Skocz do zawartości

Poszukiwany teleskop dla amatora do 1500zł max.


writer`

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie. Chciałbym sie poradzić odnośnie zakupu teleskopu dla początkującego obserwatora.

 

Szukam w miarę dobrego sprzętu w niewygórowanej cenie, interesuje mnie głównie obserwacja księżyca oraz planet układu słonecznego, a także mgławic.

 

Maksymalny budżet powiedzmy w granicach 1000-1500zł (górne maksimum).

 

Z tego co juz zdązyłem się zapoznać z modelami w tej cenie, najbardziej przewijają się modele Sky-Watcher (Synta) BK1309EQ2 w okolicach 700zł oraz trochę droższy Sky-Watcher (Synta) SK Dobson 8''.

 

Proszę o poradę, czy warto doplacic do Dobsona? Proszę także o właśną opinię, co w tym przedziale cenowym najlepiej kupić.

 

Zalezy mi też, zeby złożenie takiego teleskopu nie było zbyt czasochłonne, gdyz nie ukrywam, ze z tym sprzętem chciałbym podróżować za miasto w celu obserwacji.

 

Z góry dzieki i pozdrawiam.

Edytowane przez writer`
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złożenie to nie problem, dobsona jeśli nie jest w kratownicy jako tak nie złożysz, tylko zdejmiesz tubę z montażu, ew złożysz montaż rozkręcając go. Jak chcesz Dobsona 8" to pomyśl nad wersją truss, która się fajnie składa, albo nad mniejszym 6" który też będzie całkiem przyzwoity a napewno mniejszy, lżejszy i wygodniejszy. 130/900EQ2 to w moim mniemaniu lekki badziew w porównaniu z dobsonami 6 i 8" także to raczej odpada :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma być teleskop do miasta czy na wieś?

Znasz się już choć trochę na niebie, czy dopiero startujesz?

Mieszkam w mieście, ale akurat w takim miejscu, że parę kilometrów obok lasy i pola. Jestem totalnym amatorem, nigdy nie nawet nie dotykałem teleskopu.

 

Wysłane z mojego Redmi Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli w takiej wersji co na zdjęciu załączonym nie nadaje się do obserwacji w polu, tak? :)

 

184eea62d523cc494ddde17dcc593301.jpg

 

Wysłane z mojego Redmi Pro przy użyciu Tapatalka

Jak najbardziej nadaje się w pole. To najprostsza, zupełnie intuicyjna konstrukcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 8" jest dość duża, do małego samochodu może się nie zmieścić. Wymaga też lepszych okularów, niektórzy nie lubią pozaosiowych wad optycznych.

Najlepiej byłby gdybyś umówił się z kimś w okolicy na obserwacje, może będzie nawet kilka osób to popatrzysz sobie przez 2 może 3 różne teleskopy, może będzie nawet lornetka. Unikniesz zakupu zbyt ciężkiego lub zbyt trudnego w obsłudze teleskopu.

 

Do mgławic to jak największe lustro czyli kupisz używane 8" i jakiś okular z giełdy.

Problem w tym, że będziesz musiał się nauczyć szukać galaktyk i mgławic często skakając po słabych gwiazdach naprowadzających w szukaczu, a dla początkujących nie jest to łatwe.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 8" jest dość duża, bez samochodu nie da rady tego teleskopu przenieść na większy dystans. Do małego samochodu może się nie zmieścić. Wymaga też lepszych okularów, niektórzy nie lubią pozaosiowych wad optycznych.

Najlepiej byłby gdybyś umówił się z kimś w okolicy na obserwacje, może będzie nawet kilka osób to popatrzysz sobie przez 2 może 3 różne teleskopy, może będzie nawet lornetka. Unikniesz zakupu zbyt ciężkiego lub zbyt trudnego w obsłudze teleskopu.

 

Co do transportu to akurat to akurat nie będzie problemu, mam dwie terenowki także problem przewiezienia sprzętu nie wchodzi w grę :) fajnie, jakby ktoś pokazał podstawy obsługi, zawsze inaczej namacalnie niz przez YouTube. Nie boję się skomplikowanych sprzętów, wszystkiego można się nauczyć, z tym też nie mam problemów jeśli ktoś dobrze poinstruuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do transportu to akurat to akurat nie będzie problemu, mam dwie terenowki także problem przewiezienia sprzętu nie wchodzi w grę :) fajnie, jakby ktoś pokazał podstawy obsługi, zawsze inaczej namacalnie niz przez YouTube. Nie boję się skomplikowanych sprzętów, wszystkiego można się nauczyć, z tym też nie mam problemów jeśli ktoś dobrze poinstruuje.

a gdzie ty mieszkasz? gdzieś w wlkp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie, czemu nie, aż tak mi się nie spieszy że muszę mieć sprzęt na już, a jak jest opcja zobaczenia jak to wszystko wygląda to czemu nie skorzystać. Najbardziej mi pasuje przy weekendzie którymś jedynie, kwestia dogadania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bywam dosyć często w Górze i mam do odsprzedania tubę Sky-Watchera 1309 z głowicą EQ2 (głowica naprawiana ale w pełni działającą), oddam powiedzmy za 150zł (sama tuba i głowica bez okularów i statywu). Okulary kitowe 25mm i 10mm myślę że złapiesz na giełdzie za 40zł, a statyw za około 100zł (tylko na statyw podejrzewam że trzeba będzie się przyczaić chwilkę).

Wtedy za ok. 300zł masz zestaw, który albo za rok, może półtora, zamienisz na lepszy albo odstawisz w kąt.

 

Do tego jak byś chciał porównać to posiadam dobsona GSO 10" i refraktor 102/663 (ale refraktor nie zawsze biorę ze sobą jak jadę do Góry). W ten piątek 10-mar będę obserwował jak pogoda dopisze więc zapraszam.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romek się nie nada. Nie do końca przynajmniej. Miałem go, tuba jest perfect, ale focić na tym montażu jest trudno. Owszem, da się, ale nijak w porównaniu z lepszym montażem. Zalecam albo tą tubę+ HEQ5/CEM25P (którego sam mam, polecam) albo ten montaż i lżejszą tubę, ja używałem z achro 80/400 ale można też ED'ka dać małego czy coś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romek się nie nada. Nie do końca przynajmniej. Miałem go, tuba jest perfect, ale focić na tym montażu jest trudno. Owszem, da się, ale nijak w porównaniu z lepszym montażem. Zalecam albo tą tubę+ HEQ5/CEM25P (którego sam mam, polecam) albo ten montaż i lżejszą tubę, ja używałem z achro 80/400 ale można też ED'ka dać małego czy coś

wszystko fajnie ale cena takiego montażu to ok 4 tysiące zł tak?

 

A kolega pisze o budżecie 1000-1500 za całość.

 

pisząc, ze się do astrofoto nada - miałem na myśli to, że niedużym kosztem można wejść na początek przygody z astrofotografią.

Złapie bakcyla - to będzie kombinował i zbierał na Heq5 czy jeszcze lepsze:)

 

Jeśli fotka taką jaką ja zrobiłem na tym sprzęcie (tylko my mamy jeszcze prowadzenie na baterie) Mu odpowiada jak na początek (mi nawet nawet hehe, a tutaj kolega z forum, jeszcze więcej z niej wyciągnął) - to gorąco polecam taki sprzęt:)

 

No i do wizuala fajny:)

M42_221_dark_1.png

Edytowane przez RomekAstrobaza
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.