Skocz do zawartości

Niepokoje zielonego.


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Dzisiaj nad ranem (4.30-5.30) wojowalem m.in. z Wenus i Jowiszem. Mam pewien niepokoj co do stanu mojego sprzetu. Pisalem o tym juz wczesniej w watku "Kilka pytan zielonego (obserwacje)" Chodzi o zjawisko ktore Radek Grochowksi nazwal "refrakcja w atmosferze ziemskiej". Mianowicie: zarowno Wenus (drastycznie) jak i Jowisz ma w moim telepie dziwne barwy. Na gorze niebieskawo seledynowa, potem zolc na dole pomaranczowo lub czerwono. Co ciekawe obraz jest ostry, Wenus pokazuje faze, Jowisz cztery moony i jeden niewyrazny pasek(niewyrazny chyba wlasnie przez ten tenczowy nalot barwny), Saturn (kilka dni wczesniej) idealny ostry pierscien. Zjawisko rozbarwienia nigdy nie wystapilo u mnie na Saturnie. Dotyczy tylko Wenus i Jowisza. Po rozogniskowaniu teleskopu krazek lusterka pomocniczego zawsze wypada w srodku obiektu, nie jest przesuniety. Po wyjeciu okularu widze lusterko pomocnicze na srodku pola widzenia, a obraz zrenicy na srodku lusterka pomocniczego. Rozdzielam trapez w M42 na czery elementy zawsze, a raz czy dwa wydawalo mi sie ze i na piec. M103 teleskop rozdziela na pojedyncze gwiazdki. Na Uranie idealna niebieskozielonkawa tarczka bez w/wym. atrakcji. Co sie kurde dzieje? Przecie jezeli przyczyna jest zjawisko refrakcji to nie powinno to byc wybiorcze! Kolimacja takze wydaje mi sie zadowalajaca. Czy cos sie dzieje z lustrem glownym? Na jasnych gwiazdach zjawisko nie wystepuje bo tam zawsze punkt. A to co opisuje dotyczy tarczy planet. Dodatkowo Wenus w moim telepie ma takie jakby "promyczki". No, jakby to powiedziec, o wiem, jak kazecie narysowac malemu dziecku slonce, to zawsze narysuje zolta tarcze i kilka kresek odchodzacych od tarczy na wszystkie strony. Wlasnie tak zachowuje sie u mnie Wenus. Nie jestem w stanie powiedziec nic o tym zjawisku w innym moim sprzecie, bo ani jedno moje BPC nie jest w stanie pokazac tarczy Jowisza i Wenus.

 

Help.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.