Skocz do zawartości

Dziwny płaski odcinek


pmamot

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zrobiłem mozaikę księżyca składającą się z 22 paneli . Ku mojemu zaskoczeniu krzywizna koła nie została zachowana na sporym odcinku . Wygląda to tak jakby w tym miejscu była równina a po obu stronach są góry podświetlone słońcem i może dlatego takie złudzenie .

 

Tutaj w pełnej rozdzielczości 

 

Co o tym sądzicie Panowie ?

 

 

płaski odcinek.jpg

Edytowane przez pmamot
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, pmamot napisał:

Wygląda to tak jakby w tym miejscu była równina a po obu stronach są góry podświetlone słońcem i może dlatego takie złudzenie .

Przemek, to jest depresja Mare Orientale. Robiłeś zdjęcia, kiedy libracja dla zachodniej krawędzi wynosiła 7 stopni i duża część Morza Wschodniego była widoczna, ale w takim oświetleniu, że tylko najważniejsze formacje były widoczne: góry, ciemne bazalty morza i jezior. Szczególnie ciekawie wyglądają okalające Basen Orientale pierścienie gór na przejściu przez krawędź Księżyca. Ja się zmierzyłem z tym fragmentem miesiąc temu, przy nienajlepszych warunkach, bo takie wychylenie Księżyca (ekstremalnie duże dla M.Orientale - 7.7*) zachęcało do podpatrywania.

 

Czekam, kiedy libracja ponad siedmiostopniowa będzie w fazie starego Księżyca, dwa, trzy dni po ostatniej kwadrze, kiedy pojawiają się cienie przed strukturami (patrząc z naszej perspektywy) i wtedy "ornamenty" Mare Orientale staną się dobrze widoczne, bo na sprzyjające warunki przy pełni nie ma już co liczyć, przynajmniej przez kilka najbliższych lat.

Mare Orientale_libracja 7.7_19.05.2017r_05.01_TS152F1920_ASI120M_Halfa35nm....jpg

  • Lubię 5
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Jurku za wyczerpującą odpowiedz. W pierwszej chwili myślałem że coś te panele źle poskładałem . Robiłem to w automacie w PS oraz ręcznie i wynik zawsze był ten sam . Efekt ten był bardziej uwypuklony z powodu że za pierwszym podejściem zbyt mocno ostrzyłem co spowodowało na krawędziach po obu stronach depresji jasne artefakty. Po ponownej obróbce jest o wiele lepiej .Tutaj link księżyc po korekcie  d Do wątku już nie wrzucałem korekty nie będę zapychał forum takimi drobnostkami. 

Doskonale znasz Jurku topografie Księżyca . Jestem pełen podziwu dla Twojej fascynacji tym zagadnieniem  . Przyznam że liczyłem na Twój komentarz bo wiedziałem że moje wątpliwości wyjaśnisz  w stu procentach. 

 

Kolejna sprawa którą  do końca  nie  rozumiem to różne wysokości Księżyca. 

Czy to działa w ten sposób?

Kiedy latem słońce jest wysoko a co za tym idzie księżyc trzyma się niego blisko ,powiedzmy pierwsza i trzecia kwadra . Mówiąc krótko czym go mniej tym wyżej . Natomiast w zimie wręcz  odwrotnie czym bliżej pełni to jest wyżej . 

Edytowane przez pmamot
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, pmamot napisał:

Kolejna sprawa którą  do końca  nie  rozumiem to różne wysokości Księżyca.

Może najprościej będzie napisać, że ponieważ Księżyc trzyma się zawsze blisko ekliptyki, plus-minus 5 stopni, to tak jak ona w danym miejscu przebiega, na takiej wysokości znajdzie się też Księżyc (teraz np. jest 5 stopni poniżej niej). To prawda, że maj i czerwiec słabo nadają się do obserwacji Księżyca w okolicy III kwadry i później. Ta faza będzie dużo bardziej dostępna już od lipca i w następnych miesiącach, ale utracimy z kolei atuty położenia dla okolicy I-szej kwadry. Uogólniając: letnie miesiące mają najgorsze wskaźniki elewacji Srebrnego Globu w pierwszej połowie cyklu lunacji.

