Skocz do zawartości

Program: Supernowa Astro-Forum.org


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

W nawiązaniu do rozmów w watku Grzeli o supernowej w Ngc 6946 otwieramy wspólnie program poszukiwania supernowych , komet i asteroidów .

 

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic...der=asc&start=0

 

Generalna zasada jest taka że osoby dysponujące kamerkami CCD robią serie zdjęć dostępnym danej nocy galaktykom i umieszczają surowe klatki w tym wątku . Pozostali forumowicze chcący wziąść udział w programie sprawdzają te fotki pod kątem pojawienia się tam supernowej lub innego obiektu niewidocznego na fotkach np: z sieci .Taką galaktykę następnie sprawdzamy po raz kolejny jednocześnie z Wrocławia , Sztokholmu i Warszawy . Jeżeli coś mamy i nikt tego nie zgłaszał to my to robimy . Nazwę możemy omówić w dalszej części wątku ale może to być imienna np: kometa Kowalski-Cieślak gdzie ten pierwszy dał fotkę a drugi coś na niej znalazł . Możemy też zgłaszać supernowe jako Astro-Forum Team-Poland . Na podanym poniżej linku możemy zobaczyć ile supernowych odkryli amatorzy więc i my mamy szanse .

 

 

http://www.supernovae.net/supernova.html

 

 

Tutaj wszystkie kiedykolwiek odkryte supernowe .

 

http://cfa-www.harvard.edu/cfa/ps/lists/Su...Supernovae.html

 

 

Zapraszam wszystkich do udziału w naszym programie , czas trwania -nieograniczony .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek kilka "treningowych " galaktyk z sierpnia .Napiszcie czy dawać w wersji B/W czy w negatywie. To Ngc 891 .

 

 

 

891%20.jpg

 

Na tych fotkach nie zostały odjęte dark frame więc widoczne są jasne punkciki nie będące gwiazdkami , łatwo je rozpoznać . Zdjęcia "Live" będą miały już odjęte darki

 

.891.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie , ustalmy pisownie :D piszemy : supernowa (spolszczone) czy supernova ?

 

Te linki które podał Jesion dotyczą wątku o galaktyce Ngc 6946 w której kilka tygodni po naszej burzliwej dyskusji o małym punkciku wybuchła jasna supernowa :12,7 mag !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez moment podejrzewałem NGC 4236, ale to chyba jakaś gwiazda z dużym ruchem własnym się przesunęła. Jako zdjęć porównawczych używam Digital Sky Survey Image z tego linku:

http://www.seds.org/~spider/ngc/ngc.cgi?4236 (Dla innych galaktyk wystarczy zmienić numer po pytajniku.)

 

Ja metodę mam prostą - przeskalowuję oba obrazki do podobnych rozmiarów, żeby gwiazdki mi się +/- pokrywały i "migam" na przemian.

 

Także NGC 891 i 4125 bez niespodzianek.

 

Aha, moim zdaniem lepiej się sprawdza zdjęcia na białym tle (DSS mają czarne, ale dwoma kliknięciami można zrobić z tego negatyw).

 

P.S. No i tym postem zgłosiłem swój udział w programie :) :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także oczywiście wpisuję sie na listę. Kto oprócz ciebie Piotrze będzie wykonywał zdjęcia galaktyk?

 

Metodę Jesiona można stosować nie tylko mają Photoshopa - ja z powodzeniem robie to np. w Paint Shop Pro.

 

Znalazłem też jeszcze jedno przepotężne źródło fotek porównawczych - http://nedwww.ipac.caltech.edu/forms/images.html.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek Ngc 6946 czyli galaktyka w której odkryto supernową 27 września tego roku .(fotka zrobiona kilka minut temu). Na surowej klatce galaktyki prawie nie widać ale supernowa widoczna jest doskonale . Niech ktoś w ramach ćwiczeń ją zlokalizuje .

 

6946.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna sprawa. Postaram się włączyć w ten program ale na razie mam rozmontowany sprzęt (ale pogody w Warszawie też nie ma na razie). Jutro lub pojutrze sprzęt wraca do obserwatorium. Trochę czasu na ponowne ustawienie wszystkiego i też coś wrzucę do sprawdzania.

 

Pozdrawiam,

Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te pierwsze klatki to tylko początek , zrobiłem je w fatalnych warunkach przez chmury i przy księżycu . Jak się przyłączą inni posiadacze CCD to materiału do sprawdzania będzie naprawdę dużo i nie ma siły abyśmy wspólnie czegoś nie znaleźli . To tylko kwestia czasu . Ja napewno będę szukał i przekazywał fotki do sprawdzenia aż do skutku . Idę o zakład że do końca roku coś znajdziemy :D

 

Ps . Cieszę się że Dominik deklaruje udział w programie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojej strony postaram sie uruchomic jakis adres na dostepnym mi serwerze gdzie bedzie mozna wejsc i wyswietlic zdjecia w Explorerze, bede wam podawal adres za kazdym razem jak pojawia sie tam nowe zdjecia.

Mysle ze zdjecia negatywowe sa najlepsze, Piotrze.

Co z planem jakich objektow i gdzie? Ja wykorzystuje moja pozycje i dlatego bede przegladal rejon na pln. a tam galaktyki z katalogow ngc,ugc i pgc. Obecnie pracuje nad rejonem w okolicach znanych galaktyk m81 i 82 w promieniu 5-7 st.

 

 

Grzela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie Szymek , to dokładnie ta gwiazdka jest supernową odkrytą 27 września . Jak pamiętacie w połowie sierpnia szukaliśmy w tej galaktyce gwiazdy Lemarca a za kilka tygodni nastąpiło tam wielkie bumm . To bardzo jasna supernowa 12,7 mag .

 

 

Grzela , doskonale że masz północne niebo bo u mnie dokładnie odwrotnie . Więc patrolujemy te rejony które są u nas widoczne .

 

Czy ktoś sprawdził te galaktyczki z ostatniej nocy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze znalazłem ciekawą rzecz na zdjęciu NGC 4236 zanaczony kompleks gwiazd (A) na twoim zdjęciu ma inny kształt niż na zdjęciu obok sprawdziłem jeszcze inne zdjęcia tego obszaru i na wszystkich ten kształt jest taki jak zaznaczony na zdjęciu po prawej stronie (A') ponadto "wyczaiłem" gwiazdkę (zaznaczyłem ją na Twoim zdjęciu znakiem - ?) Ta gwiazdka pojawia sie na coniektórych zdjęciach ale nigdy nie jest tak jasna jak na Twoim :salu: Ciekawe :roll:

dziwne 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.