Skocz do zawartości

Obiektywy/okulary do Newtona 10"


PEVNY

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Naczytałem się, naoglądałem, napatrzyłem na zdjęcia itp, itd. Teraz mam taki mętlik w głowie, że nie wiem co wybrać.

Mam Newtona GSO 10" "Guan Sheng" ze światłem 5. Mogę go wozić w miejsce gdzie niebo w nowiu mam jak na dłoni. Czasami (tylko czasami) patrzę sobie z okna jak nie mogę się doczekać wolnego. Tak czy inaczej interesuje mnie głównie obserwacja DS ale inne fajne części nieba też wliczam w zainteresowania jak chyba każdy.

Czy jest ktoś w stanie powiedzieć mi które z okularów/obiektywów będą mi w tym pomocne ?

Zastanawiałem się nad ES 5,5mm 2", 100 stopni; ES 6,7 1,25" 82 stopnie; ES 4,7 1,25" 82 stopnie i 9mm 2" 100 stopni.

Jednak jak to u "młodego" moje rozumowanie może być błędne i tak naprawdę nie wiem czy będę w stanie nimi zobaczyć DS w stopniu zadowalającym czy może świetnym.

Jeśli ma ktoś doświadczenie z w/w teleskopem to proszę o radę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, rzeczywiscie dajesz dowody, ze masz metlik w glowie i duuuzo pracy przed Toba !
No a masz taka kase, by zaraz na starcie kupowac tak drogi okular ? 100 stopniowy okular to raczej dla tych, co nie wiedza co z forsą, wiec kolekcjonuja i najczesciej trzymaja za witryna.

Potrzebowal bys raczej 3 okularki - do malych, srednich i wiekszych powiekszen, plus do tego ewentualnie barlow 2x, filtr ksiezycowy, filtr mglawicowy uhc, ewentualnie filtr na Sloneczko...ten sam sobie mozesz zrobic z folii.

To na poczatek - duzo, czy malo ? Nie szarzuj powiekszeniami - nie o to chodzi w astronomii amatorskiej !
Polska czy w ogole kraje srodkowej Europy, to nie pustynia Atacama , wyspa Mauna Kea czy blizsze Kanaryjskie. To tez nie Grecja, Hiszpania i parę innych południowych.
Kupisz takiego Es 4 z czyms, da Ci power ok. 300x i uzyjesz go 2 -3 razy w roku.
Mowi Ci cos pojecie seeing, zrenica wyjsciowa, zdolnosc rozdzielcza i inne parametry?

Oj, duzo pracy przed Toba, ale swieta prawda, ze nie od razu Krakow zbudowano... :) Do dzieła !

Edytowane przez zbignieww
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam identyczny teleskop, kitowe okulary, widziałem kilka obiektów :)

Obecnie zbieram na ES 14mm. Pod nasze niebo i przy takim teleskopie wydaje mi się dobrym zakupem. Mam Barlowa Gso 2 x 2" ED, wiec mogę zwiększyć zasięg takiego okularu dwukrotnie. Z doświadczenia z kitowej 9mm i tegoż Barlowa jedyne sensowne zastosowanie to planety, i to przy bardzo stabilnym niebie i świetnym seeingu (2 razy w roku maks. :) )

Stąd nie idę w kierunku ES 4,7 bo to po prostu mija się z celem. Wyłożyć kilka stówek na okular, którego prawie nie wyciągne z pudełka? Lepiej przeznaczyć te pieniądze na lepszy okular 14mm, np. 2" 100st. Będzie mieć zastosowanie każdej obserwacyjnej nocy. A dopiero później dokupić inne powiększenia (lepiej mieć zestaw okularów, niż jeden okular z Barlowem). Chyba, że Cię stać, to nie musisz brać ES, tylko Naglery czy TeleVue.

