Skocz do zawartości

Sprawozdanie braci Czechów z wycieczki śladami Kopernika


Rekomendowane odpowiedzi

Dostałem od Ludka Vasty dwa linki do sprawozdania z wycieczki jaką grupa czaskich miłosników astronomii zorganizowała sobie do Polski.

 

http://praha.astro.cz/polsko/zprava_ps.phtml

 

http://www.astro.cz/gallery/view_album.php...ame=polsko_2004

 

 

Mieliśmy z Małkiem przyjemność oprowadzić Czechów po rezerwacie "Meteoryt Morasko"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również miałem przyjemność gościć go, ale w Chorzowie, gdzie oprowadzałem go po tutejszym Planetarium i Obserwatorium. Miał to być punkt, o który zahaczy ich wycieczka, ale z tego co mi wiadomo, to zrezygnowano z naszego Planetarium ze względów "finansowych" (nie wnikam...). To bardzo przyjemny człowiek, z którym rewelacyjnie rozmawia się o astronomii. Mamy już nawet pewien plan, aby polscy i czescy miłośnicy astronomii spotkali się na wspólnym zlocie gdzieś w pobliżu granicy polsko-czeskiej. Zanosiłem się już z zamiarem, aby zareklamować coś takiego na Forum, ale ostatnio trudno mi znaleźć chociaż chwilkę na przeglądnięcie Forum, a co dopiero organizację i zaplanowanie takiego przedsięwzięcia. Dlatego sygnalizuję ten temat, ponieważ może się z tego zrodzić ciekawa inicjatywa!!

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gorąco popieram pomysł wspólnego zlotu najlepiej zrobić go po czeskiej stronie tam są niższe ceny. W wolnej chwili trzeba wrócic do tego tematu. Jakiś wiosenny termin był by dobry np. przełom marca i kwietnia

 

Trzeba rzucić pytanie o termin takiego zlotu na Forum, aby Forumowicze mogli zdeklarować się na najbardziej pasujący im miesiąc. Także wydaje mi się, że organizacja zlotu po stronie czeskiej, co z resztą sugerował mi Ludek, to najlepszy pomysł - ponoć CAS (czeskie PTMA) zna pare miejsc koło granicy, które do takich celów idealnie się nadają. Jeżeli tylko ta inicjatywa zyska pozytywną opinię wśród Forumowiczów, to możemy zacząć działać w kooperacji z czeską bracią astronomiczną ;)

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję termin w pierwszy weekend marca w okolicach Karkonoszy, gdzie planuję pojawić się na Biegu Piastów. Może wreszcie wtedy mielibyśmy okazję się spotkać  .

 

Jeżeli jeszcze trochę popracuję nad sobą (na razie biegam 15 km), to może także wystartuję w Biegu Piastów. Bardzo chętnie się z Tobą spotkam, a jeszcze lepiej na trasie biegu... :)

 

Gdyby jeszcze udało się zebrać większą rzeszę ludzi na zlot w tym terminie, to będzie już szczyt szczęścia. :)

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Obawiam się, że cała inicjatywa może spalić na panewce, jeżeli plany w/w zlotu ograniczymy tylko do tego jednego postu... Proponowałbym, aby Rada Forum zadecydowała, czy takie spotkanie pomiędzy polskimi miłośnikami astronomii a naszymi południowymi kolegami "po fachu" mogłoby odbyć się pod patronatem naszego Forum. Wtedy na pewno oddźwięk będzie większy i cokolwiek z tego wyjdzie...

 

Pozdrawiam serdecznie,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Tak jak wcześniej myślałem, temat umarł śmiercią naturalną...

 

Pozwalam sobie go jeszcze raz reanimować, gdyż chciałbym się dowiedzieć, czy w Forumowym grafiku można by było zmieścić spotkanie z czeskimi miłośnikami astronomii i czy byłby ktoś chętny, aby się tym zając - kontakty mam, trzeba tylko trochę czasu i cierpliwości żeby podjąć się organizacji czegoś takiego...

