Skocz do zawartości

problemy z niekompletnym i byc moze rozregulowanym teleskope


pepusex

Rekomendowane odpowiedzi

witam szanowne towarzystwo ,

jestem nowy wiec ciezko bedzie sie ze mna gadalo ale moze ktos to wytrzyma :-)

Otoz kupilem niekompletny teleskop lustrzany 1300mm o srednicy lustra 153mm , teleskop jest bez wyciagu okularowego i chcialbym cos do niego dopasowac , niestety wydaje mi sie ze wyciag musial by byc bardzo krotki / ok. 4 cm dla nieskonczonosci ! / malo tego czym mniejsza odleglosc ostrzenia tym bardziej wysuniety powinien byc okular ! - dziwne prawda ? Do tej pory myslalem , ze powinno byc odwrotnie , proby przeprowadzalem trzymajac okular w reku i zblizalem badz oddalalem go od otworu do ktorego powinien byc zamontowany wyciag .

Mam tez inny problem : czy ktos z was wie jak ustawia sie lustro glowne i to male lusterko skosne / jaka kolejnosc i jak to zrobic ? pozniej oczywiscie kwestia zamontowania wyciagu itd . Ale mnie czeka meka, po co mi to bylo ? ! - nie smiejcie sie prosze !pozdr. piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czym mniejsza odleglosc ostrzenia tym bardziej wysuniety powinien byc okular ! - dziwne prawda ?
całkowicie normalne :salu:

 

ps. ściągnij sobie instrukcje kolimowania newtona http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic...p?p=98422#98422

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teleskop jest bez wyciagu okularowego i chcialbym cos do niego dopasowac , niestety wydaje mi sie ze wyciag musial by byc bardzo krotki

 

Ja budując teleskop skonfigurowałem go podobnie (ognisko 70mm za tubą) aby zaoszczędzić na rozmiarze kątowego i tym samym na winietowaniu a fotografować takim klocem i tak nie będę. Musisz szukać krótkiego wyciągu do vizuala :roll:

 

 

ok. 4 cm dla nieskonczonosci ! / malo tego czym mniejsza odlosc ostrzenia tym bardziej wysuniety powinien byc okular ! - dziwne prawda ?

 

To zależy od okularku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc:

 

Shadow, czolem ,  

niewiem po co ci kolor tubusa  ale na wszelki wypadek napisze : srebrny , nazwa teleskopu : REVUE , na niektorych czesciach napisane jest Japan na niektorych germany  

pozdr. piotrek

i wiele rzeczy wyjasniles tym opisem.

 

Posiadam dokladnie taki sam model teleskopu co twoj, z tym ze kompletny zaopatrzony w wyciag 1/25 + negatywny barlow (siakas specjalna soczewke) wkrecany do tego wyciagu (bez niego teleskop jest bezuzyteczny) tj jak sie go wykreci kompletnie nie lapie ostrosci :Cry:

Tuba teleskopu jest robiona w Japonii z kolei statyw chyba niemiecki. Ten revue to cos ala starszy brat do aktualnych newtonow soligora. Jakosc optyki na akteptowalnym poziomie bo jeszcze z Japonii nie chin... jesli juz mowa o samym wyciagu i dopasowaniu go do calego zestawu polecalbym tobie raczej fachowca nie wiem czy samemu cokolowiek zdzialasz i czy w ogole przyniesie to jakies wymierne efekty. Ten barlow pelni dziwna a zarazem istotna funcje w tym teleskopie "przy ogniskowej 1300mm tubus jest dosyc krotki" krotszy niz w innych newtonach 150/1300 mm czy o podobnej ogniskowej. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywista ogniskowa lustra w tym teleskopie jest zblizona do dlugosci tubusa . Dopasujesz jakos wyciąg . Wiesz , o co w tym chodzi .

Soczewka barlowa / rospraszająca / na stałe w wyciągu zmniejsza uzytecznosc teleskopu do obserwacji DS-ow . Umożliwia tylko wieksze powiekszenia do planet . Lepiej miec wyciaganego barlowa ,czy okular o mniejszej ogniskowej , da ten sam efekt .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.