Skocz do zawartości

T Monocerotis


dja.obserwator

Rekomendowane odpowiedzi

W północnej-zachodniej części gwiazdozbioru Jednorożca znajdziemy ciekawą gwiazdę zmienną T Mon. Ta gwiazda zmienna jest pulsującą klasyczną Cefeidą która przechodzi w typ widmowy od F7Iab do K1Iab. Według katalogu GCVS zmiana jasności waha się w przedziale od 5.58 do 6.62 magnitudo w ciągu (27.024649 d) czyli 27 dni,5 godzin i 54 minut.

Gwiazda zmienna jest oddalona od nas około 4400 lat świetlnych. T Mon jest żółtym nadolbrzymem a jej temperatura wynosi około 5200 K. i 5000 tysięcy jaśniejsza oraz 7 masywniejsza od naszego Słońca! Gwiazda jest łatwa do odnalezienia posługując się mapkami z AAVSO,jej położenie jest między gwiazdozbiorami Oriona i Bliźniąt. Obserwację zmiennej wystarczy obserwować raz na noc albo nawet co dwa dni ponieważ jej okres zmienności wynosi ponad miesiąc! Jej spadek jest powolny tak więc spokojnie można se ją monitorować zanotować i dołączyć do krzywej jasności. Według obliczeń w 19 i 20 wieku jej okres zaczął się wydłużać i podobno ta gwiazda zmienna posiada towarzysza.


Do jej obserwacji wystarczy lornetka,zegarek ołówek i notesik notując gwiazda zmienna,czas UT i data,jasność gwiazdy,swój identyfikator

obserwatora. Swoje wyniki przesyłamy do bazy danych pod ten adres: sswdob@poczta.onet.pl oraz do AAVSO. Poniższa krzywa jasności polskich obserwatorów w ciągu 10 lat. Mapka położenia T Mon wygenerowana Sky Charts (CdC)


Miłych obserwacji i pogodnej nocy :D


Dane z GCVS:


[2000] RA: 06 25 13.0 Dec: +07 05 09


Typ: DCEP


Amplituda: 5.58 - 6.62 mag (V)


To = 2443784.615; P = 27.024649 d


M-m = 27


Typ widmowy: F7Iab - K1Iab + A0V


post-25639-0-73966200-1479800843_thumb.png

post-25639-0-40359000-1479800850_thumb.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą wróciłem z obserwacji jak na razie lornetkę skierowałem na T Mon i jej jasność oceniłem na 6.9 mag o godz. 21.07 UT,czyli gwiazda już w fazie minimum jasności! choć wiatr zimny z północy byłem wytrzymały i warto było obserwować tą cefeidę :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest teraz bardziej żółta, czy bardziej pomarańczowa? (pisałeś, że wraz z jasnością zmienia się też typ widmowy T Mon, i to dość znacznie).

 

hej. gdy spojrzałem jej kolorek była żółto-pomarańczowa,a gdy podczas maksimum jasności staje się żółto-biała. Cefeidy to żółtawe gwiazdy :D

Edytowane przez dja.obserwator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz podręcznik do pobrania, z opisem jak wykonywać obserwację gwiazd zmiennych https://www.aavso.org/visual-observing-manual-polish

Jest to naprawdę bardzo fajna sprawa, ja dzięki obserwacji gwiazd zmiennych dodatkowo nauczyłem się położenia gwiazdozbiorów :)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, ale mi trzeba jak głupiemu. Na podlinkowanej stronie widzę podobne wykresy, w jednych sekwencje kropek się nie powtarzają, ale na wykresach z uśrednioną linią, każdy wykres zawiera powtórzenia sekwencji. Jeśli każda kropka oznacza czyjąś unikalną obserwację, to dlaczego układ kropek tworzą idealnie powtarzający się (w ramach cyklu) wzór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Według efemerydy VSX maksimum dla T Mon powinien wypaść około 6 Grudnia 2016 czyli na początku tego miesiąca,ale jak widać na poniższym wykresie krzywej jasności AAVSO według obserwacji moich i obserwatorów jasność utrzymywało się na poziomie około 6.5 mag - 6.4 mag,więc maksimum będzie opóźnione o kilka dni! Wystarczy zaobserwować moment maksimum jasności dla tej zmiennej o ile pogoda dopisze. Tak więc sprzęt w dłoń i pokusić się obserwacjami. Astropozdrówka :D

post-25639-0-11587400-1481316354_thumb.jpg

Edytowane przez dja.obserwator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie z pogodą bez szans więc trudno będzie to sprawdzić.

 

Z tego powodu (pogody) do obserwacji wybieram przede wszystkim zmienne krótkookresowe o periodzie rzędu niewielkich kilku godzin (głównie gwiazdy pulsujące typu Delta Scuti (DSCT, HADS, SXPHE) i zaćmieniowe typu W Ursae Majoris (EW). Jak się trafi pogodna noc to można złapać cały cykl, wykreślić krzywą i wyznaczyć moment minimum/maksimum.

Liczenie, że uda się to w kilka nocy pod rząd stanowi wyłącznie źródło frustracji. Korzystając z efemetyd AAVSO z powodzeniem można łapać minima wielu gwiazd zaćmieniowych (EA, EB) również o dłuższych periodach. Samo zaćmienie trwa zwykle kilka godzin (wystarczą 2-4 godz obserwacji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dawno wróciłem z obserwacji choć Księżyc w pełni i około 20.19 UT,dla T Mon oceniłem na 5.9 mag! Była jaśniejsza od gwiazdy 6.0 mag i ciemniejsza od 5.7 mag. A jeszcze kilka dni temu była dużo ciemniejsza o około 6.4 magnitudo,tak więc zbliża się do maksimum a kolorek już bardziej żółta-biała czyli przechodzi w typ widmowy do F. Poniższe moje ostatnie obserwacje w ciągu kilku dni :D

post-25639-0-70155800-1481577411_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Przy wczorajszej wieczornej mroźnej obserwacji wygląda na to,że T Mon pomału zbliża się do maksimum,ponieważ gdyż skierowałem lornetkę była dużo jaśniejsza i według mojej oceny dałem na 6.0 mag! Zauważyłem jej barwę na jasno żółto-biały. Czyli mamy do czynienia z jej typem widmowym bo kilka dni wcześniej bywała koloru ciemna żółto-pomarańczowa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Widać już kształt krzywej jasności. Dobra robota! :)

 

W tym miesiącu koło 10 Stycznia maksimum zbliżało się,ale już przerwałem obserwacje z powodu grypy i zachmurzonego nieba oraz księżyc w pełni przeszkadzał. Sześc dni temu skierowałem lornetkę na T Mon już była ciemniejsza poniżej 6 mag! szkoda że tak wyszło :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.