Skocz do zawartości

(Nie) zawsze druga, "złota ziemia" - KANOPUS


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Ewidentnie blado-żółty :) Pewnie miałabyś na to z 10 różnych określeń. Z jednej strony nie był zbyt wysoko, z drugiej odruchowo szuka się porównania z Syriuszem i Rigelem, co dodatkowo podkreśla żółtawy odcień.

Mam nadzieję, że i inni się wypowiedzą :) Trochę tych ludzi na południu było :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cudowna musi być ta biel... I bardzo dobrze, że widziałeś Kanopusa, kiedy był nisko nad horyzontem. Wtedy mają szanse wyjść na jaw wszystkie te subtelne zabarwienia, które stają się całkiem niewidoczne, gdy gwiazda jest w zenicie. Wskaźnik barwy B-V = +0,16. Czyli tak jakby subtelnie kremowa. Biała z kapeńką słodko-śmietankowego koloru. Taka koronka francuska. A pewnie, tak jak mówisz, bliska obecność Syriusza (który mimo, że biały, prześwieca lekkim, bardzo subtelnym chłodem) dodatkowo potęguje postrzeganie barwy Kanopusa jako ciepłej. Aż chciałabym zobaczyć. To musi być niebiański widok...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adela czekam z utęsknieniem na tabelkę z opisami kolorów gwiazd Twojego autorstwa ( takimi jak na wykładzie). :)

 

Wracając do Kanopusa wrzucam dwie fotki

Moje pierwsze zdjęcie Kanopusa wykonane w Hurgadzie w Egipcie 5go listopada 2007 roku, tuż nad horyzontem.

Canopus Egipt5XI2007.jpg

 

 

Drugie ujęcie z Australii powstało z położenia aparatu na trawie w trakcie nocnej przerwy na siku (szukaliśmy miejscówki na całkowite zaćmienie Słońca tego dnia) na północ od Cairns.

 

Canopus Australia14XI2012.jpg

Kanopus w centrum kadru, u góry Orion i Syriusz, poniżej środka bardzo blisko naszej gwiazdki Wielki Obłok Magellana.

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co więcej, na tym etapie ewolucji, Kanopus jest na tyle niestabilny, że dosyć szybko zmienia typ widmowy. W tym momencie może być już nawet czerwonym nadolbrzymem.

 

Właśnie z Adelą na facebooku rozwijamy temat tego zdania.

Głębsze poszukiwanie informacji i okazuje się, że nie wiemy...w którą stronę Kanopus "się przesuwa". Albo tak jak wyżej w kierunku czerwonego nadolbrzyma, albo czerwony już był i staje się coraz gorętszy i bardziej niebieski :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny Kanopus!
Tabelka... można pomyśleć nad takim rozwiązaniem. Każdą z jaśniejszych gwiazd oraz wiele innych, znacznie słabszych dokładnie obserwuję i długo wpatruję się w ich barwy. Zdarzają się podobne, ale mimo wszystko każda subtelnie różna. Począwszy od blado-sino-błękitno-turkusowego Nunki, przez zimno-złotego Sadalmelika aż po eterycznego Sadra w kolorze skórki od chleba. No i teraz jeszcze cudny Kanopus, który, jak się domyślam, pewnie jest kremowo-koronkowy. Ale musiałabym go zobaczyć. Mam nadzieję, że kiedyś będzie mi dane ujrzeć Alfę Carinae :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia czemu tyle barw rozróżniam :) Ale wiem, że dobrze zapamiętuję kolor, który zobaczę i próbuję go zestawić z identycznym, który już gdzieś widziałam. Stąd te nietypowe, nierzadko ekscentryczne porównania do skórek chleba, czy tlenków neodymu. Bo byłoby trochę nieelegancko i mało obrazowo, gdybym powiedziała np.: "Cudowny jest ten Nunki. Ma taką barwę jak jaśniejsza składowa Alfy Canum Venaticorum" ;)

 

Charon, nazwałbyś "żółta", czy "niebieska", ale jestem pewna, że gdybyś miał do dyspozycji tabelę barw, to zerkając w okular wskazałbyś właściwy kolor w tabeli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.