Skocz do zawartości

Sprzęgło nie trzyma !


Sebastianus

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, po wczorajszej mroźnej nocy zauważyłem dziś że ślizga się sprzęgło w osi RA w moim nowym Losmandy. Mimo maksymalnego dokrecenia nie trzyma. Czytalem w necie ze pewnie smar dostal sie miedzy teflonowe podkladki i trzeba wyczyscic. Ktoś wie coš na ten temat?

 

Nie chcac tracic nocki, na szybko wyjalem cala os z korpusu i przetarlem teflonowe podkladki sprzegla IPA zeby odtluscic. Lepiej.

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj testowalem polemastera na mrozie. Okolo 23 wsadxilem sprzet do cieplego garazu. Dzisiaj chcialem poprawic balans montazu a tu sprzeglo RA nie trzyma. Sprawdzilem siec i wyszlo ze dosyc powszechny problem ale nie powinno tak byc w 2 miesiecznym montazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj jeszcze sobie jakoś poradziłem. Wyjąłem w pół minuty oś RA i przetarłem do sucha teflonowe podkładki jak te pod linkiem. Jeżeli są posmarowane tłustym smarem to nie ma tarcia między nimi i nie blokują sprzęgła. Pomogło i mogłem prowadzić próby z Polemasterem, ale o tym we właściwym wątku.

 

http://www.losmandy.com/hi-rez-images/CP8.jpg

 

Seb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymień te teflonowe podkładki na takie ze skóry (samemu do zrobienia). Sporo ludzi na zachodzie tak robi. I pamiętaj o dobrym wyważeniu z lekkim przeważeniem na wschód. Jest taki patent (który można stosować we wszystkich tego typu montażach). Tak to wygląda w G11:

nffffa.jpg

nxdfh_a.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymień te teflonowe podkładki na takie ze skóry (samemu do zrobienia). Sporo ludzi na zachodzie tak robi. I pamiętaj o dobrym wyważeniu z lekkim przeważeniem na wschód. Jest taki patent (który można stosować we wszystkich tego typu montażach). Tak to wygląda w G11:

attachicon.gifnffffa.jpg

attachicon.gifnxdfh_a.jpg

 

Żartujesz czy na poważnie ? :icon_eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, ze masz problem z nietrzymającym sprzęgłem. To podpowiadam Ci co możesz zrobić, a przy okazji udzielam rady co do wyważenia. Pokazuje jak robią to inni. Twoja sprawa jak rozwiążesz swój problem.

 

Już nie mam , ale dzięki, choć rozwiązanie zaskakujące, jak na montaż za kilkanaście tysięcy. Montaż jest nowy, więc wole od czasu do czasu oczyścić i odtłuścić te teflonowe podkładki na których gromadzi się cienka warstwa smaru ( jeszcze nie wiem jakim cudem). Z jednej strony Losmandy wypuścił zmodyfikowane pokrętła blokujące, żeby było łatwiej ze zaciskać (sprzęgła), a z drugiej informuje, że nie trzeba tego robić mocno. Zakręcone sprzęgła, mają pozwalać na manualne przestawienie tuby. To nie są blokady. Jest to w pewnym sensie ochrona dla wystających silników w przypadku kolizji. Inna sprawa, że u mnie przestały całkiem trzymać. Na szczęście można wyjąć całą oś można w 30 sekund i zrobić z tym porządek.

Co do przeważania montażu to jeszcze nie wiem, czy jest mi to potrzebne przy tak lekkim "setupie".

 

merry christmas

 

seb

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

na moją prośbę Ian King skontaktował się z Losmandy. Oto ich odpowiedź jednocześnie potwierdzająca to co napisałem powyżej, co do przyczyny:

 

"the only thing we can think of is if some grease got on the clutch pad and the gear. Ask him to take the RA off the DEC and see if there is some grease on there and wipe clean. "

 

Seb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.