Skocz do zawartości

Ustawienie montażu EQ2 dla laika


rekamil97

Rekomendowane odpowiedzi


Mam pytanie ponieważ zakupiłem teleskop z montażem paralaktycznym EQ2 jednak opisy na internecie jego ustawienia są zbyt trudne. Zauważyłem że mam 3 pokrętła. Na pokrętle 1 ustawiamy szerokość geograficzną (51). Następnie ustawiamy montaż w stronę północy.


Teraz pytanie przy ustawianiu obiektu - jak ustawić obiekt? Przecież w tych dwóch pozostałych osiach możemy ustawić dowolną kombinacje żeby go namierzyć (np jedną oś skrajnie przekręcić w jedną stronę a na drugiej namierzyć obiekt). Przepraszam za może proste pytanie, ale nie jestem w stanie jeszcze tego samemu ogarnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś mieć takie 2 małe śrubki (do obracania palcami), one zwalniają blokadę teleskopu w obu osiach (pozostawiając jednak ustawienie montażu na biegun). Wtedy trzymając teleskop w obu rękach ustawiasz go z grubsza na obiekt, potem zaciskasz osie tymi śrubkami. Następnie miękkimi przegubowymi pokrętłami od mikro ruchów naprowadzasz precyzyjnie na obiekt. Potem kręcąc już tylko jedną osią (muszę ją nazwać: rektascensji) możesz utrzymywać obiekt mniej więcej cały czas w polu widzenia, robiąc ewentualne poprawki (co do niedokładnego ustawienia na biegun) pokrętłem mikro ruchów drugiej osi (czyli deklinacji).

Czystego nieba!

Edytowane przez MarcinSn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko własnie pytanie o te "kombinacje" osi rektascensji i deklinacji. Bo przykładowo szukając jakiegoś obiektu mogę np oś rektascensji skierować w prawo (w prawo pochylić teleskop) i osią deklinacji ustawić na obiekt albo rektascensji skierować w lewo (w lewo pochylić teleskop) i też ustawić deklinacją na obiekt. Nie wiem czy zrozumiale napisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo przykładowo szukając jakiegoś obiektu mogę np oś rektascensji skierować w prawo (w prawo pochylić teleskop) i osią deklinacji ustawić na obiekt albo rektascensji skierować w lewo (w lewo pochylić teleskop) i też ustawić deklinacją na obiekt. Nie wiem czy zrozumiale napisałem.

 

Wydaje mi się, jeśli dobrze zrozumiałem Twój problem, że do obserwacji to nie ma znaczenia.

Do astrofoto już tak, bo:

1) może Ci sprzęt podczas obrotu zahaczyć np. o silniczek i... po prowadzeniu

2) albo kierunek pracy prowadzenia będzie zgodny z siłą ciążenia, co jest niekorzystne dla płynności prowadzenia (no, ja to sobie tłumaczę, że lepiej jest łańcuch ciągnąć niż pchać)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, masz rację. Dokładnie mówiąc, na każdy obiekt możesz skierować teleskop na dwa sposoby - mając teleskop na zachód lub wschód od montażu. Zawsze, mając montaż ustawiony na obiekt możesz przekręcić oś Ra o 180 st, oraz Dec o 180 st i będziesz wciąż celował w to samo miejsce.

Która pozycja jest "właściwa"? Na ogół ta, w której teleskop jest wyżej, niż przeciwwagi. W tej drugiej pozycji masz niebezpieczeństwo zahaczenia tubą o nogę statywu (zależnie do wielkości tuby i rodzaju montażu). Ale, jeśli nie zahaczasz, to możesz tej drugiej pozycji również używać. Po co? Bo może akurat w tej pozycji wyciąg okularowy wypada w łatwiej dostępnym miejscu (jeśli masz newtona).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.