Jump to content

M45 z rozpaczy ;)


DaVe
 Share

Recommended Posts

Wczoraj obudzilem sie ok godziny 20 Wyglądam przez okno a tam jest "nieprawdopodobnie" czyste niebo (po 2 miesiącach całkowitego braku nieba wystarczy że było cokolwiek widać ;) Szybko spakowalem graty do plecaka i pojechałem do Piotra nie czekajac odpowiedzi na gg czy moge wpaść z wizytą czy nie :rr:.

 

Wyprosiłem do testu ED i strzelilismy z Piotrem plejadki

300d+80ed

13x60-110 sek Iso 800

plejady1.jpg

 

Obrobiłem dzis ale przed chwilą sie okazało ze mam rozkalibrowany monitor. Wiec nie wiem jak to u Was wyjdzie . Za jasno za ciemno ?

 

pozdr

DaVe

Link to comment
Share on other sites

Cały materiał zdjęciowy Dawida mam na dysku i też próbowałem obróbki . Nie mam Canona a tym samym doświadczeń z wielkimi plikami . Astroart się dwa razy zbiesił przy składaniu a i 2Gigowy procek stękał przy otwieraniu tych RAW-ów. Wyszły mi mgiełki przy gwiazdkach ale tak ładnie jak Dave nie umiałem ich rozmazać . Tu trzeba znać dobrze Photoshopa . Tym bardziej należy docenić jego już duże umiejętności w obróbce , ładnie wyszły Plejadki z Wrocka .

 

To "zrobiliśmy" znaczy że ja udostępniłem sprzęt i kawałek nieba pod domem a potem łaziłem z rękami w kieszeniach. Dave się wyginał na czworakach pod refraktorem z Canonem i walczył z fotkami :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Ładny efekt ale czyżby 300D był bardziej czuły na daleki fiolet niż Piotrowa kamerka CCD bo te fioletowe obwódki wokół gwiazd poza mgławicą nie są za piękne jak na obiektyw klasy APO :roll:

 

Ps. A obiektyw przy tych fotkach wam czasem nie zaparował, to dały by podobny efekt końcowy rozproszenia barwy filetowej i niebieskiej :roll:

Link to comment
Share on other sites

Zdjęcie podmieniłem bo nowa wersja jakoś bardziej mi sie podobała .

 

 

To "zrobiliśmy" znaczy że ja udostępniłem sprzęt i kawałek nieba pod domem a potem łaziłem z rękami w kieszeniach. Dave się wyginał na czworakach pod refraktorem z Canonem i walczył z fotkami

 

Piotr liczy sie ze wynik powstał wspólnym wysiłkiem .W tym czasie kamerka by sie nie marnowała .

 

 

Ładny efekt ale czyżby 300D był bardziej czuły na daleki fiolet niż Piotrowa kamerka CCD bo te fioletowe obwódki wokół gwiazd poza mgławicą nie są za piękne jak na obiektyw klasy APO :roll:

 

Ps. A obiektyw przy tych fotkach wam czasem nie zaparował, to dały by podobny efekt końcowy rozproszenia barwy filetowej i niebieskiej :roll:

 

 

Obiektyw nie zaparował (jedynie w pewnym momęcie wpadł do niego suchy listek i już na zagadce bedzie gwiazda z X dyfrakcyjnym :rr: ) a i matryca też wporzo. Po prostu prezentowany wynik jest składany jako BRGB. To spowodowało ten rozlew niebieskiego ( można to usunąć ) Wiem ze teraz kolory sa zakłamane ale dzieki temu udalo sie wydobyć co nieco mgławicy a to mi chodziło. Obróbka jest tu dość mocna bo materialu nie bylo za wiele ( w sumie 15 min) a z centrum osiedla ciężko wyciągnąć ładny detal .

 

 

Pozdr

Dave

Link to comment
Share on other sites

Ps. A obiektyw przy tych fotkach wam czasem nie zaparował,

 

Nie miał prawa zaparować bo tej nocy po raz pierwszy zastosowałem grzałkę z oporników według opisu Domka , działa świetnie zero wilgoci na soczewce :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Dzieki, już doczytałem że taki efekt dała za agresywna obróbka DaVe z wyciąganiem błękitu na maksa :salu:

Podmieniona fotka jest już lepsza ale nadal wali tym "azurem" po gałach, brak jej trochę naturalności :roll:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.