Skocz do zawartości

Jakie filtry dla mgławic


ANowak

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Rozpocząłem rozmowę w statusach, o tym, który z filtrów wybrać (OIII, H-a, Hb, UHC-S).
Doradziliście mi, żeby kupić H-a, a odpuścić sobie H-b. No i że UHC jest lepszy (przez kontrast) od UHC-S. Sęk w tym, że mogę zakupić tylko jeden z wyżej wymienionych. Zależy mi na dobrych zdjęciach mgławic wodorowych (Głowa Konia, Pacman, Serce, Dusza itp.), ale przy dość krótkich czasach. Nie mam guidingu i obstawiam, że maksymalny czas jaki uzyskam to 60-120 sekund.
Liczę na Wasze rady ;)

Edytowane przez ANowak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez guidingu słabo widzę focenie w narrow bandzie. Wszystko zależy jaką ogniskową chcesz robić i jak prowadzi Twój montaż. Pewnie pozostaje użycie filtrów kontrastujących typu UHC. Ja stosuję filtr CLS Astronomika (podwarszawskie niebo). Ale nic nie zastąpi dobrego, czarnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez guidingu słabo widzę focenie w narrow bandzie. Wszystko zależy jaką ogniskową chcesz robić i jak prowadzi Twój montaż. Pewnie pozostaje użycie filtrów kontrastujących typu UHC. Ja stosuję filtr CLS Astronomika (podwarszawskie niebo). Ale nic nie zastąpi dobrego, czarnego nieba

Tego się nawet spodziewałem. Czy z UHC wyciągnę efekty podobne jakbym użył HST? Zależy mi, żeby uwydatnić wodorowe mgławice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W statusach pisałeś, że chodzi Ci głównie o obserwacje wizualne, teraz piszesz, że zależy Ci głównie na zdjęciach mgławic wodorowych.

Do zdjęć mgławic wodorowych najlepszy będzie zapewne filtr H-alpha, tyle że taki filtr niestety w ogóle nie nadaje się do obserwacji wizualnych, bo w nocy nasze oczy w zasadzie nie widzą tego, co ten filtr przepuszcza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też zależy od sensora. Zwykłą lustrzanką bardzo niewiele. Kamerą ccd coś wyciągniesz, ale nie będzie kontrastować z tłem. Ideą narrow bandu jest właśnie przepuścić blisko 100% emisji w paśmie Ha przy jednoczesnym wycięciu tła. Filtry typu UHC nie wycinają całego tła, jedynie tą część widma, które jest emitowane głównie przez lampy sodowe. Dlatego, mimo, że przepuszczają Ha, służą do "zwykłego" fotografowania, a nie do kontrastowego wyciąganie Ha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w statusie pisałeś, że to ma być przede wszystkim filtr do wizuala a przy okazji do astrofoto. To trochę zmienia postać rzeczy.

 

Jaki masz detektor (aparat, aparat mod czy CCD) i czym fotografujesz (obiektywy foto czy teleskop)?

 

W statusach pisałeś, że chodzi Ci głównie o obserwacje wizualne, teraz piszesz, że zależy Ci głównie na zdjęciach mgławic wodorowych.

Do zdjęć mgławic wodorowych najlepszy będzie zapewne filtr H-alpha, tyle że taki filtr niestety w ogóle nie nadaje się do obserwacji wizualnych, bo w nocy nasze oczy w zasadzie nie widzą tego, co ten filtr przepuszcza...

Tak, też wizual, ale potem się dowiedziałem, że przez H-a nic nie widać. Jeśli miałby to być H-a, to odpuszczam sobie wizuala i idę w astrofoto, choć zależy mi też na wizualu. Ale z H-a mogę też nic nie wyciągnąć na zdjęciach przez krótkie czasy. W takim wypadku lepiej wypada UHC, tak? Bo on mi wytnie LP, a zostawi część pasma widzialnego i z tego co wiem, to też H-a i H-b? (pokręciłem trochę, przepraszam za ewentualne wprowadzenie w błąd)

 

CCD. Fotografowane teleskopem.

Edytowane przez ANowak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CCD Kolorowa?

 

Filtry UHC są dwóch rodzajów - albo:

- strikte wizualne - przepuszczają tylko pasma OIII i H-beta,

- albo takie wizualno-astrofoto, czyli do tego przepuszczają H-alfe i dwie linie zjonizowanego Azotu (to znacznie mocniejsze linie emisyjne od Siarki)

 

Pierwszy typ to: Lumicon UHC, Orion UB, 1000 Oaks LP-2

Drugi typ to: DGM NPB, Astronomik UHC, Astronomik UHC-E (troche szersze UHC), Optolong UHC (szerokość w pasmie OIII taka jak w UHC-E)

 

Do Twoich zastosowań w gre wchodzi tylko ten drugi typ.

