Skocz do zawartości

Smar do napędu


Ufok

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Czy możecie polecić mi smar którym mogę ""naprawić"" - okazjonalne - ale irytujące skrzypienie w moim LX90 ?

Rozebrałem napęd i zdecydowanie wymaga on smarowania -wersja "na zimę" lub -jęsli jest - wersję "całoroczną"

 

Z góry dziękuję

 

Rr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w garażu dwie tuby smaru, mianowicie popularny ŁT-43 i Mannol LC2 (niebieski). Obydwa leżą od kilku dni w temperaturze oscylującej w okolicach zera. Mannol LC2 jest w tych warunkach wyraźnie bardziej plastyczny niż ŁT-43. Postanowiłem sprawdzić jak zachowuje się w niskiej temperaturze. Napełniłem tym smarem dwie strzykawki. Jedną zostawiłem w temperaturze pokojowej, a drugą właśnie zamrażam w zamrażarce. Za kilka godzin sprawdzę jaka jest różnica w sile potrzebnej do wyciśnięcia smaru ze strzykawek. Inny sposób nie przychodzi mi do głowy. Producent podaje zakres temperatury pracy dla tego smaru -35 do 170 ºC.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam pasty silikonowej dostępnej w sklepach z podzespołami elektronicznymi, zakres temperatur od minus 40 do plus 260 stopni C .Ja stosuję taką pastę przy naprawach sprzętu elektronicznego gdzie występują tarcia by je zmniejszyć do minimum, np. odtwarzacze DVD, magnetofony, silniczki elektryczne i wiele innych elementów ciernych w elektronice. Kolor tej pasty jest biały w tubce może służyć długo nie starzeje się. Przed zastosowaniem stary smar dokładnie, delikatnie wyczyścić. Pasta do zastosowań profesjonalnych koszt około 20 zł.pojemność 12 ml.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że niedługo stanę przed koniecznością wymiany smaru w moim montażu, a niedawno nabyłem tubę smaru Mannol LC2 (w celach zgoła innych, bo motoryzacyjnych) postanowiłem sprawdzić, jak ten smar zachowuje się w niskich temperaturach. Od razu zaznaczam, że jest to wybitnie amatorskie doświadczenie, a nie profesjonalny test, niemniej może komuś przydadzą się moje wnioski.

Napełniłem smarem dwie strzykawki o pojemności 5 ml, dodatkowo skleiłem warstwą smaru o grubości ok. 0,5 mm dwie pary stalowych podkładek o średnicy 40 mm. Jedną parę podkładek i jedną strzykawkę wymrażałem w zamrażarce przez 4 h w temperaturze - 25ºC, a drugą parę próbek pozostawiłem w temperaturze pokojowej (20ºC). Po tym czasie sprawdziłem jaki opór stawia schłodzony smar wyciskany ze strzykawki i porównałem to ze strzykawką nieschłodzoną. Opór był wyraźnie większy, ale smar dał się wycisnąć bez problemu. Nie mam czym zmierzyć siły nacisku, ale tak na oko wymagało to użycia trzy - czterokrotnie większej siły niż w przypadku smaru nieschłodzonego. Sprawdziłem też jak trudno przesunąć względem siebie podkładki sklejone smarem. I tutaj opór stawiany przez schłodzony smar był podobnie większy jak w przypadku strzykawki, przy czym ewidentnie dało się odczuć różnicę między tarciem statycznym, a dynamicznym. Lekko zruszone podkładki przesuwały się już ze znacznie mniejszym oporem, najwyżej trzykrotnie większym niż podkładki nieschłodzone. Na koniec porównałem jeszcze plastyczność schłodzonego do temperatury - 25ºC smaru Mannol LC2 z plastycznością smaru ŁT-43 schłodzonego do temperatury 0ºC. Smar Mannol mimo znacznie niższej temperatury okazał się zauważalnie bardziej plastyczny niż ŁT-43 mimo, że wartości minimalnych temperatur pracy podawanych przez producentów różnią się stosunkowo nieznacznie. Dla smaru Mannol LC2 jest to - 35ºC, dla smaru ŁT-43 -30ºC. Wydaje się, że parametry podawane przez producentów są raczej mało miarodajne jeśli chodzi o możliwość stosowania smarów w niskich temperaturach i najlepiej sprawdzić to samodzielnie. Oczywiście najbardziej miarodajnym testem byłoby przesmarowania takim smarem przekładni ślimakowej i po schłodzeniu dokonanie pomiaru siły potrzebnej do jej poruszania, ale niestety jak na razie nie mam warunków do przeprowadzenia takiego testu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.