Skocz do zawartości

Zakup pierwszego okularu


Misiekki

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

 

Planuje zakup pierwszego okularu, ktory ma byc skierowany glownie do obserwacji planet i naszego najwiekszego satelity.

 

Pojawil sie dylemat. Czy te dwa okulary sa takie same, czy czyms sie roznia:

 

http://www.astrokrak.pl/okulary-ts/1450-okular-hr-planetary-6mm-125-60.html
i
http://www.astroshop.pl/ts-optics-okular-planetarny-hr-6mm-1-25-/p,6165#tab_bar_0_select

 

Jezeli czyms sie roznia, to czy warto doplacic do tego drozszego ?
Okular ma byc przeznaczony do GSO 8" na dobsonie.

Czytajac wszystkie za i przeciw zdecydowalem sie wlasnie na TS HR 6mm.

Szukajac go jednak natrafilem na te dwie powyzsze pozycje.
Ten drugi troszke przekracza moj budzet poniewaz chcialbym wydac tak do 280zl, dodatkowo ten z astrokraka moge odebrac osobiscie :)

 

Dodatkowo chcialbym zakupic filtr do obserwacji Ksiezyca co by oszczedzic troszke oczy.
Czy w tej cenie ponizszy jest odpowiedni, czy znajde cos lepszego ?
http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=4167&lunety=Orion_Variable_Polarizing_filter_-_filtr_regulowany_polaryzacyjny_1,25%27%27_(#05560)

Pozdrawiam!

 

p.s. Prosze o wybaczenie w kwesti braku polskich znowu :)

Edytowane przez Misiekki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli czyms sie roznia, to czy warto doplacic do tego drozszego ?

Ten drugi troszke przekracza moj budzet poniewaz chcialbym wydac tak do 280zl, dodatkowo ten z astrokraka moge odebrac osobiscie :)

 

Po prostu porównaj sobie ceny kilku innych okularów w Astroshopie i w innych sklepach a sam zobaczysz czym się różnią :laughbounce2:

Jeżeli masz możliwość odbioru osobistego, to tym bardziej taka opcja jest wskazana, więc wybór moim zdaniem raczej prosty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie trochę przesadziłeś z ogniskową. Do obserwacji planetarnych w Dobsonie 200/1200 rozsądnie jest użyć okularu o ogniskowej nie mniejszej niż 8mm. Poczytaj o: powiększenie rozdzielcze teleskopu to zrozumiesz dlaczego. W naszych kiepskich warunkach pogodowych używanie nawet 8mm okularu w N200/1200 często może być na wyrost. Ja na Twoim miejscu kupiłbym używanego VIXEN'a NLV 9mm lub 10mm. Nie trzeba do niego oka przyklejać i mieści się (mniej więcej) w budżecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem to 200x jest w zasięgu tego teleskopu i całkiem fajnie się to prezentuje, a na księżycu szczególnie - tez bym chciał go podziwiać. Wiem że seeing tez musi być odpowiedni ;)

 

więc to są te same okulary czy jednak czymś się różnią i co z tym filtrem ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To te same okulary tylko ten z foto Astrokraka jest w starszej wersji. Mam 5 mm i wydaje mi się, ze ma ciut mniejsze pole widzenia od nowszych.

Co do ogniskowej, to jako jeden też bym brał 7-8 mm jako taki środek. Jeżeli w przyszłości planujesz jeszcze zakup czegoś w okolicy 9 mm do małych DSów i właśnie planet na słabsze warunki, to bierz 6 mm. Jako ciekawostkę dodam, że miałem kiedyś takie warunki (mając jeszcze syntę 8"), że wkładaliśmy LVW 5 mm (power x 240, źrenica 0,8mm!) i był taki widok, że masakra. Idealnie ostro, Galileuszowe jako tarcze (sic!) a nie kropki. Detal i wielkość jupka miażdzyły. Niestety było to tylko raz.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie trochę przesadziłeś z ogniskową. Do obserwacji planetarnych w Dobsonie 200/1200 rozsądnie jest użyć okularu o ogniskowej nie mniejszej niż 8mm. Poczytaj o: powiększenie rozdzielcze teleskopu to zrozumiesz dlaczego. W naszych kiepskich warunkach pogodowych używanie nawet 8mm okularu w N200/1200 często może być na wyrost. Ja na Twoim miejscu kupiłbym używanego VIXEN'a NLV 9mm lub 10mm. Nie trzeba do niego oka przyklejać i mieści się (mniej więcej) w budżecie.

Dla mnie 5mm przy tej samej aperturze teleskopu chwilowo stanowi podstawowy okular do większość obiektów DS - jak dla mnie rewelacyjnie rozbija gromady. Wahałem się między 6 i w końcu zdecydowałem się na 5 od dużym polu i nie żałuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o: powiększenie rozdzielcze teleskopu to zrozumiesz dlaczego. W naszych kiepskich warunkach pogodowych używanie nawet 8mm okularu w N200/1200 często może być na wyrost.

 

To taki zabawny "para-mit". Nie jest mitem, bo teoria się zgadza. Jednak w praktyce każdy woli większą tarczę, nawet jeśli nie przybędzie od tego szczegółów, co też nie musi być prawdą, bo większe powiększenie to mniejsza jasność obiektu, co w przypadku planet może być zjawiskiem poprawiającym odbiór obrazu ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.