Skocz do zawartości

Własna astroskrzynia


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie upakowanie całego zasilania w jedną skrzynię.

W założeniu jest stosowanie głównego zasilania z 230V i podłączanie do skrzyni na czas wycieczki na pole sporego aku12V.

 

Poniżej przedstawiam schemat jak to sobie wymyślilem, jakie urządzenia wejdą w skład skrzynki.

Zapomniałem o ups, wiec go dorysowałem. Ładowarka aku będzie pod ups, a nie separator.

urzadzenia.jpg

 

Mam do Was kilka pytań.

Na początek najistotniejsze.

 

Jakich użyć bezpieczników, aby zabezpieczyć poszczególne elementy przed zwarciem? Topikowe, polimerowe, jakies inne...

Czy jest sens dawania bezpieczników skoro zasilacz 12V ma już wbudowane zabezpieczenie przeciwzwarciowe?

Jak wiadomo akumulator przeważnie pracuje z napięciem wyższym lub niższym niz 12V.

Czy pomiędzy aku12V, a odbiornikami na 12V trzeba zastosować jakiś układ stabilizujący napicie do 12V?

 

Z góry dzięki za pomoc :-)

T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zasilacz ma dobre zabezpieczenie, to dodatkowy bezpiecznik do niego nie ma sensu. Np mój zasilacz 12V ma już kilkukrotnie sprawdzone zabezpieczenie zwarciowe - kilka razy coś tam gdzieś dotknąłem przypadkiem podczas testów :)

Natomiast do aku można dać bezpiecznik, bo tam na starcie nie masz zabezpieczenia.

 

Wszystkie Twoje urządzenia poza QHY8L mają sporą tolerancję na napięcie zasilania, nie wymagają stabilizacji (zakładam, że przed hubem USB jest jeszcze 12V -> 5V ?). Co do kamery pewności nie mam, bo jej nie znam. Moja kamera na przykład jest bardzo wrażliwa na napięcie, ale u Ciebie może być inaczej. Może ktoś zna sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki to akumulator , ale taki parametr "rezystancja wewnętrzna ogniwa" dla akumulatorów jest mała.Oznacza to że przy zwarciu prąd będzie olbrzymi. Czyli musowo bezpiecznik topikowy przy akumulatorze (jest wybór zwykłych samochodowych bezpieczników spory). Zwykły akumulator samochodowy (rozruchowy)jak go zewrzesz kawałkiem rury stalowej wodociągowej rozgrzeje ją do czerwoności. Gdyby chciał mieć stabilizację z aku 12 V to będzie to stabilizacja na niższe napięcie np 9V

Gdyby z aku 12V miało być stabilizowane 12V to trzeba by podwyższyć napięcie przetwornicą do ponad 12V a potem go stabilizować na 12 V.

.

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.