 

Ale nawet najdroższy i najlepszy okular nie pokaże niczego pod zachmurzonym niebem (a tego u nas ostatnio dostatek) i z mojego skromnego doświadczenia wynika, że najważniejsza jest miejscówka. To nawet lornetką nałapiesz sporo DS-ów...

 

Pozdrawiam serdecznie

Huncyt

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry okular ładnie podkreśli DS-y ale pamiętaj, że w cudownym sposób nagle nie bedziesz widzieć ich w kolorze. Okular daje jakby lepsze wrażenie obiektu (pole, kontrast itp). Nadal to szare mgięłki nawet jakbyś patrzył z Chile.

 

Huncyt - duże powiększenie dobre jest do planetarek. W 10" może być spokojnie 200x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary , teleskopy , lornetki wybierasz takie, żeby się różniły od siebie o jakąś wielkość np. następny ma być większy lub mniejszy od poprzednika. Często sam producent tworzy taki szereg ,np ES 100 stopni jest chyba seria 3 okularów , 82 stopnie też jest szereg, Vixen LVW . Najmarniej trzeba mieć ze 3 okulary. Ty pokazałeś okulary które są za blisko siebie, powinno być np 21mm, 14mm, 9mm (to tylko taki przykład, jak każdy jest wiekszy od poprzednika o 1,5 raza ).Poniżej 11 mm okular jest poniżej rozdzielczej zdolności teleskopu, trzeba się zastanowić czy brać krótkie okulary . Ja kupiłem najkrótszy 8 mm vixen LVW ,nie kupie nic krótszego. Ja poszedłem na całość dlatego chcę mieć 3 teleskopy 150mm refraktor , 300 mm newton , 500 mm newton wszystkie o podobnej światłosile 5 . Czyli te same okulary pasują do teleskopów, jak kończą się powiększenia teleskopu to nie kombinuje z okularami, ale jest większy teleskop Czyli w praktyce wygląda to tak.

teleskop 150mm powiększenia 30-50 razy

teleskop 300mm -------------------60-80 razy

teleskop 500mm-------------------100 w górę do tego 8 mm vixena

Mam dwa okurary ES 82 stopnie 18 i 11 mm , nie pasują mi kompletnie , chciałem mieć szerokie pole, ale źle mi się patrzy prze nie , mam też vixen LVW o polu 65 stopni 13 i 8 mm , rewelacja , będę szukał vixenów 17 i 22 mm pasuje mi ta seria . Mimo wąskiego pola.

Samemu trzeba zobaczyć i przekonać się jak się widzi przez dany okular.

http://www.optyczne.pl/upload2/161379_Vixen_LVW.jpg Zostawię sobie całkiem niezłe kitowe okulary taki 30mm od newtona (taki chyba masz, był w GSO 12 cali), i 25mm , 2 calowy kit od refraktora ).

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast doradziłbym, żeby kupić coś ostrzejszego, ewentualnie tańszego, z lepszą transmisją, ale o mniejszym polu zamiast ES'a 100 - np. Morpheusa, Delosa, lub Delite o ogniskowej w okolicach 10mm - ja oglądałem planety przez tubę GSO6" i przy źrenicy wyjściowej mniejszej niż 2mm nie przybywało szczegółów

Edytowane przez Kacper R.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po taniości to można kupić powyżej 11 do 25-30 mm lepsze okulary , poniżej jakiś słabszy z wąskim polem-tańszy ( albo zostać przy kitowym). No chyba że ktoś jest specjalistą , to on już wie czego szukać . Nie się co szarpać na 100 stopni okulary,cały komplet za kilka tysięcy złotych.Trza pomacać ogniskowe i kąty widzenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po kitowcach 9 i 30 mm (133x i 40x) od razu stwierdziłem że konieczne będzie do mojego 8"/1200 5 mm (240x) i następny zakup to coś około 13 mm (90x). Nie znam się na tych waszych "sijingach" jak dotąd DS oglądałem głownie (z braku laku) 9-tką i nie narzekałem, a po zakupie 5-ki to też przyjrzałem się kliku gromadom i byłem w stanie uzyskać jeszcze lepszy obraz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po kitowcach 9 i 30 mm (133x i 40x) od razu stwierdziłem że konieczne będzie do mojego 8"/1200 5 mm (240x) i następny zakup to coś około 13 mm (90x). Nie znam się na tych waszych "sijingach" jak dotąd DS oglądałem głownie (z braku laku) 9-tką i nie narzekałem, a po zakupie 5-ki to też przyjrzałem się kliku gromadom i byłem w stanie uzyskać jeszcze lepszy obraz

