Skocz do zawartości

Polarna i goto w az eq6


TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Mam od niedawna az eq6 i próbuje go ogranąć :) Pytania do użytkowników tego montażu.

 

Pierwsze pytanie dotyczy ustawienia biegunowej. Korzystam z aplikacji polar sccope align. W az eq6 mam w lunetce podziałkę nowego typu. Aplikacja poazuje mi u góry godzine 0 na dole 6. W montażu z kolei mam odwrotnie, tj. kiedy pręt przeciwwagi jest w dół krzyż w lunetce pokazuje mi na górze godzinę 6. Czy mam obrócić oś o 180* (pręt przeciwwagi patrzy w zenit) tak aby zgrać aplikację z montażem i w ten sposób ustawić kąt godzinny wskazany przez aplikację ? Dodam może jeszcze, że w aplikacji widok krzyża jest "inverted", lunetka zaś widzę po sprawdzeniu jej osiowości montażu i wypoziomowaniu, obraz ma zamieniony góra-dół oraz lewo-prawo. Jak rozumiem widok jest ten sam ?

 

Drugie pytanie dotyczy goto. Po alignacji na 1 gwiazdę chcę, aby montaż pojechał na obiekt określony przez usera. Wpisuje Ra i Dec obiektu wciskam enter, a montaż leci w zupełnie inne miejsce... Chyba coś przeoczyłem ?

 

Z góry dzięki za pomoc.

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako dwie pierwsze mozliwości wg prawdopodobieństwa obstawiam złe wpisanie daty - w pilocie jest w notacji miesiąc-dzień-rok, jako drugie czas letni/zimowy ...

Daty były dobrze wpisane :) Sprawdzałem tę opcję :)

 

Może czas letni zimowy ? ale nie wydaje mi się. W pilocie wpisuje się godzinę czasu lokalnego oraz różnicę vs. GMT. Jakie powinienem mieć parametry wpisane ?

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GMT+1

Daylight saving = YES (czy jakoś tak, bo piszę z pamięci)

 

od 26 marca ...

Ok. Miałem GMT +2 i daylight = No.

Ale nawet jeżeli są błędy w ustawieniu, to po align na 1 gwiazdę powinien wiedzieć wjakiej części nieb a się znajduje i jak daleko w Ra i Dec ma do obiektu, którego współrzędne też sa podane w Ra i Dec ?

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli montaż jest wypoziomowany to nawet przy błędnym ustawieniu po wskazaniu na jedną gwiazde powinien dosyć dokładnie trafiac. Jeśli nie jest wypoziomowany to po alignie na 1 gwiazdę błąd będzie większy im większa odległość od punktu alignacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Montaż był dobrze wypoziomowany, więc to raczej nie ten temat. Montaż trafia zbyt daleko od obiektu... Tak czy inaczej dzięki ! :)

 

Zauważyłem w menu jest opcja sync encoders. Może tu coś jeszcze trzeba zrobić po alignacji na 1 gwiazdę :) ?

 

Przypuszczam też, że może chodzić o ustawienie teleskopu po zachodniej lub wschodniej stronie. Gdzie się to ustawia ?

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrócie... synchronizacja enkoderów jest po to aby nie tracić precyzji wskazywania po poluznieniu sprzęgieł i przesunięciu ręcznym na nową pozycję.

Skoro tak źle wskazuje to chyba nie popełniłeś błędu w podaniu współrzędnych ? np. półkule ?

Edytowane przez RMK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. To już wszystko jasne :) Jak alignowałem na 1 gwiazdę, to poluzowałem sprzęgła, aby teleskop nie fruwał, a następnie ustawiłem ręcznie na gwiazdę i zacisnąłem sprzęgła. W takim układzie przy tej metodzie powinienem zrobić alignację na 1 gwiazdę tak jak wcześniej robilem, a następnie sync encoders z tą samą gwiazdą. Dobrze myślę ?

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle - podcza smojej krótkiej przygody z AZ EQ5GT zawsze do alignacji mialem wyłączone enkodery. Z włączonymi montaż strzelał z dużym błędem. Obecne ustawienie daty i czasu: GMT +1 (to zawsze bo strefa czasow ajest stała), sezonowo operujesz tylko zmienną DayLigh Saving - obecnie ustawienie: YES - bodajże od 26 Marca.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz lunetkę z nowym graweunkiem ?

Miałem podobny problem i są dwa rozwiązania. Rozebranie lunetki i przeorientowanie szkiełka z grawerunkiem albo podłożenie podkładki dystansującej o grubość 1/2 skoku gwintu /pół obrotu lunetki, pewnie około 0,3 mm i dokręcenie jej do odpowiedniego położenia czyli z 6h na dole.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz lunetkę z nowym graweunkiem ?

Miałem podobny problem i są dwa rozwiązania. Rozebranie lunetki i przeorientowanie szkiełka z grawerunkiem albo podłożenie podkładki dystansującej o grubość 1/2 skoku gwintu /pół obrotu lunetki, pewnie około 0,3 mm i dokręcenie jej do odpowiedniego położenia czyli z 6h na dole.

Tak, mam lunetkę w nowej wersji. Dzięki za podpowiedz !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zrobiłem testy :) Po wyłączeniu enkoderów ustawienie na 1 gwiazdę oraz goto działa jak trzeba. Ustawienie na polarną też jest dobre. Ustawiłem na Regulusa, a pózniej zrobiłem goto na Castora. Po przejściu w sumie niezłego kawałka na niebie gwiazda była idealnie w środku okularu teleskopu.

 

Dziękuje !

 

Pozdrawiam

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.