godzina prognozy. Można ją zmieniać ze skokiem 6. godzin naciskając odpowiednie cyferki. W sobotę o godz. 18 ma być czysto. Potem mogą naleźć chmury wysokie - no, ale może nie nalezą tak szybko.

Edytowane przez frebert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam - i pogoda się polepsza i córy się rodzą - może ten świat jednak nie zginie!

 

 

Nie wytrzymałem i tej nocy uruchomiłem "ptaka".

TH - wielkie dzięki za pomysł. Mój żuraw to realizacja Twoich założeń z przed lat, wersja aluminiowa na statywie teodolitowym (P.S. podkładki teflonowe są dostępne w OBI).

 

Działa jak malowany.

No i kupiłem wreszcie Kronosa. Made in Russia 1998 :Boink:

Jeśli ktoś musi go kupić to mają je jeszcze w Pryzmacie

( http://www.pryzmat-fotooptyka.com.pl )

 

No i.... M42 z balkonu na Biskupinie! Bez żadnych problemów.

 

pozdrawiam wszystkich i czekam na sobotę

 

Dari

Edytowane przez Dari
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prognoza Wetterzentrale na noc z piątku na sobotę dla przełęczy Walimskiej jest obiecująca. Mobilizacja???

 

Czy też czekamy do przyszłego tygodnia? - od poniedziałku zapowiada się masakrycznie bezchmurne niebo.

Edytowane przez frebert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze wczesnym wieczorem icm zapowiadał coś innego, ale teraz rzeczywiście niezła dziura.

Tylko wiaterek niezły wróżą. Ajaj

Księżyc wschodzi dopiero o wpół czwartej. Szykuje się piękna noc.

 

 

Niestety Darku, z soboty na niedziele szykują nam deszcz. Więc trzeba uderzać pt-sob.

 

Pozdr

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż jak musicie - to atakujcie. Ja zapewnię Wam wsparcie .... moralne.

Chociaż korci mnie zabrać "ptaszysko" do Opola.

 

Gdyby jednak chcieliście powtórzyć w nocy z soboty na niedzielę - dajcie znać na komórkę.

Przez dwa dni jestem odcięty od sieci. ( tzn. jestem wolny?!)

 

pozdrawiam i ciemnego nieba

 

Dari

Edytowane przez Dari
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc wydaje się, że ICM sprzyja

prognoza.gif

 

Proponuję wyjazd koło godziny 19:00. Chyba musi się zadecydować z w trakcie - dokąd.

Chciałbym Walim zaliczyć, ale widać, że będzie wiało, a tam jest odkryte pole.

Może więc wyjdą Tąpadła. Zobaczymy.

 

Jeśli trzeba kogoś zabrać to proszę o kontakt. Dla zmotoryzowanych spotykamy się na BP na Karkonoskiej przed MacDonaldem o 19:00.

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wolałbym do Walimia, ale chyba padnie na Tąpadła. Pod Wlk. Sową może wiać z prędkością powyżej 10m/s. Łby nam pourywa, a co najgorsze telepy powywala i atlasy postrzępi.

 

Wg Wetterzentrale od poniedziałku do czwartku będzie wciąż bezchmurnie, a wiatr wyhamuje do 4m/s. Może wtedy przyatakujemy 800 n.p.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie zapomnij UHC, porównamy z OIII. :notworthy:

 

Teha, jeżeli to nie problem, to miłoby było, gdybyście napisali jak wyszło Wam to porównanie na forum. Bardzo ciekawi mnie jak wypadnie UHC przy O-III.

 

Z góry dzięki, :Beer:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam - jak Wam poszło?

 

Ja wczoraj dokańczałem Oriona. Podziwiałem Lecha i Jarosława <_< . Az tu nagle zza horyzontu "wyskoczył" na mnie Saturn z pierścieniami w ręce.

Ciągle nie mogę sie nadziwić możliwościom Kronosa

 

pozdrawiam i czekam na relację

 

Dari

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc wyjaździk na Tąpadła wyszedł jak się patrzy. Mocna ekipa. Niebo 6.5-6.6. Seeing kupiasty.

 

Do porównania filtrów OIII vs UHC nie byłem do końca przygotowany. Nie wybrałem sobie jakiś obiektów specjalnych, które ostro by rozrózniały pomiędzy oboma filtrami. Więc to takie przedbiegi, Piotrek pożyczył mi filterek, więc może po weekendzie jak się pogoda utrzyma będzie lepiej.

Oba Filterki UHC i OIII to Luminocony, wsadzane do Taurusa w okularki Naglery, Pentaxa i MER30

Generalnie OIII dużo więcej wycina, obraz znacznie ciemniejszy. ale przez to kontrast jest znacznie podniesiony. Ale przy niektórych obiektach wygląda już jakby za dużo wyciął.

Oglądalismy

Craba, Rosette, Conusa, Flaming Star, oczywiście M42, Eskimosa, Jones 1 ,IC 1795

 

Z tych wszystkich OIII nie pozowlił dostrzec zupełenie nic przy Conie, tu średnica była za mała. Przy samym stożku UHC pokazał jakieś nieregularności mgławicy, ale sam stożek to nie był.

Rosetta była większa w OIII, ale nie ujawniała tych kilku ciemnych kanalików na tle mgławicy, które było widać w UHC. Tak jakby te kanaliki to było H-beta wycinane przez OIII. Pamiętam jednak że w Jodłowie było je widac także w OIII.

Craba okazało się, że najlepiej było widac bez filtra, choć w Jodłowie w OIII był lepszy niż bez.

Taka M42 to poezja i tutaj nie mogę podać faworyta. W obu wyglądała świetnie. W OIII ledwie było widac trapez.

Flaming Star w Furmanie wyszedł w obu niemal identycznie. Nieco jaśniejsze niebo w UHC.

Eskimos nalepiej wygladał bez żadnego filtra. Seeing nie był najlepszy i przy 160x były juz kupiaste gwiazdki.

Jones I był już nisko. W obu filtrach był ledwo dostrzegalny - trudno je więc porównać. Ale to obiekt, którego bez filtra w ogóle nie widać

 

Co obiekt to wychodzi inaczej, i jeszcze zalezy od powiększenia, samej apertury i aktualnego zasięgu i przejrzystości. Najlepiej mieć oba.

 

dzięki wszystkim za miłą atmosferę

pozdr

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.