Ja czasami obserwuję wizualnie przez okulary 18 i 31mm - źrenica mniejsza niż 4mm nie daje wiele, a mniejsza od 2mm powoduje znaczącee pogorszenie się jakości obrazu. To na co radziłbym zwrócić uwagę, to to na ile ostry braz daje dany okular i na transmisję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak....dobrze to wygląda. Na piśmie ;-)

 

Zdecyduję się raczej na 3 sztuki tylko pewnie mnie poprawicie co do firmy. Jeśli o mm chodzi to kieruję się w stronę 5,5 11 i 24 tylko raczej będę szukał coś w 82 stopniach. 9 i 30 mam w zestawie więc będzie uzupełnieniem. Jeśli możecie to zaproponujcie firmę na zasadzie "jeśli widać to samo to po co przepłacać", tylko bez przesady (ten super plossl 9mm jest może i dobry ale mnie nie przekonuje).

Edytowane przez PEVNY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak....dobrze to wygląda. Na piśmie ;-)

 

Zdecyduję się raczej na 3 sztuki tylko pewnie mnie poprawicie co do firmy. Jeśli o mm chodzi to kieruję się w stronę 5,5 11 i 24 tylko raczej będę szukał coś w 82 stopniach. 9 i 30 mam w zestawie więc będzie uzupełnieniem. Jeśli możecie to zaproponujcie firmę na zasadzie "jeśli widać to samo to po co przepłacać", tylko bez przesady (ten super plossl 9mm jest może i dobry ale mnie nie przekonuje).

Jeśli może być w cenie maksymalnie es100 i mieć pole conajmniej w okolicach 80 stopni to radziłbym kupić coś, co da najlepszy obraz w tym polu. W takiej sytuacji poleciłbym Baader Morpheus lub Vixen SSW - oba okulary podobno są bardzo dobre, a pole wynosi 78 i 82 stopnie. Ewentualnie na przyszłość gdyby jakiś kupować, to może jakiegoś ES'a 92, kiedy stanieją.

Edytowane przez Kacper R.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czasami obserwuję wizualnie przez okulary 18 i 31mm - źrenica mniejsza niż 4mm nie daje wiele, a mniejsza od 2mm powoduje znaczącee pogorszenie się jakości obrazu. To na co radziłbym zwrócić uwagę, to to na ile ostry braz daje dany okular i na transmisję.

Możesz rozwinąć myśl z tą źrenicą 4 mm ? Przecież to nie prawda, każdy DS wymaga innej źrenicy. Do np. planetarek 4 mm to za dużo. Ciekawostką jest np. M42 która "nie boi" dużych powiększeń czyli małych źrenic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz rozwinąć myśl z tą źrenicą 4 mm ? Przecież to nie prawda, każdy DS wymaga innej źrenicy. Do np. planetarek 4 mm to za dużo. Ciekawostką jest np. M42 która "nie boi" dużych powiększeń czyli małych źrenic.

Ja testowałem niedawno różne powiększenia na Jowiszu. Źrenice mniejsze od 4mm niczego mi nie dawały. Nie wiem, dlaczego, może to kwestia mojego wzroku (na teście przeczytałem wszystkie litery, nawet te na 1/2').