Jeśli matryca jest kolorowa lepiej wziąć filtr UHC niż H-alfa bo to zawsze z 30-50% sygnału więcej, a po drugie naświetlisz wszystkie piksele RGB, a nie tylko R.

 

Jeśli chodzi o filtry z drugiej grupy:

- DGM NPB w nowej wersji - ma szerokość około 25-30 nm w paśmie Hbeta-OIII, i podobnie w paśmie H-alfa
- Astronomik UHC w nowej wersji - ma szerokość około 27-32 nm w paśmie Hbeta-OIII i dość szeroko (od ~640 do ponad 700) w paśmie H-alfa

- Astromik UHC-E i Optolong UHC, podobnie jak wyzej z tym że są szersze (~50 nm) w paśmie wizualnym Hbeta-OIII

 

Miałem Astronomika UHC z niemodyfikowanym Canonem 60D i wzrost kontrastu baaardzo duży.

Wiadomo, to nie będzie kontrast jak z filtra H-alfa 7nm, ale i tak jest duża różnica, względem fotografowania bez filtra.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CCD Kolorowa?

 

Filtry UHC są dwóch rodzajów - albo:

- strikte wizualne - przepuszczają tylko pasma OIII i H-beta,

- albo takie wizualno-astrofoto, czyli do tego przepuszczają H-alfe i dwie linie zjonizowanego Azotu (to znacznie mocniejsze linie emisyjne od Siarki)

 

Pierwszy typ to: Lumicon UHC, Orion UB, 1000 Oaks LP-2

Drugi typ to: DGM NPB, Astronomik UHC, Astronomik UHC-E (troche szersze UHC), Optolong UHC (szerokość w pasmie OIII taka jak w UHC-E)

 

Do Twoich zastosowań w gre wchodzi tylko ten drugi typ.

Jeśli matryca jest kolorowa lepiej wziąć filtr UHC niż H-alfa bo to zawsze z 30-50% sygnału więcej, a po drugie naświetlisz wszystkie piksele RGB, a nie tylko R.

 

Jeśli chodzi o filtry z drugiej grupy:

- DGM NPB w nowej wersji - ma szerokość około 25-30 nm w paśmie Hbeta-OIII, i podobnie w paśmie H-alfa

- Astronomik UHC w nowej wersji - ma szerokość około 27-32 nm w paśmie Hbeta-OIII i dość szeroko (od ~640 do ponad 700) w paśmie H-alfa

- Astromik UHC-E i Optolong UHC, podobnie jak wyzej z tym że są szersze (~50 nm) w paśmie wizualnym Hbeta-OIII

 

Miałem Astronomika UHC z niemodyfikowanym Canonem 60D i wzrost kontrastu baaardzo duży.

Wiadomo, to nie będzie kontrast jak z filtra H-alfa 7nm, ale i tak jest duża różnica, względem fotografowania bez filtra.

Kolorowa, czyli UHC do astrofoto. Im dłuższe będę miał przedziały fali, tym bardziej zmniejszę kontrast?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolorowa, czyli UHC do astrofoto. Im dłuższe będę miał przedziały fali, tym bardziej zmniejszę kontrast?

Ale UHC to jedno pasmo = jeden kolor.

 

Co masz na myśli pisząc "dłuższe przedziały fali"? Jeśli chodzi Ci o szerokość pasma, to z grubsza będzie tak jak piszesz - szersze pasmo będzie oznaczać mniejszy kontrast.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale UHC to jedno pasmo = jeden kolor.

 

Co masz na myśli pisząc "dłuższe przedziały fali"? Jeśli chodzi Ci o szerokość pasma, to z grubsza będzie tak jak piszesz - szersze pasmo będzie oznaczać mniejszy kontrast.

No jedno pasmo, czyli fotografuję obiekt w mono, a potem łączę z RGB lub zostawiam samo mono.

 

z tymi dłuższymi przedziałami fali, to mam na myśli dokładnie to co mówisz, szerokość pasma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Obecnie bardzo ciekawym filtrem mgławicowym do obserwacji wizualnych oraz astrofotografii kolorową matrycą jest DGM NPB Improved:

 

$_57.JPG

 

Z wykresu widać że ma szerokość połówkową:

- 27 nm dla Hbeta-OIII,

- 7 nm dla H-alfa.

 

I troche więcej na jego temat:

- test Jima Thompsona (wizual i foto): http://karmalimbo.com/aro/reports/Test%20Report%20-%20Omega%20Improved%20NPB%20DGM.pdf

- dyskusja na forum CN: http://www.cloudynights.com/topic/490184-test-results-from-omega-improved-npb-dgm-filter/

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.