Skocz do zawartości

Co się stało okularowi i czy da się to naprawić


MateuszO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. A więc ostatnio (czyt. nie wiem od kiedy, długo nie było pogody) coś jest nie tak z moim okularem-9mm Plösslem od GSO.

Ciężko opisać o co chodzi, ale w skrócie: patrząc z daleka przy obracaniu okularu pole widzenia zatacza okrąg, a nie znajduje się na środku. Patrząc przez okular widać czasami poza polem widzenia niezależny obraz.

A i jeszcze jedno. Czy przy potrząsaniu powinien wydawać dźwięk? Grzechotanie. :)

 

Wydaje mi się, że jedna soczewka przemieściła się, ale nie wiem i nie wiem, czy da się temu zaradzić. Dlatego tu piszę.

 

Z góry dziękuję, jeśli ktoś pomoże.

Edytowane przez Mateusz_Obara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinien grzechotać. Jedyne okulary, które pamiętam, że grzechotały od nowości do "zoomy". W normalnym okularze grzechotanie oznacza, że poluzował się pierścień trzymający soczewki. W niektórych okularach takie rzeczy się dzieją. Prawdopodobnie to pierścień znajdujący się najniżej, czyli gdzieś pod tuleją.
Efekt, który opisujesz wskazuje właśnie na przesunięcie się którejś z soczewek. Możesz zaryzykować i zrobić tak:
Odwrócić okular do góry nogami. Ostrożnie wykręcić tulejkę 1.25" i zobaczyć czy pierścień się nie poluzował. Jak jest luźny, to delikatnie popukać palcem w korpus aby soczewka wróciła na swoje miejsce. Potem dokręcić pierścień. Mocne dokręcenie paznokciem może wystarczy.

Jeśli natomiast od spodu jest ok, to sprawdzić od góry. Zdjąć muszlę i sprawdzić, czy na górze jest pierścień dokręcany i czy on się przypadkiem nie odkręcił.

Zastanów się. Rób to na spokojnie, bo równie dobrze soczewka może nie wrócić na swoje miejsce. Oceń gdzie jest luz i czy jesteś w stanie go wyeliminować nie grzebiąc głębiej w okularze.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo.

 

Spróbuję się zabrać jutro na spokojnie za to zabrać i dam znać, czy się udało.

 

Grzechotanie było od kiedy mam ten okular i zarazem teleskop, dlatego myślałem, że to normalne. Mimo iż w okularze 30mm go nie ma. :)

Patrząc już na przy świetle wygląda na to, że to właśnie tylny pierścień jest poluzowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, zrobiłem to. Pierścień dociskający musiałem na chwilę całkowicie wykręcić, bo przy poluzowanym nie chciała wskoczyć na swoje miejsce, przy odkręconym szybko to zrobiła (to była ta soczewka ta najbliżej tyłu okularu). Grzechotania brak i wszystko wygląda dobrze, ale jak będzie dokładnie okaże się w obserwacjach.

 

 

Nie zakładając nowego tematu mam jeszcze jedno pytanie-czy słaba kolimacja może potęgować efekt fasolki (o ile dobrze go rozumiem) w okularach? Rok temu nie doświadczałem go, teraz jest inaczej. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jak bardzo się rozjechała i jaki to teleskop. W teleskopie newtona nieduży błąd kolimacji nie wpłynie jakoś bardzo na kształt gwiazd. Natomiast jeśli kolimacja mocno się rozjechała, to tak - może być i tak, że masz jajka zamiast okręgów, albo nawet przycięte okręgi które przybrały kształt fasoli :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolimacją na pewno nie jest dobrze, 15 miesięcy bez kolimacji.

 

Mówiąc o efekcie fasolki nie miałem na myśli gwiazd w kształcie fasolek, ale zanikanie pola widzenia po przeciwnych stronach przy patrzeniu w boki okularu. Nazwę wywnioskowałem z kilku postów na forum z 2005r, niewiele jest w internecie o takich efektach, albo po prostu nie umiem szukać. :)

Edytowane przez Mateusz_Obara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fasolki pojawiają się gdy zbliżysz oko do okularu na odległość mniejszą niż wynosi odległość źrenicy wyjściowej

ten efekt jest wyraźniejszy w okularach o większym własnym polu widzenia

kolimacja nie ma na fasolki żadnego wpływu bo to efekt związany z samym okularem. Zobaczysz je nawet bez teleskopu

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.