Edytowane przez Kacper R.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja testowałem niedawno różne powiększenia na Jowiszu. Źrenice mniejsze od 4mm niczego mi nie dawały. Nie wiem, dlaczego, może to kwestia mojego wzroku (na teście przeczytałem wszystkie litery, nawet te na 1/2').

Podejrzane, granica jest 2,3 mm źrenicy , a w dzień sprawdzałeś ? albo na Księżycu ? Ja jestem stary , wzrok mam niespecjalnie dobry , ale faktycznie poniżej 2,5 -2 mm nie warto schodzić bo jest mydło oraz kaszana forever . Ale 3 mm to normalny użyteczny obraz. Jowisz jest nisko na horyzontem , nim się nie ma co sugerować .Mi pasował Jowisz , Saturn nawet na 1,6-1,7 źrenicy (jest większy bez szczegółów wynikających z powiekszenia) . Zawiesiłem sobie na krzaku puszke po piwie , tam sa literki , cyferki itp, odległość ze 150 metrów , na refraktorze 150 mm testuję źrenice wejściową , przy 2,5-2,0 źrenicy w dzień obraz jest mydlany , ale szczegóły są lepiej widoczne.

 

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja testowałem niedawno różne powiększenia na Jowiszu. Źrenice mniejsze od 4mm niczego mi nie dawały. Nie wiem, dlaczego, może to kwestia mojego wzroku (na teście przeczytałem wszystkie litery, nawet te na 1/2').

 

Pisałem z telefonu nie wiem czemu nie zacytowało słów Kunzite.

 

Chodziło mi o wypowiedź:

 

"Nie znam się na tych waszych "sijingach" jak dotąd DS oglądałem głownie (z braku laku) 9-tką i nie narzekałem, a po zakupie 5-ki to też przyjrzałem się kliku gromadom i byłem w stanie uzyskać jeszcze lepszy obraz"

 

I potem ja skomentowałem Twoje słowa

 

"źrenica mniejsza niż 4mm nie daje wiele, a mniejsza od 2mm powoduje znaczącee pogorszenie się jakości obrazu"

 

w kontekście obserwacji DS-ów. Dlatego nadal pootrzymuję to co napisałem:

 

"każdy DS wymaga innej źrenicy"

 

Na planetach wiele się nie znam choć jak już patrzę to patrzę często z źrenicą 0,8mm.

 

Chyba dobrze wyjaśniłem o co mi chodzi :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Ja swego czasu posiadałem takie wyposażenie do Synty 10":

- Scopos 30mm

- ES 14mm 1,25"

- LVW 8mm

- ES 4,7mm 1,25"

- Filtr Orion Ultrablock 2"

- Filtr Księżycowy (najtańszy)

- Folię Baadera do Słoneczka

Dla mnie był to optymalny zestaw, który mogłem używać w różnych warunkach. Poza ES-em 4,7, który sprowadziłem ze Stanów resztę odkupiłem od Kolegów z forów, dzięki czemu nie przepłacałem, a cieszyłem się dobrym sprzętem. Najczęściej używany - ES 14mm 82* - tym okularkiem zrobiłem najwięcej obserwacji i sprawiło mi to wiele frajdy. Tak więc poczytaj troszkę relacji z obserwacji, umów się z kimś w okolicy, pojedź na zlot - będziesz miał okazję porównać sprzęt - wtedy zdecydujesz, co Ci odpowiada. Pozdr

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w kontekście obserwacji DS-ów. Dlatego nadal pootrzymuję to co napisałem:

 

"każdy DS wymaga innej źrenicy"

 

Na planetach wiele się nie znam choć jak już patrzę to patrzę często z źrenicą 0,8mm.

 

Chyba dobrze wyjaśniłem o co mi chodzi :lol:

Ja obecnie używam tylko źrenic 4mm i 7mm, i mi to spokojnie wystarcza, ale każdy widzi wszystko inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.