Skocz do zawartości

M31 - krótkie ekspozycje, wysokie ISO.


Gość Winter

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.
Ostatnie pogodne noce zachęciły mnie do tego by wycelować sprzęt w galaktykę M31. Problemy z ustawieniem montażu wymusiły na mnie stosowanie ekspozycji 30s. Po justowaniu lunetki udało mi się dojść do 50s. Łącznie zrobiłem około 170 ekspozycji przy czym musiałem wyrzucić 6 klatek bo były poruszone.
W wątku "Próbne strzały" dodałem ostatnio jak wyglądała pojedyncza ekspozycja : http://astropolis.pl/topic/43642-prbne-strzay/?p=639210

Od piątku siedziałem przy obróbce tego materiału i powiem szczerze, że wiele się nauczyłem. Miałem już wstawiać zdjęcie, to znowu coś mi się nie podobało i tak było chyba z 5 razy, aż dzisiaj osiągnąłem szczyt swoich możliwości jeżeli chodzi o obróbkę. Największym problemem było dla mnie opanowanie szumu powstałego poprzez stosowanie ISO1600 i 3200. Być może w moim materiale jest jeszcze potencjał do dalszej obróbki.

Zastosowane przeze mnie techniki to :
1. Poziomy i krzywe w PS.
2. Poziomy, krzywe, SNCR i DBE Mode w PixIns.
3. Poziomy, krzywe, odszumianie, Enhancing Star Colors (tutorial), Reducing Star Bloat (tutorial) w PS.
4. Kosmetyka w PS Lightroom.

Materiał został zebrany przy pomocy :
EQ6, Canon 700D, Canon 400/5.6L

LIGHT : 90x30s, ISO3200, f=6.3 i 74x50s, ISO1600, f=5.6
BIAS: 27

 

nowy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś negatywne opinie w stosunku do zdjęcia ? Nad czym mógłbym popracować oprócz ilości i długości klatek, zastosowanym iso ?
Wiem, że gwiazdki gdzieniegdzie są zielone. Ciężko było mi odpowiednio ustawić ilość tego koloru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Popracuj nad kolorystyką - zbyt dużo magenty/fioletu.

Usuń zielony z gwiazd (SNCR powinien dać sobie radę w PI).

 

Jądro galaktyki to nie jest jasna kropka (chociaż tutaj to pewnie kwestia gustu - mi się takie nie podobają. Jądro ma świecić).

 

Całe zdjęcie jest zbyt wygładzone - chyba kapkę za mocno odszumiłeś.

 

P.

 

PS

Weź stacka na zlot - jak będzie chwila to posiedzimy nad nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak coś to dodatkowo zwróć uwagę:

- zbyt mocno wycięte tło (masz 10 jednostek, kanon to 20, ja np. wolę 17-18)

- balans kolorów, tło masz w miarę dobrze, ale w światłach za dużo zieleni i niebieskiego

Mam nadzieję, że ze stacka chłopaki coś wyciągną, bo z tego jpga trudno ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponad dwa lata nic nie obrabiałem, więc pomyślałem, że pobawię się chwilę stackiem, żeby coś sobie przypomnieć.

Chwila trwała ze dwie godziny, ale nic ciekawego nie osiągnąłem. Wyprana z koloru mało ciekawa fotka.

 

Untitled-2.jpg

 

Coś jest nie tak ze stackiem, bo faktycznie zieloniutki.

Pobaw się IRIS-em. On tylko z pozoru taki pokopany. Najgorszy w nim jest aligning. Nigdy go do końca nie rozgryzłem i czasami trzeba czekać na efekt, który okaże się do śmietnika.

Po drugie, spróbuj techniki polegającej na konwersji do tiffów i stackowania 16-to bitowych tiffów. Ja to robilem w Lightroomie i od razu wyrównywałem balans kolorów na każdej subklatce.

Po trzecie, 400-tka nie wymaga przymykania. Świeć klatki na f5.6.

Po czwarte - zbieraj trochę więcej materiału bo szum morduje fotkę, albo odszumianie morduje detal. :)

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknalem na Twoj stack.

 

Czy oby na pewno wszystko poszlo ok w DSS? Strasznie zielono.

Druga sprawa, to staraj sie bardziej pewcyzyjnie ponownie kadrowac zdjecie, aby ujecia bylo b. zblizone. Inaczej trzeba robic spory crop.

 

W DSS stosowałem twoje ustawienia i takie wyszło.

Teraz już wiem, że kadrowanie to ważna sprawa i następnym razem bardziej się przyłożę. Nie spodziewałem się, że DSS zostawi takie ślady.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponad dwa lata nic nie obrabiałem, więc pomyślałem, że pobawię się chwilę stackiem, żeby coś sobie przypomnieć.

Chwila trwała ze dwie godziny, ale nic ciekawego nie osiągnąłem. Wyprana z koloru mało ciekawa fotka.

 

 

Coś jest nie tak ze stackiem, bo faktycznie zieloniutki.

Pobaw się IRIS-em. On tylko z pozoru taki pokopany. Najgorszy w nim jest aligning. Nigdy go do końca nie rozgryzłem i czasami trzeba czekać na efekt, który okaże się do śmietnika.

Po drugie, spróbuj techniki polegającej na konwersji do tiffów i stackowania 16-to bitowych tiffów. Ja to robilem w Lightroomie i od razu wyrównywałem balans kolorów na każdej subklatce.

Po trzecie, 400-tka nie wymaga przymykania. Świeć klatki na f5.6.

Po czwarte - zbieraj trochę więcej materiału bo szum morduje fotkę, albo odszumianie morduje detal. :)

 

Takie zdjęcie chciałbym osiągnąć, ale brakuje mi wprawy w obróbce. Chciałem kolor galaktyki, kolor gwiazdek i dobre tło, ale spodziewałem się, że przy ISO3200 będzie masakra.... ale gdybym nie podbił ISO to nie za wiele by wyszło na pojedynczym ujęciu. Chybą, że lepiej jest dać ISO800 i zbierać materiał bez względu na wygląd pojedynczej klatki.

Ok przymykać nie będę.

Materiału zebrałem tyle ile dałem rady w ostatnie pogodnie dni. Zawsze mi schodziło najwięcej czasu na ustawienie montażu... prawie godzina. Jak wszystko ogarnąłem to miałem ok 40 min na zebranie materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No to jak to zmieniłeś? Mi DSS robi 16 bitów. Wiem, że się tam zmienia, ale wtedy trzeba robić coś tam HDR, da się bez tego?

 

Jest opcja u góry w tym okienku "Method : Equalize histogram" i zdjęcie zostaje takie jakie było.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chybą, że lepiej jest dać ISO800 i zbierać materiał bez względu na wygląd pojedynczej klatki.

 

Spróbuj ISO 800 i naświetlaj klatkę tak długo, aż histogram nie będzie obcięty z lewej strony. Czas subklatki dobiera się do obiektu, podobnie jak całość materiału. Pyły wymagają kilkunastu godzin, a na M31 wystarczą trzy, cztery godziny. Podaję z głowy i dla Canona 6D, który mało szumi. Przy 700D pewnie będzie potrzeba nieco więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.