Skocz do zawartości

O ogniskowej, reduktorze i rozmiarze piksela


Gajowy

Rekomendowane odpowiedzi

Jaka jest ogniskowa Twojego teleskopu? Jesteś pewien, że wiesz? W instrukcji do mojego NexStar 8SE przeczytałem, że 2032 mm. Niezła precyzja, co?
Też tak myślałem, dopóki nie podpiąłem swojej kamery.
Zależność między rozmiarem pixela, ogniskową i rozdzilczoscią jest następująca:

rozmiar_1_piksela["] = rozmiar_1_piksela[mm] / (2*ogniskowa[mm]*tan(1"/2))

Rozmiar 1 piksela w mikrometrach jest podawany przez producenta kamery. Dla ASI290MM jest to 2.9 czyli 0.0029 milimetra. Rozmiar 1 piksela wyrazony w sekundach łuku zmierzymy na wykonanym zdjęciu porównując wynik z danymi z katalogu gwiazd. Na tej podstawie obliczamy faktyczną ogniskową teleskopu:

ogniskowa[mm] = rozmiar_1_piksela[mm]/(2*rozmiar_1_piksela["]*tan(1"/2))

Bardzo się zdziwiłem, że dla mojego setupu uzyskałem wartość 1896 mm (zamiast 2032mm), czyli 93% deklarowanej wartości. Ok, da się z tym żyć. Światłosila wzrasta z f/10 na f/9.3, więc nawet dobrze.

Ale to wciąż dla mnie za mało, więc zaopatrzyłem się w reduktor ogniskowej Celestrona, który obiecuje f/6.3. Jako, że startujemy od f/9.3 docelowo spodziewałem się f/5.9.

Po zainstalowaniu reduktora (przy okazji dziękuję Astrokrakowi za nadzwyczaj sprawną realizację zamówienia) i zmierzeniu odleglości miedzy gwiazdami na zdjęciu, okazało się, że ogniskowa zmniejszyła się do 1529mm (światłosiła f/7.5). Reduktor zamiast 37% zmniejszył mi ogniskową o 19.4%, czyli połowę tego co obiecywano :(.

Nie jestem pewny, czy nie popełniłem gdzies błędu w obliczeniach. Co o tym sądzicie?

Pzdr,
Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo się zdziwiłem, że dla mojego setupu uzyskałem wartość 1896 mm (zamiast 2032mm), czyli 93% deklarowanej wartości. Ok, da się z tym żyć.

Pamiętaj, że Maksutowach-Cassegrainach i Schmidtach-Cassegrainach efektywna ogniskowa zależy od odległości między zwierciadłami. Ale nie wiem, czy o to tutaj chodzi, bo spodziewam się, że dla wyostrzenia z kamerą płaszczyzna ogniskowa musi być bardziej do tyłu niż dla typowego okularu, czyli lustra bliżej siebie, czyli ogniskowa nieco wyższa od nominalnej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.