 

Jutro na obszarze całego kraju będą nad ranem dobre warunki pogodowe. Może spróbujemy zapolować na Mare Orientale w korzystniejszym świetle? Księżyc będzie nisko, ale myślę, że nie o rozdzielczość zdjęć będzie chodziło. Zapraszam Ciebie, Przemku i wszystkich chętnych do krótkiej sesji fotograficznej przed poniedziałkowym świtem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Loxley napisał:

 

 

.......Jutro na obszarze całego kraju będą nad ranem dobre warunki pogodowe. Może spróbujemy zapolować na Mare Orientale w korzystniejszym świetle? Księżyc będzie nisko, ale myślę, że nie o rozdzielczość zdjęć będzie chodziło. Zapraszam Ciebie, Przemku i wszystkich chętnych do krótkiej sesji fotograficznej przed poniedziałkowym świtem.

Dziękuje za wyjaśnienie . Co do sesji z księżycem jutro rano , niestety od dziś zacząłem ranki . Praca czterobrygadowa i trzy zmianowa :(  Ale może ktoś zaliczy ten fragment i nam pokaże .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor achromatyczny TS 152/900, ASI 120M z filtrem Baader H-alpha 35nm, Barlow Celestron Ultima 2x (ekwiwalentnie F-2270 mm). EQ-ATM, AutoStakkert!2 (200/2000), Registax 6, mozaika: Microsoft ICE.

Mare Orientale w pełnym świetle. Księżyc 1 dzień i 14 godzin po trzeciej kwadrze, 19 czerwca br.

 

Mare Orientale_19.06.2017r_04.26_TS152F2270_ASI120M_H-alpha35nm_105%....jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Podobny płaski odcinek krawędzi Księżyca mamy po przeciwnej stronie za sprawą Mare Smythii. Nie zawsze jest on widoczny, tylko gdy jego płaszczyzna jest dokładnie styczna do obserwatora ziemskiego. Tak było podczas pełni tuż po częściowym zaćmieniu 7 sierpnia b.r.

wycinek.png

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Zawsze sądziłem, że do obserwacji np: Mare Orientale potrzebna jest okolica pełni. Jak widać myliłem się i sam nie wiem dlaczego tak błędne było moje myślenie.

Teraz wiem, kiedy można w tym roku sfotografować jeden z moich ulubionych fragmentów Księżyca - dziękuję @Loxley

Podobnie ma się rzecz z innymi "skrajnymi" morzami po przeciwnej stronie globu: Mare Australe, Mare Marginis i Mare Humboldtianum.

To są te obszary Księżyca, które jeszcze nie sfotografowałem tak jakbym chciał, a na których mi zależy - mają one pewien związek z innymi pasjami sprzed lat

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, gawain74 napisał:

Podobnie ma się rzecz z innymi "skrajnymi" morzami po przeciwnej stronie globu: Mare Australe, Mare Marginis i Mare Humboldtianum.

O Mare Orientale musimy zapomnieć na pewien czas - tak gdzieś do początku 2021 roku, ale dla obserwacji wschodnich mórz krawędziowych nastaje dobry czas w najbliższych miesiącach. Wczesne fazy Księżyca - 3, 4, 5 dni po nowiu - przy powiększającej się libracji wschodniej (w ekstremum ponad 7 stopni w sierpniu) będą sprzyjały obserwacji Mare Marginis, Mare Smythii a szczególnie Mare Australe. Dla Mare Humboldtianum warunki będą dobre, ale nie nadzwyczajne. Tak dużo na Mare Australe od dawna nie udawało się zobaczyć. To będą pamiętne letnie dni - czerwiec, lipiec, a szczególnie sierpień.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.