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie że najłatwiej było by takie spotkanie zorganizować w Jodłowie.W końcu to niemal sama granica.

Niestety ilość miejsc była by ograniczona (w ośrodku chyba tylko 50-60 osóB) no i dla większości ludzi z polski to kawał drogi.

 

Co o tym myślicie ?

 

Pozdrawiam

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie że najłatwiej było by takie spotkanie zorganizować w Jodłowie.W końcu to niemal sama granica.

Niestety ilość miejsc była by ograniczona (w ośrodku chyba tylko 50-60 osóB) no i dla większości ludzi z polski to kawał drogi.

 

Co o tym myślicie ?

 

Pozdrawiam

DaVe

 

Jodłów to zdecydowanie najlepsze miejsce na zlot z astro-bracią z Czech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już mowa o Jodłowie w terminie wrześniowym (co również wydaje mi się dobrym rozwiązaniem), to należałoby działać zdecydowanie - wiadomo, że takie rzeczy jak zloty astro, jeżeli mają zyskać większy rozgłos i zainteresowanie ludzi, muszą trochę "odleżakować", żeby wszyscy mieli okazję zorganizować sobie w sposób odpowiedni czas z wyprzedzeniem.

 

Ponadto lepiej byłoby uniknąć kompromisowych rozwiązań - jeżeli już spotykają się miłośnicy z obu krajów, to i jeden i drugi musi być silnie reprezentowany (chyba nie interesuje nas przyjazd paru Czechów z lornetkami, czego obawiał się Ludek Vasta w rozmowie ze mną, tłumacząc to problemami z mobilizacją tamtejszego środowiska astro i z możliwością wzajemnego niezrozumienia, co akurat jest chyba na wyrost ;)).

Ponieważ Jodłów, to Jodłów i nikomu z nas nie trzeba tłumaczyć, że warto tam przyjechać z racji na piękne niebo, to jednak po drugiej stronie mogą pojawić się pod tym względem wątpliwości (może zaproponują dla nas lepsze rozwiązanie...?).

 

Dalej konieczne jest, jak już wspominaliście, znalezienie o wiele większej infrastruktury noclegowej niż do tej pory na Astro-Forumowych zlotach z oczywistych powodów. Także organizacja dojazdu (i związana z tym konieczność opracowania mapek dla naszych sąsiadów), zbieranie informacji od osób zainteresowanych przyjazdem oraz załatwienie formalności na miejscu wiąże się z zaangażowaniem sporej ilości czasu.

 

Ale chyba za bardzo zagłębiam się teraz w szczegóły - tak czy inaczej jest do tego potrzebna osoba obrotna i kompetentna, która dopilnowałaby całego przedsięwzięcia i poświęciła na to swój czas.

 

To że (skuteczna!) realizacja takiego zlotu skończyłaby się dla nas obopólną korzyścią, chyba nie muszę już tutaj wspominać (chłopaki na prawdę mają się tam czym pochwalić - jeden z moich dalszych czeskich znajomych finalizował ostatnio zakup Fujinona 150, a moim marzeniem jest chociażby otrzeć się o ten sprzęt, więc jest ku temu dobra okazja ;)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

Dalej konieczne jest, jak już wspominaliście, znalezienie o wiele większej infrastruktury noclegowej niż do tej pory na Astro-Forumowych zlotach z oczywistych powodów.

 

(...)

 

To moze pomecz braci Czechow o ich lokalizacje zlotowe? Moze maja jakas extra miejscowke +- 20km od naszej granicy z wielkim osrodkiem i ciemnym niebem? Te kilkadziesiat km w roznicy to maly pikus dla kogos jadacego z Wa-wy, Poznania, Gdanska czy Lublina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie może lepiej coś za miedzą bo dowiedziałem sie od Piotra że w Jodłowie jest jednak mało miejsc - 38+domek letniskowy. Więc Jodłów faktycznie raczej odpada. Nie wiem skąd mi sie wzieło to przekonanie że tam jest 50-60 miejsc . Sory za wprowadzanie w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.